Չինաստանում կորոնավիրուսից մահացածների թիվը հասել Է 1 016-ի
Չինաստանում 2019-nCoV վիրուսի հարուցած թոքաբորբի զոհերի թիվը մեկ օրում ավելացել Է 108-ով, ընդհանուր առմամբ մահացել Է 1 016 մարդ, գրեթե 4 հազար հոգի ապաքինվել Է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես նշված Է ՉԺՀ-ի Հիգիենայի եւ առողջապահության հարցերի պետական կոմիտեի կայքում փետրվարի 11-ին զետեղված հաղորդագրության մեջ, Չինաստանում վարակման դեպքերի թիվը գերազանցել Է 42,6 հազարը:
«Փետրվարի 10-ի ժամը 24:00-ի (Երեւանի ժամանակով 20:00-ի) դրությամբ Չինաստանում նոր կորոնավիրուսի հարուցած թոքաբորբով հիվանդության հաստատված դեպքերի թիվը հասել Է 42 հազար 638-ի, մահաբեր վախճանների քանակը կազմել Է 1016, 3996 մարդ առողջացել Է եւ դուրս գրվել հիվանդանոցից»,- ասված Է հայտարարության մեջ:
Ընդհանուր առմամբ կորոնավիրուսով վարակման 70 հաստատված դեպք Է արձանագրվել Հոնկոնգում (42 հիվանդացած, մեկը մահացել Է), Մակաոյում (10 վարակված) եւ Տայվանում (18):
Մայրցամաքային Չինաստանի տարածքում կորոնավիրուսով վարակման առավել մեծ թվով դեպքեր են արձանագրվել Հուբեյի կենտրոնական նահանգում (31 հազար 738, նրանցից 974-ը մահացել են), որտեղ հայտնաբերվել Է բռնկման օջախը:
Փետրվարի 10-ին ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ցզինպինը հայտարարել Է, որ Չինաստանը պատերազմ Է հայտարարել կորոնավիրուսին: Նա ընդգծել Է, որ երկրի բոլոր պետական հիմնարկությունները եւ կուսակցական մարմինները միավորել են ջանքերը վիրուսի ոչնչացման խնդիրը լուծելու համար:
Այդ նույն օրը հաշվարկվել Է, որ մահացու կորոնավիրուսից համաշխարհային տնտեսության կորուստները կարող են կազմել շաբաթական 26 միլիարդ դոլար: Այսպիսով, վիրուսի ազդեցությունը կգերազանցի ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի առեւտրական պատերազմի հետեւանքները: Ամենից ավելի շատ կտուժեն Հոնկոնգը, ԱՄՆ-ը, Ճապոնիան, Հարավային Կորեան եւ Գերմանիան, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Число умерших от коронавируса в Китае достигло 1016
Число жертв пневмонии, вызванной вирусом 2019-nCoV, в Китае увеличилось за сутки на 108, умерли в общей сложности 1016 человек, почти 4 тыс. выздоровели.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 февраля, АРЦАХПРЕСС: Как отмечается в размещенном во вторник на сайте Государственного комитета КНР по вопросам гигиены и здравоохранения сообщении, число случаев заражения в Китае превысило 42,6 тыс. "По данным на 24:00 10 февраля (19:00 мск - прим. ТАСС) число подтвержденных случаев заболевания пневмонией, вызванной новым коронавирусом, в Китае достигло 42638, количество летальных исходов составило 1016, 3996 человек выздоровели и были выписаны из больницы", - говорится в заявлении,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс. В общей сложности 70 подтвержденных случаев заражения коронавирусом было зафиксировано в Гонконге (42 заболевших, один умер), Макао (10 заразившихся) и на Тайване (18).
На территории материкового Китая наибольшее число случаев заражения коронавирусом зафиксировано в центральной провинции Хубэй (31738, из них 974 умерли), где был выявлен очаг вспышки. 10 февраля председатель КНР Си Цзиньпин заявил, что Китай объявил войну коронавирусу на уничтожение. Он подчеркнул, что все государственные учреждения и партийные органы страны объединили усилия для решения задачи ликвидировать вирус.
В тот же день было подсчитано, что потери мировой экономики от смертельного коронавируса могут составить 26 миллиардов долларов в неделю. Таким образом, эффект от вируса превысит последствия торговой войны США и Китая. Больше остальных от спада пострадают Гонконг, США, Япония, Южная Корея и Германия.