Արցախում կենսաթոշակ է ստանում 22 հազար 123 քաղաքացի. Սամվել Ավանեսյան
Կենսաթոշակային ապահովության ոլորտում կենսաթոշակառուների սոցիալական վիճակի բարելավման նպատակով ներդրվել է նոր գործիք՝ նվազագույն կենսաթոշակ:
Արցախում  կենսաթոշակ   է  ստանում   22  հազար  123  քաղաքացի. Սամվել  Ավանեսյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական հարցերի և վերաբնակեցման նախարար Սամվել Ավանեսյանը:
Նրա խոսքով՝ շարքային զինծառայողների, սոցիալական և աշխատանքային կենսաթոշակառուների համար նվազագույն կենսաթոշակի չափը սահմանվել է 25.500 ՀՀ դրամ:
«Նախարարության կողմից իրականացվել է Արցախի Հանրապետությունում պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրման համար անհրաժեշտ միջոցառումների պլան ժամանակացույցով նախատեսված՝ իրավական ակտերի և նշված համակարգի հետ առնչվող որոշ օրենսդրական ակտերի նախագծերի մշակում և համակարգի վերաբերյալ հասարակության իրազեկման աշխատանքներ: Կրկնապատկվել է Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների ամենամսյա պատվովճարի չափը՝ սահմանելով 100. 000 դրամ: Հաշվետու ժամանակաշրջանում կենսաթոշակ է նշանակվել 1426 քաղաքացու, վերահաշվարկվել է 3277 կենսաթոշակային գործ, մայրության նպաստ է նշանակվել 1554 չաշխատող կանանց: 2019 թ-ին վճարվել են 12 մլրդ դրամ կենսաթոշակներ, 713.3 մլն դրամ պարգևավճարներ և դրամական օգնություններ, 24.7 մլն դրամ պատվովճարներ: 2020 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ աշխատանքային, զինվորական (շարքային) և սոցիալական կենսաթոշակ ստացողների թիվը կազմել է 22.123 անձ: 2019թ. աշխատանքային կենսաթոշակի միջին չափը կազմել է 43.1 հազար դրամ, զինվորական (շարքային) կենսաթոշակի միջին չափը՝ 26.8 իսկ սոցիալական կենսաթոշակի միջին չափը՝ 25.6 հազար դրամ»,-մասնավորապես ասել է Ս. Ավանեսյանը:

22 123 гражданина получают пенсию в Арцахе. Самвел Аванесян
С целью улучшения социального статуса пенсионеров в сфере пенсионного обеспечения был введен новый инструмент - минимальная пенсия.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 февраля, АРЦАХПРЕСС. Как передает корреспондент Арцахпресс, министр труда, социальных вопросов и миграции РА Самвел Аванесян заявил сегодня на пресс-конференции. По его словам, минимальная пенсия для рядовых военнослужащих, социальных и трудовых пенсионеров составляет 25 500 драмов.
«Министерство разработало план мер, необходимых для внедрения системы обязательного накопительного пенсионного обеспечения в Республике Арцах, разработки законопроектов и некоторых законодательных актов, связанных с упомянутой системой, а также мероприятий по информированию общественности. Ежемесячное пособие ветеранам Великой Отечественной удвоилось и достигло 100 000 драмов. За отчетный период 1426 гражданам были назначены пенсии, произведен перерасчет 3277 пенсий, 1554 женщины получили пособия по беременности и родам.
В 2019 году было выплачено 12 млрд. драмов пенсий, 713,3 млн. драмов и 24,7 млн. драмов премий и финансовой помощи. По состоянию на 1 января 2020 года число трудовых, военных (рядовых) и социальных пенсионеров составило 22 123 человека. В 2019 году средняя пенсия составила 43,1 тыс. драмов, средняя пенсия военных (рядовых) - 26,8, а средняя социальная пенсия - 25,6 тыс. драмов», - сказал С. Аванесян.