Ադրբեջանի կողմից էսկալացիան բանակցային գործընթացում առաջընթացի հնարավորություն չի տալու. Մնացականյան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում առաջընթացի հնարավորություն չի տեսնում Ադրբեջանի կողմից էսկալացիայի ռիսկերի աճի պայմաններում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին Մնացականյանն ասաց փետրվարի 24-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում, անդրադառնալով ադրբեջանական կողմից կրակոցից զինծառայողի վիրավորում ստանալու դեպքին:
«Այդ դեպքը չափազանց մտահոգիչ է, որովհետև գիտեք շատ լավ, որ էսկալացիայի ռիսկերի նվազեցման տարրը մեզ համար կարևորագույններից է բանակցային ամբողջ փաթեթի մեջ: Էսկալացիայի ռիսկերի աճը հնարավորություն չի տալու իրական, էական առաջընթաց ունենալ բանակցային գործընթացում: Մենք շարունակելու ենք կոնկրետ առաջարկներով առաջ տանել մեր օրակարգը»,- ասաց Մնացականյանը:
Ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները փետրվարի 23-ին կրակ են բացել ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումների մարտական դիրքերի ուղղությամբ: ՀՀ զինված ուժերը զոհ չունեն, թեև ավելի վաղ հայտարարվել էր մեկ վիրավորի մասին: Վիրավորումը թեթև է, զինծառայողի կյանքին վտանգ չի սպառնում: Ադրբեջանը միջադեպը հայկական կողմից «դիվերսիայի փորձ» է որակել՝ հայտարարելով մեկ զոհի մասին: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հեքիաթ է համարում ադրբեջանական հերթական ապատեղեկատվությունը դիվերսիայի մասին:

Эскалация со стороны Азербайджана мешает прогрессу переговорного процесса: Мнацаканян
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян не видит возможности прогресса в переговорном процессе по урегулированию нагорно-карабахского конфликта в условиях роста рисков эскалации со стороны Азербайджана.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 февраля, АРЦАХПРЕСС: Как передает «Арменпресс», об этом Мнацаканян сказал на пресс-конференции 24 февраля, касаясь случая ранения военнослужащего в результате обстрела с азербайджанской стороны.
“Этот случай крайне тревожный, поскольку Вы знаете, что элемент снижения рисков эскалации для нас является одним из важнейших во всем пакете переговоров. Рост рисков эскалации не даст возможности достичь реального, существенного прогресса в переговорном процессе. Мы продолжим продвигать нашу повестку с конкретными предложениями”, - сказал Мнацаканян. Подразделения ВС Азербайджана 23 февраля открыли огонь по боевым позициям подразделений ВС Армении. Ованнисян подчеркнул, что в вооруженных силах Армении нет жертв, хотя ранее было объявлено об одном раненом. Ранение легкое, жизни военнослужащего ничего не угрожает.