Ժամկետային զինծառայող Վալերի Պետրոսյանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
Պաշտպանության բանակի N զորամասի տարածքում 2020թ. փետրվարի 9-ին՝ ժամը 07:45-ի սահմաններում,  հայտնաբերվել է պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Վալերի Նելսոնի Պետրոսյանն անգիտակից վիճակում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես  հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, վերջինս տեղափոխվել է զինվորական հոսպիտալ, որտեղ գրանցվել է նրա մահը:
Դեպքի առթիվ երկրորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Ծառայության նկատմամբ պետի կամ պաշտոնատար անձի անփույթ վերաբերմունքը՝ եթե անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ) նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:

По факту смерти военнослужащего Валерия Петросяна возбуждено уголовное дело
На территории N-ской воинской части Армии обороны 9 февраля 2020 г. около 07: 45 в безсознательном состоянии был обнаружен военнослужащий срочной службы, рядовой Валерий Нельсонович Петросян.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 февраля, АРЦАХПРЕСС: Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью СК Армении, он был доставлен в военный госпиталь, где была зафиксирована его смерть.
По данному факту во втором гарнизонном следственном отделе возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного частью 2 статьи 376 УК РА (халатное отношение начальника или должностного лица к службе, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия), ведется следствие. Уведомление: подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана в порядке, установленном уголовно-процессуальным кодексом РА, вступившим в законную силу приговором суда.