Պեկինում սմոգը հասել է վտանգավոր մակարդակի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացնում է News.am-ը: Նշվում է, որ նման մակարդակի դեպքում կա վտանգ մարդկային առողջության համար: Չինաստանի մայրաքաղաքի որոշ շրջաններում օդում PM 2.5 մանր պինդ մասնիկների մակարդակը հասել է 325-ի, ինչը 13 անգամ գերազանցում է ԱՀԿ սահմանած շեմը:
Նման պայմաններում քաղաքային իշխանությունները սովորաբար կոչ են անում դադարեցնել շինարարական աշխատանքները, տրանսպորտի աշխատանքը, ինչպես նաեւ կրճատել աշխատաժամերը: Սակայն այժմ մեգապոլիսում պահօանվում է կարանտինային ռեժիմը, ներառյալ՝ պաշտպանիչ դիմակների պարտադիր կրումը եւ գրասենյակներում ու ձեռնարկություններում աշխատաժամերի կրճատումը:
Ակնկալվում էր, որ նոր կորոնավիրուսի բռնկման հետեւանքով օդի աղտոտվածությունը կպահպանվի ցածր մակարդակով, սակայն դա տեղի չունեցավ: Դա բացատրվում է «ոչ բարենպաստ մետեորոլոգիական պայմաններով, որոնք զգալիորեն նվազեցնում են օդի աղտոտվածության մակարդակը նվազեցնելու տեղի էկոլոգիական ծառայությունների հնարավորությունները»:

Смог в Пекине достиг опасного уровня
СТЕПАНАКЕРТ, 13 февраля, АРЦАХПРЕСС: Об этом сообщила столичная метеорологическая служба. В сообщении службы отмечается, что при таком уровне существует "опасность для здоровья от чрезвычайных условий".
В некоторых районах китайской столицы концентрация в воздухе мельчайших твердых частиц PM 2,5 достигает 325 и более мкг на кубический метр, что по меньшей мере в 13 раз превышает установленную Всемирной организацией здравоохранения безопасную норму (25 мкг на кубический метр),сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В таких условиях муниципальные власти обычно рассылают уведомление, предписывающее останавливать работу на стройках, движение тяжелого транспорта, а также сокращать время работы части предприятий. Однако сейчас в мегаполисе и без того сохраняются многие меры карантинного режима, включая обязательное ношение защитных.
Как отмечает пекинская газета "Чжунго жибао", ожидалось, что из-за приостановки производства как следствие вспышки нового коронавируса загрязнение воздуха будет сохраняться на достаточно низком уровне, однако этого не произошло.