«Ազատ հայրնեիք-ՔՄԴ» դաշինքը սումգայիթյան ջարդերի 32-րդ տարելիցին նվիրված քայլերթ է կազմակերպել
«Ազատ հայրնեիք-ՔՄԴ» դաշինքը այսօր՝ փետրվարի 28-ին, Ադրբեջանի կողմից կազմակերպված ջարդերի զոհերի հիշատակի և բռնագաղթված հայ բնակչության իրավունքների պաշտպանության օրվան նվիրված քայլերթ է կազմակերպել Աշոտ Ղուլյանի (Բեկոր) հուշարձանից դեպի Ստեփանակերտի քաղաքային հուշահամալիր և ծաղիկներ խոնարհել անմեղ զոհերի հիշատակին կանգնեցված հուշաքարին:
«Ազատ   հայրնեիք-ՔՄԴ»  դաշինքը  սումգայիթյան  ջարդերի  32-րդ  տարելիցին նվիրված քայլերթ է  կազմակերպել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Ազատ հայրնեիք-ՔՄԴ» դաշինքի ներկայացուցիչ Արամ Հարությունյանն ասել է, որ առայսօր միջազգային հանրությունը իրավական գնահատական չի տվել սումգայիթյան ոճրագործությանը:
«1988 թվականին Սումգայիթում կատարվածը միտումնավոր կազմակերպած ցեղասպանություն էր հայերի նկատմամբ: Մենք՝ որպես երիտասարդներ, այն կարծիքին ենք, որ պետք է պարբերաբար կազմակերպել տարբեր միջոցառումներ և քննարկումներ, որոնց թեման պետք է լինեն հայ ժողովրդի դեմ տարբեր ժամանակներում իրականացված ոճրագործությունները, և գտնենք ուղիներ, որպեսզի երևույթը խստագույն կերպով դատապարտվի միջազգայնորեն: Այսօրվա միջոցառումը ևս մեկ քայլ է՝ կատարված իրաղությունն ինչ-որ չափով աշխարհին ներկայացնելուն ուղղված»,-մասնավորապես ասել է Ա. Հարությունյանը:
Նա տեղեկացրել է նաև, որ այսօր երեկոյան՝ ժամը 19:00-ին, «Ազատ հայրնեիք-ՔՄԴ» դաշինքը կազմակերպելու է նաև ֆլեշ-մոբ, որին մասնակցելու են ավելի քան 500 երիտասարդներ. նախաձեռնության նպատակն է բացառել բոլոր տեսակի բռնությունները՝ կանխարգելելով ցեղասպանությունները:

Блок «Азат Айреник - ОГА» организовал шествие, посвященное 32-й годовщине сумгаитских погромов
Блок «Азат Айреник - ОГА» 28 февраля в память о жертвах погромов в Азербайджане, в день защиты прав депортированного армянского населения организовал шествие от памятника Ашоту Гуляну (Бекор) к Степанакертскому мемориалу. Был возложен венок к памятнику невинным жертвам.
Степанакерт, 2020, Арцахпресс. В разговоре с корреспондентом Арцахпресс представитель блока “Азат Айреник – ОГА” Арам Арутюнян сказал, что на сегодняшний день международное сообщество не дало правовой оценки сумгаитскому преступлению.
«То, что произошло в Сумгаите в 1988 году, было преднамеренным геноцидом против армян. Мы, как представители молодежи, считаем, что необходимо регулярно проводить различные мероприятия и дискуссии о преступлениях, совершенных против армянского народа в разное время, и найти способы, чтобы это явление было осуждено на международном уровне. Сегодняшнее событие - это еще один шаг к тому, чтобы в некоторой степени представить реальность миру”, - отметил А. Арутюнян.
Он также сообщил, что сегодня вечером в 19:00 блок «Свободная Родина-КПД» также организует флеш-моб с более чем 500 молодыми людьми. Целью этой инициативы является исключение всех форм насилия путем предотвращения геноцидов.