Ադրբեջանի կողմից էսկալացիան բանակցային գործընթացում առաջընթացի հնարավորություն չի տալու. Մնացականյան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում առաջընթացի հնարավորություն չի տեսնում Ադրբեջանի կողմից էսկալացիայի ռիսկերի աճի պայմաններում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին Մնացականյանն ասաց փետրվարի 24-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում, անդրադառնալով ադրբեջանական կողմից կրակոցից զինծառայողի վիրավորում ստանալու դեպքին:
«Այդ դեպքը չափազանց մտահոգիչ է, որովհետև գիտեք շատ լավ, որ էսկալացիայի ռիսկերի նվազեցման տարրը մեզ համար կարևորագույններից է բանակցային ամբողջ փաթեթի մեջ: Էսկալացիայի ռիսկերի աճը հնարավորություն չի տալու իրական, էական առաջընթաց ունենալ բանակցային գործընթացում: Մենք շարունակելու ենք կոնկրետ առաջարկներով առաջ տանել մեր օրակարգը»,- ասաց Մնացականյանը:
Ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները փետրվարի 23-ին կրակ են բացել ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումների մարտական դիրքերի ուղղությամբ: ՀՀ զինված ուժերը զոհ չունեն, թեև ավելի վաղ հայտարարվել էր մեկ վիրավորի մասին: Վիրավորումը թեթև է, զինծառայողի կյանքին վտանգ չի սպառնում: Ադրբեջանը միջադեպը հայկական կողմից «դիվերսիայի փորձ» է որակել՝ հայտարարելով մեկ զոհի մասին: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հեքիաթ է համարում ադրբեջանական հերթական ապատեղեկատվությունը դիվերսիայի մասին:

Escalation by Azerbaijan will not give opportunity for progress in negotiation process – Armenian FM
Armenian foreign minister Zohrab Mnatsakanyan doesn’t see opportunity for progress in the negotiation process for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict under the growing risks of escalation by Azerbaijan.
STEPANAKERT, FEBRUARY 24, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Commenting on the February 23 incident when a soldier of Armenia was wounded by the Azerbaijani shooting, the FM said: “That case is extremely concerning because you know very well that the element of reducing escalation risks is among the most important ones in the entire negotiation package. The increase in escalation risks will not allow to have a real, major progress in the negotiation process. We will continue to push forward our agenda with concrete proposals”.