1 միլիոնից ավելի հարավկորեացիներ նախագահի հրաժարականն են պահանջում COVID-19-ի տարածման պատճառով
Մեկ միլիոնից ավելի մարդ Է ստորագրել Կորեայի Հանրապետության նախագահ Մուն Չժե Ինի հրաժարականի պահանջով հանրագիրը՝ երկրում կորոնավիրուսային վարակի բռնկմանը դիմակայելու անկարողության համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Տեղական ժամանակով 13:00-ի (Երեւանի ժամանակով 08:00-ի) դրությամբ պետության ղեկավարի վարչակազմի կայքում զետեղված փաստաթուղթն ստորագրել Է 1,017 մլն մարդ: Դեռ նախօրյակին նրանց թիվը 500 հազար Էր:
Հանրագիրը խիստ քննադատություն Է բովանդակում Մուն Չժե Ինի հասցեին, որը, դրա հեղինակների կարծիքով, չկարողացավ արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկել ինչպես երկիր վարակի ներթափանցումը կանխելու, այնպես Էլ Հարավային Կորեայում վիրուսի հայտնվելուց հետո դրա տարածումը զսպելու համար: Փաստաթուղթը կազմողները, մասնավորապես, կառավարությանը քննադատել են այն բանի համար, որ նա Չինաստանի հետ սահմանը չփակեց, երբ հիվանդության բռնկումը հարեւան երկրում վտանգավոր մասշտաբների Էր հասել:
Հանրագրի հեղինակները Մուն Չժե Ինին մեղադրել են այն բանում, որ նա պաշտպանել Է ոչ թե սեփական երկրի, այլ ՉԺՀ-ի շահերը: «Մուն Չժե Ինն իրեն այնպես Է պահում, ասես նա ոչ թե Հարավային Կորեայի, այլ Չինաստանի նախագահը լինի»,- նշվում Է տեքստում: «Չնայած Կորեայում բժշկական դիմակների դեֆիցիտին, Մուն Չժե Ինը 3 մլն դիմակ Է ուղարկել Չինաստան եւ ոչ մի միջոց չի ձեռնարկել դրանց գների աճը կանգնեցնելու համար»,- նշում են փաստաթղթի հեղինակները:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել Է KBS հեռուստաալիքը, այն դեպքում, եթե հանրագիրը հավաքի ավելի քան 200 հազար ստորագրություն, իշխանությունները պարտավոր են արձագանքել դրան: Տվյալ դեպքում դա պետք Է տեղի ունենա մարտի 4-ից ոչ ուշ: Կորեայի Հանրապետության առողջապահության նախարարությանն առընթեր հիվանդությունների վերահսկողության եւ կանխարգելման կենտրոնների կազմակերպությունը փետրվարի 27-ին հայտնել Է, որ երկրում գրանցվել Է նոր տիպի կորոնավիրուսով վարակման 171 նոր դեպք: Այդպիսով՝ Հարավային Կորեայում վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել Է 1766-ի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Более 1 млн южнокорейцев требуют отставки президента из-за распространения коронавируса
СТЕПАНАКЕРТ, 27 февраля, АРЦАХПРЕСС: Более миллиона человек подписали петицию с требованием отставки президента Республики Корея Мун Чжэ Ина за неспособность справиться со вспышкой коронавирусной инфекции в стране. По состоянию на 13:00 по местному времени (07:00 мск) свои подписи под размещенным на сайте администрации главы государства документом поставили 1,017 млн человек. Еще в среду их число составляло 500 тыс, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В петиции содержится резкая критика в адрес Мун Чжэ Ина, который, по мнению авторов, не смог принять эффективные меры как для предотвращения проникновения инфекции в страну, так и по сдерживанию вируса после его попадания в Южную Корею.
Удвоение за сутки числа подписавших петицию, составленную еще в начале февраля, говорит о росте недовольства населения действиями властей, отмечают местные эксперты.
В случае, если любая петиция, размещенная на сайте администрации лидера страны, набирает более 200 тыс. подписей, власти обязаны на нее отреагировать. В данном случае это должно произойти не позднее 4 марта.
Южная Корея зарегистрировала 171 новый случай заражения коронавирусом COVID-2019, таким образом, общее число зараженных в стране выросло до 1 766, сообщила организация Центров по контролю и профилактике заболеваний (KCDC) при министерстве здравоохранения РК.