Անցած տարում ՔԿԱԳ բաժնում ընթացքավորվել է շուրջ 252 հարցում
Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման բաժնում 2019 թվականին ընթացքավորվել է շուրջ 252 հարցում` քաղաքացիական կացության ակտային գրանցումների պատճեններ, վկայականների կրկնօրինակներ և ակտային գրանցումների առկայության կամ բացակայության մասին տեղեկանքներ ստանալու մասին:
Նրա խոսքով՝ գործակալության կողմից ՌԴ է ուղարկվել 1 հարցում: Տրվել է թվով 175 ընտանեկան կարգավիճակի մասին տեղեկանք: Վերջինիս թիվը, 2018 թ.-ի համեմատությամբ, նվազել է 31-ով: Նշված տեղեկանքներից 88-ը տրվել են տղամարդկանց, իսկ 87-ը կանանց: «ՔԿԱԳ տարածքային բաժինների կողմից ներկայացրած ծննդյան, ամուսնության ակտերի գրանցման վերականգնման, անվան, հայրանվան, ազգանվան փոխման և քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման ուղղման, փոփոխման և լրացման վերաբերյալ նյութերը մանրակրկիտ ուսումնասիրվել, ստուգման են ենթարկվել, որի արդյունքում հաստատվել են 134 եզրակացություններ: Հաստատված եզրակացություների թիվը համեմատած 2018 թվականի հետ նվազել է 44-ով: Նշված եզրակացություններից 19-ը վերաբերում է ակտերի գրանցման վերականգնմանը, 36-ը` անվան, հայրանվան, ազգանվան փոխմանը և 79-ը` (89) ակտային գրանցումների ուղղմանը, փոփոխմանը և լրացմանը»- ավելացրել է Ա. Դանիելյանը:
Նախարարը նշել է,որ գործակալության կողմից յուրաքանչյուր ամիս ստուգման է ենթարկվել քաղաքացիական կացության ակտային գրանցումների լրացման օրինականությունն ու հիմնավորվածությունը: ՔԿԱԳ տարածքային բաժինների աշխատանքային գործունեության մասին վիճակագրական տվյալների վերլուծությամբ պարզվել է, որ վերջիններիս կողմից կատարվել են 4507 (4.850) քաղաքացիական կացության ակտային գրանցումներ: Կազմված ակտային գրանցումների քանակը համեմատած 2018 թվականի հետ նվազել է 343-ով:

За прошедший год в отделении ЗАГС было обработано около 250 заявлений
За прошедший год в отделении ЗАГС было обработано около 250 заявлений: копии актов регистраций гражданского состояния, дубликаты сертификатов, получение справок о наличии или отсутствии записи актов гражданского состояния.
За прошедший год в отделении  ЗАГС  было обработано около 250 заявлений
СТЕПАНАКЕРТ, 23 января, АРЦАХПРЕСС: Как передает корреспондент “Арцахпресс” , об этом на итоговой пресс-конференции сегодня заявил министр юстиции Арарат Даниелян. По его словам, в РФ учереждением был отправлен 1 запрос. Было выдано 175 справок о семейном положении, количество которых по сравнению с прошлым годом уменьшилось на 31, из них 88 справок было выдано мужчинам, 87 – женщинам. “Выданные ЗАГС-ом восстановленные свидетельства о рождении, о заключении брака, об изменении имени, фамилии, отчества, исправления актов гражданского состояния, изменения и дополнения были подробно изучены, проверены и , в результате, подтверждены 134 заключения. Количество подтвержденных заключений уменьшилось на 44, по сравнению с 2018 годом. Из указанных заключений 19 относятся к восстановлению актов регистрации, 36 – к изменению имени, фамилии, отчества и 79(89) – к исправлению, изменению и дополнению актов регистрации” – добавил А.Даниелян. Министр отметил, что каждый месяц учереждением проводятся проверки законности и обоснованности заполнения актов регистрации гражданского состояния. Выявлено, что было сделано 4507 (4850) записей актов гражданского состояния. Количество составленных актов регистрации уменьшилось, по сравнению с 2018 годом на 343.