Այսօր՝ հունվարի 28-ին, ԱՀ բարձրաստիճան մի խումբ այրեր հայոց բանակի ստեղծման և հայրենյաց պաշտպանի տոնի առթիվ այցելել են Ստեփանակերտի քաղաքային հուշահամալիր և իրենց հարգանքի տուրքը մատուցել Երկրորդ աշխարհամարտում զոհվածների, արցախյան պատերազմում նահատակների և անհայտ կորած ազատամարտիկների հուշաքարերին:
Արցախում մեծ շուքով նշվում է Զինված Ուժերի կազմավորման տոնը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը ԱՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև Արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, պետական այլ այրեր, մի խումբ զինծառայողներ, ազատամարտիկներ ծաղկեպսակ և ծաղիկներ են տեղադրել զոհվածների հիշատակին: Իր հարգանքի տուրքը տալուց հետո Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև Արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրուցյում շնորհավորել է համայն հայության տոն օրը:
Նրա խոսքով՝ հայոց պետականություն ստեղծելու գործում ամենակարևոր քայլը բանակ ստեղծելն էր, որը կասեցրեց ցեղասպան ադրբեջանցիների շարժը:
«Հայոց բանակը մեր խաղաղության և անվտանգության ամենակարևոր երաշխիքն է: Թող Աստված օրհնի հայոց զինված ուժերին, որպեսզի նրանք կարող լինեն մեր ժողովրդի կամքը կյանքի կոչել և բոլոր խնդիրներին լուծում տալ: Վստահ եմ, որ մեր բանակը, անկասկած, և՛ պատրաստ է, և՛ մարտունակ»,-նշել է Պարգև Արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը:
ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն էլ ասել է, որ անկախության տարիների ամենակարևոր և շոշափելի ձեռքբերումներից է հայոց բանակի ստեղծումը, և ցանկացած պետականություն կենսունակ է հենց նրանով, որ կարողանում է ինքն իրեն պաշտպանել:
Նա մասնավորապես ավելացրել է. «Մեր բանակի ստեղծումն ամեն մի հայի համար հպարտության և ձեռքբերումների առումով անգնահատելի է:
ԱՀ-ում այդ տոնը կապելը հայրենյաց պաշտպանի օրվա հետ բնական է, որովհետև ամեն մի արցախցու համար հայրենիքի պաշտպանությունը ամենավեհ և կարևոր առաքելություններից մեկն է»:
ԱՀ պաշտպանության բանակի հրամանատարի բարոյահոգեբանական ապահովման գծով տեղակալ, գնդապետ Ստեփան Գևորգյանի խոսքով՝ հայկական բանակի կազմավորման օրվա խորհուրդը մեծ է յուրաքանչյուր քաղաքացու համար, որովհետև հենց 1992 թվականի հունվարի 28-ին է իրականացել հայ ժողովրդի երազանքը:
«Բանակն ապավոհում և երաշխավորում է երկրի անվտանգությունը: Հայոց բանակի շարքերում ծառայող բոլոր զինվորականները պատվով են իրականացնում իրենց խնդիրը: Կարող եմ մեր ժողովրդին հավաստիացնել, որ այլևս երբեք մեր թշնամին չի կարող խաթարել մեր անդորրը, և եթե հարկ լինի, լիարժեք և խիստ պատասխանի կարժանանա հակառակորդը»,- ասել է Ս. Գևորգյանը:
Ազատամարտիկ Հենզել Աբրահամյանն էլ մեզ հետ զրույցում ասել է, որ ինքը շատ ուրախ ու հպարտ է, որ հայոց բանակի ստեղծումն Արցախում մեծ շուքով է նշվում:
Նրա խոսքով՝ հայկական զինված ուժերում ծառայում են խելացի, բանիմաց և մարտունակ հայորդիներ, ովքեր ապահովում են հայ ժողովրդի խաղաղ և անվտանգ առօրյան:
«Մենք՝ որպես ազատամարտիկներ, միշտ պատրաստ ենք կանգնել մեր երիտասարդների թիկունքին և մեր գիտելիքներով ու փորձով օգնել նրանց՝ հակահարված տալու թշնամու ցանկացած ոտնձգության»,- հավելել է ազատամարտիկը:
Տեղեկացնենք, որ այսօր՝ ժամը 17:00-ին, հայոց բանակի ստեղծման և հայրենյաց պաշտպանի տոնի առթիվ Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում տեղի կունենա հանդիսավոր միջոցառում:

В Арцахе отмечается День формирования Вооруженных Сил
Сегодня, 28 января, группа высокопоставленных должностных лиц Республики Арцах посетила Степанакертский городской мемориал по случаю Дня создания Армянской армии и Защитника Отечества, и почтила память погибших во Второй мировой войне, а также погибших и без вести пропавших воинов за свободу Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 января, АРЦАХПРЕСС. По сообщению корреспондента Арцапресс, Президент Республики Арцах Бако Саакян, Предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян, спикер Национального собрания Ашот Гулян, госминистр Григорий Мартиросян, другие государственные чиновники, группа солдат и военнослужащих возложили цветы и венок в память о погибших.
Отдав дань уважения, Предстоятель Арцахской епархии архиепископ Паргев Мартиросян в интервью корреспонденту "Арцахпресс", поздравил всех армян с праздником. По его словам, самым важным шагом в деле создания армянской государственности стало формирование армии, которая пресекла наступление азербайджанцев, совершающих геноцид. «Армянская армия является важнейшим гарантом мира и безопасности. Да благословит Господь армянские вооруженные силы, чтобы они могли воплотить в жизнь волю нашего народа и решить все проблемы! Уверен, что наша армия, несомненно, готова и способна на это», - сказал архиепископ Паргев Мартиросян.
Спикер Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян отметил, что одним из важнейших и ощутимых достижений за годы независимости является создание армянской армии, и любая государственность сильна тем, что способна защитить себя. Он, в частности, добавил: «Создание нашей армии бесценно с точки зрения гордости и достижений для каждого армянина. Совершенно естественно связывать этот праздник с Днем защитника Отечества в Республике Арцах, потому что защита Родины является одной из самых важных задач для каждого арцахца». По словам заместителя командующего Армией обороны Арцаха полковника Степана Геворкяна, день формирования армянской армии имеет важное значение для каждого гражданина, так как именно 28 января 1992 года осуществилась мечта армянского народа.
«Именно армия обеспечивает и гарантирует безопасность страны. Все военнослужащие армянской армии с честью выполняют свою задачу. Я могу заверить наш народ, что враг больше никогда не нарушит наш мир, и в случае необходимости противник получит достойный и серьезный отпор», - сказал Геворкян.
Азатамартик Гансел Абрамян в беседе с нами заявил, что очень счастлив и горд тем, что день создания армянской армии отмечается в Арцахе с большим размахом. По его словам, в Вооруженных силах Армении служат умные, образованные и боеспособные сыны армянского народа, которые обеспечивают мирную и безопасную повседневную жизнь. «Мы, борцы за свободу, всегда готовы поддержать наших молодых людей знаниями и опытом, помочь им противостоять любым вражеским нападкам», - добавил Г. Абрамян.