Ի°նչ նոր ծրագրեր են իրականացվելու մշակույթի ոլորտում. պարզաբանել է նախարարը
ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարությունը 2020 թվականին իրականացնելու է մի շարք նոր ծրագրեր:
Ի°նչ  նոր  ծրագրեր  են իրականացվելու մշակույթի  ոլորտում.   պարզաբանել  է    նախարարը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ «Արցախպրես»-ի թղթակցի՝ ընթացիկ տարում նախատեսված նոր միջոցառումների մասին հարցին ի պատասխան ասել է ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության, հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով՝ որպես նոր ծրագիր իրականացվելու է աբոնենտային բաժանորդագրությունը, որն ուղղված կլինի դպրոցահասակ երեխաներին:
«Տարվա առաջին եռամսյակում ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարության հետ համագործակցության արդյունքում կկազմենք այն դպրոցների ցանկը (առաջնային համարելով սահմանամերձ գյուղերը), որտեղ ելույթ կունենան թատերահամերգային կազմակերպությունները. այդ կերպ բոլոր երեխաներին հասու կլինեն մշակութային ներկայացումները և համերգները: Կկազմվի նաև «Մշակութային քաղաքականության հայեցակարգ», որի նպատակն է զարգացնել և կատարելագործել ոլորտն ինչպես շրջկենտրոններում, այնպես էլ գյուղական համայնքներում:
Առաջին անգամ մշակել ենք պիլոտային ծրագիր՝ 5 անվանակարգերով, որին կարող են մշակութային ծրագրով մասնակցել թատերահամերգային խմբեր, ՀԿ ներկայացուցիչներ և անհատներ: Հաղթող անվանակարգերը կխրախուսվեն 1 մլն ՀՀ դրամաշնորհով: Մյուս նորույթը կապված է մեդիադաշտում մշակութային բաղադրիչի ակտիվացման ու կատարելագործման հետ: Անցած տարի մենք պորտալ ենք մշակել, որը Արցախում և ՀՀ-ում հասու կլինի բոլորին, որտեղ կհրապարակվի ԱՀ-ում տեղի ունեցող մշակութային միջոցառումների ցանկը: Յուրաքանչյուր քաղաքացի օն-լայն տարբերակով միջոցառման տոմս ձեռք բերելու հնարավորություն է ունենալու. մոտ օրերս նախատեսվում է տվյալ կայք-էջի շնորհանդեսը: Նշենք, որ առայժմ ընդգրկել ենք Ստեփանակերտի և Շուշիի դահլիճները. նախատեսում ենք նաև աշխատանքներ իրականացնել այն շրջաններում, որտեղ կան հարմարավետ դահլիճներ, այդ թվում՝ Մարտունիում, Ճարտարում, Մարտակերտում: Այս ծրագրի ներդրմամբ մենք կլուծենք քաղաքացիների կողմից բարձրացված հարցը՝ տոմսեր ձեռք բերելու խնդրի հետ կապված: Իրականացվելու է նաև սոցիալական ձեռնարկատիրության ծրագիր, ինչպես նաև Արցախում առաջին անգամ կազմակերպվելու է կամավորական միջազգային հավաք»,-մանրամասնել է նախարարը:

Какие новые проекты будут реализованы в сфере культуры?
Комментарий министра Министерство культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах осуществит ряд новых проектов в 2020 году.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 января, АРЦАХПРЕСС:Об этом на вопрос корреспондента Арцахпресс о новых мероприятиях, запланированных на текущий год, ответил министр культуры, по делам молодежи и туризму РА Лерник Ованнисян. По его словам, в качестве новой программы будет реализована абонементная подписка, которая будет ориентирована на детей школьного возраста. «В первом квартале этого года, в результате сотрудничества с Министерством образования, науки и спорта Республики Арцах, мы составим список школ (в приоритете будут приграничные села), где будут проходить театральных и концертных коллективов, таким образом, все дети будут иметь доступ к культурным представлениям и концертам.
Также будет разработана «Концепция культурной политики», целью которой является развитие и совершенствование данной сферы как в районных центрах, так и в сельских общинах. Впервые мы разработали пилотную программу состоящую из 5 номинаций, в которых с культурной программой могут принять участие театральные коллективы, представители общественных организаций и частные лица. Победившие номинации будут награждены призом в 1 млн. драм. Еще одно новшество связано с активизированием и совершенствованием культурной составляющей в медиа сфере. В прошлом году мы разработали портал, который будет доступен всем в Арцахе и Армении, где будет опубликован список культурных событий в Республике Армения.
Каждый гражданин сможет приобрести билет в режиме онлайн. Презентация этого сайта запланирована на ближайшие дни. Отметим, что на сегодняшний день мы включили залы Степанакерта и Шуши. Также планируется работа в районах, где есть комфортабельные залы, в том числе в Мартуни, Чартаре, Мартакерте. С реализацией этой программы мы решим поднятый гражданами вопрос, связанный с приобретением билетов. Также будет осуществлена программа социального предпринимательства, а также впервые в Арцахе будет организован международный волонтерский сбор», - сказал министр.