Թրամփը մտադիր է մերձավորարեւելյան կարգավորման պլանը հրապարակել մինչեւ հունվարի 28-ը
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հունվարի 24-ին լրագրողներին հայտարարել Է, որ մերձավորարեւելյան հիմնախնդրի կարգավորման պլանը կհրապարակի մինչեւ հունվարի 28-ին նախատեսված հանդիպումն Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հնարավոր Է՝ մենք այն հրապարակենք դրանից ինչ-որ ժամանակ առաջ»,- ընդգծել Է Թրամփը: Նա վստահություն Է հայտնել, որ պլանը կգործի՝ հավելելով, որ այդ մասին արդեն խոսակցություն են ունեցել Պաղեստինի ներկայացուցիչների հետ:
«Մենք կարճատեւ խոսել ենք նրանց հետ, բայց նրանց հետ խոսելու նք որոշ ժամանակ անց: Նրանք Էլ դա անելու շատ պատճառներ կունենան: Ես համոզված եմ, որ նախ կարձագանքեն բացասաբար, բայց իրականում դա շատ դրական Է նրանց համար»,- հավելել Է նախագահը:
Ավելի վաղ Սպիտակ տունը հայտնել Է, որ Թրամփն Սպիտակ տանը կընդունի Իսրայելի ղեկավարին, եւ ժամանելու հրավերը նաեւ ընդունել Է իսրայելական ընդդիմության առաջնորդ Բենի Գանցը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

U.S. President Donald Trump said on Thursday he will release details of his long-delayed peace plan for the Middle East before Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and his election rival Benny Gantz visit the White House next week, Reuters reports.
Trump to unveil long-stalled Middle East peace plan ahead of Israeli leaders' visit
STEPANAKERT, JANUARY 24, ARTSAKHPRESS: The political aspects of the peace initiative have been closely guarded. Only the economic proposals have been unveiled. Trump discussed the timing of the plan’s release with two architects of the plan, senior advisers Jared Kushner and Avi Berkowitz, on Air Force One while returning to Washington from Switzerland on Wednesday.
Speaking to reporters on Air Force One en route to the Miami area for a political event, Trump said Palestinians might react negatively to his plan at first, but that “it’s actually very positive for them.”