2019 թ.-ին արդարադատության նախարարությունում մուտքագրվել են 8081 դիմում-գրություններ. Արարատ Դանիելյանն ամփոփել է անցած տարին
Արցախի Հանրապետության արդարադատության նախարարության և նրա ստորաբաժանումների կողմից 2019 թվականին աշխատանքներ են տարվել համակարգի առջև դրված խնդիրների ու գործառույթների իրականացման ուղղությամբ: Շարունակական բնույթ են կրել ԱՀ օրենսդրության կատարելագործման, դատաիրավական համակարգի և իրավակիրառական պրակտիկայի բարեփոխման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները:
Նրա խոսքով՝ նախարարության առջև դրված կարևորագույն խնդիրներից է հանդիսացել մարդու իրավունքների և ազատությունների արդյունավետ պաշտպանության իրականացումը, բնակչությանը մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացումը և համակարգի ստորաբաժանումների գործունեության բարելավումը: Միջոցներ են ձեռնարկվել համակարգի սոցիալ-տնտեսական զարգացման, գործունեության բարեփոխման և նյութատեխնիկական բազայի ընդլայնման ուղղությամբ: Գործուն և համակարգային բնույթ է կրել համակարգի ստորաբաժանումների գործունեության նկատմամբ տարվող հսկողությունը, դրա կազմակերպչական և մեթոդական կառավարումը, պրակտիկ օգնության ցուցաբերումն ու ստուգումների իրականացումը, վերհանված թերությունների և բացթողումների քննարկումն ու դրանց վերացման համար համապատասխան միջոցների կիրառումը: Անցած տարում նախարարն ընդունել է 93 քաղաքացիների: Բացի դրանից, այցելել է Ասկերանի, Մարտակերտի, Մարտունու, Հադրութի, Շահումյանի, Շուշիի, Քաշաթաղի շրջանների և Ստեփանակերտի տարածքային ստորաբաժանումներ, հանդիպել է համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարներին, ծանոթացել առկա խնդիրներին ու տվել անհրաժեշտ ցուցումներ: Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների համակարգման խորհրդի, Կառավարության, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի և պաշտպանության, անվտանգության, օրինապահպանության մշտական հանձնաժողովների նիստերում և ԱԺ քննարկմանն է ներկայացրել 84 օրենքների և կառավարության 17 որոշումների նախագծեր:
«Նախարարությունում մուտքագրվել են 8081 (7174) դիմում-գրություններ, որոնցից 4403 (3981) պետական մարմինների և նախարարության տարածքային ստորաբաժանումների, 3592 (3116) աշխատակազմի աշխատակիցների (կազմակերպչական բնույթի), հասարակական կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի, իսկ 86 (77) քաղաքացիների կողմից: Առօրյա բնույթ են կրել քաղաքացիների ընդունելությունները, նրանց իրավական օգնություն ցուցաբերելու աշխատանքները»,- նշել է Ա. Դանիելյանը:
Մամուլի ասուլիսին արդարադատության նախարարը պատասխանել է լրագրողների կողմից բարձրացված մի շարք հարցերի:

Ararat Danielyan summed up the works of the Ministry of Justice of Artsakh Republic over the past year
In 2019, the Ministry of Justice of the Republic of Artsakh and its subdivisions carried out works directed at development and implementation of the tasks and functions of the system. Works on improving the legislation of the Republic of Artsakh, reforming the judicial system and reforming the law enforcement practices continued over the past year.
STEPANAKERT, JANUARY 23, ARTSAKHPRESS: As “Artsakhpress” reports, the Minister of Justice of the Republic of Artsakh Ararat Danielyan said at today's press conference.
According to him, one of the most important tasks of the ministry was the effective protection of human rights and freedoms, development of the quality of services provided to the population and improvement of the activity of the system subdivisions.
Measures have been taken to improve the socio-economic development of the system, to reform its activities and expand the material and technical basis.
The minister received 93 citizens last year. The minister noted that he visited Askeran, Martakert, Martuni, Hadrut, Shahumyan, Shoushi, Kashatagh and Stepanakert regional subdivisions, held meetings with heads of relevant structures, familiarized himself with the existing issues and gave necessary instructions.
“Over the past year the ministry received 8081 applications instead of last year’s 7174, of which 4403 (last year 3981) from state agencies and territorial departments of the ministry, 3592 (3116) from the staff (of organizational nature), NGOs, private entrepreneurs, and 86 (77) citizens,”said Danielyan.
At the press conference the Minister of Justice answered answered all the questions raised by journalists.