Չինաստանի եւ մյուս պետությունների միջեւ գործող ավիաերթուղիների թիվը կրճատվել Է 67 տոկոսով. Nikkei
ՉԺՀ-ում նոր կորոնավիրուսի բռնկման ժամանակամիջոցում Չինաստանի եւ մյուս երկրների միջեւ օգտագործվող միջազգային ավիացիոն երթուղիների թիվը կրճատվել Է 67 տոկոսով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերլուծելով իրադրությունը՝ այս եզրակացությանն Է հանգել Ճապնիայի Nikkei առաջատար տնտեսական թերթը, հրատարակությունն իր հաշվարկների արդյունքները հրապարակել Է փետրվարի 13-ին:
Թերթի տվյալներով՝ մոտավորապես 80 տոկոսով կրճատվել Է ԱՄՆ-ի հետ Չինաստանը միացնող ավիացիոն ուղեգծերի թիվը, որը մտցրել Է ՉԺՀ-ից օտարերկրացի քաղաքացիների երկիր մուտքի առավել խիստ սահմանափակումները: Մոտավորապես կիսով չափ նվազել Է ավիագծերի թիվը Չինաստանի եւ Ճապոնիայի, ինչպես նաեւ Հարավային Կորեայի միջեւ: Օդային փոխադրումների հնարավորությունների կրճատումը, թերթի փորձագետների գնահատմամբ, արդեն ազդել Է առնվազն 2,4 միլիոն մարդկանց պլանների վրա: Nikkei-ը կանխատեսում Է, որ դա անմիջական հարված կհասցնի զբոսաշրջության համաշխարհային ինդուստրիային եւ կարող Է հանգեցնել գլոբալ տնտեսության աճի տեմպերի դանդաղման, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Nikkei: число действующих авиамаршрутов между Китаем и другими странами сократилось на 67%
Число используемых международных авиационных маршрутов между Китаем и другими странами за время вспышки в КНР нового коронавируса сократилось на 67%.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 февраля, АРЦАХПРЕСС: К такому выводу, проанализировав ситуацию, пришла ведущая японская экономическая газета Nikkei, результаты своих подсчетов издание опубликовало в четверг.
По ее данным, примерно на 80% сократилось число авиационных трасс, соединяющих Китай с США, которые ввели наиболее жесткие ограничения на въезд в страну иностранных граждан из КНР. Примерно наполовину уменьшилось количество авиалиний между Китаем и Японией, а также Южной Кореей,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Сокращение возможностей авиационных перевозок, по оценке экспертов газеты, уже повлияло на планы по меньшей мере 2,4 млн человек. Nikkei считает, что это нанесет непосредственный удар по доходам мировой туристической индустрии и может привести к замедлению темпов роста глобальной экономики.