Անցած տարում գյուղատնտեսության և ձկնորսության համախառն արտադրանքը կազմել է 70.6 մլրդ դրամ
Արցախում գյուղատնտեսության և ձկնորսության համախառն արտադրանքը 2019 թվականին, փաստացի, գներով կազմել է 70.6 մլրդ դրամ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր կայացած ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Մանուշ Մինասյանը:
Նրա խոսքով՝ գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքը, 2018թ. համեմատությամբ, համադրելի գներով, նվազել է 3.7 %-ով, ինչը պայմանավորված է բուսաբուծության համախառն արտադրանքի նվազմամբ՝ մոտ 11.2%: Գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի 43.6%-ը բաժին է ընկել բուսաբուծության, 56.4%-ը անասնաբուծության ճյուղին:
«2019թ. գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի կառուցվածքում գերակշռող բաժինը պատկանում է մսի (36.7տոկոս), հացահատիկի և հատիկաընդեղենի (ներառյալ եգիպտացորեն) (19.5 տոկոս), կաթի (13.4 տոկոս) արտադրությանը: Նախորդ տարվա հունվարի 1-ի համեմատ՝ 6.4%-ով աճել է ԽԵԱ գլխաքանակը, այդ թվում կովերինը` 4.2 %-ով, 2.1%-ով խոզերի գլխաքանակը, ոչխարների ու այծերի գլխաքանակը նվազել են 18.4%-ով, թռչուններինը՝ 11.6%-ով: 2019թ. հանրապետությունում սպանդի համար իրացվել է 15.2 հազ. տոննա (կենդանի քաշով) անասուն և թռչուն (նախորդ տարվա համեմատ աճելով 3.7 %-ով), արտադրվել է 44.2 հազ.տոննա կաթ (աճելով 3.1 %-ով), 47.3 մլն հատ ձու (նվազելով 1.6 %-ով) և 205 տոննա (ֆիզիկական քաշով) բուրդ (նախորդ տարվա համեմատ աճելով 15.4 %-ով)»,- մանրամասնել է Մ. Մինասյանը:

Валовой доход сельского хозяйства и рыболовства в прошлом году составил 70,6 млрд. драмов.
В 2019 году валовая продукция сельского хозяйства и рыболовства в Арцахе фактически составила 70,6 млрд. драмов.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 ФЕВРАЛЯ, АРЦАХПРЕСС. Как передает корреспондент Арцахпресс, об этом сегодня на пресс-конференции сообщила глава Национальной статистической службы Арцаха Мануш Минасян. По ее словам, валовая продукция сельского хозяйства по сравнению с 2018 годом снизилась на 3,7%, что связано с уменьшением валовой продукции растениеводства примерно на 11,2%. Уменьшение на 43,6% валовой сельскохозяйственной продукции наблюдалось в секторе растениеводства, 56,4% в секторе животноводства.
«Основная доля в структуре валовой сельскохозяйственной продукции в 2019 году принадлежит производству мяса (36,7%), зерна и круп (включая кукурузу) (19,5%), молока (13,4%). По сравнению с 1 января прошлого года поголовье крупного рогатого скота увеличилось на 6,4%, в том числе, коров - на 4,2%, свиней - на 2,1%, овец и коз уменьшилось на 18,4%, птиц - на 11,6%. В 2019 г. в республике продано на убой 15,2 тыс. тонн (живого веса) скота и птицы (на 3,7% выше, чем в предыдущем году), произведено 44,2 тыс. тонн молока (рост на 3,1%), 47,3 млн. яиц (снижение на 1,6%) и 205 тонн шерсти (до 15,4% по сравнению с прошлым годом)», - сказала М. Минасян.