«Իրանում կորոնավիրուսի հետևանքով զոհերի թիվը ոչ թե 34 է, ինչպես երկրի իշխանություններն են պնդում, այլ 210». BBC
Իրանում կորոնավիրուսի հետևանքով առնվազն 210 հիվանդ է մահացել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է Tert.am-ն՝ վկայակոչելով երկրի հիվանդանոցներում իր աղբյուրները:
Զոհերի մեծ մասը երկրի մայրաքաղաք Թեհրանից և Կում քաղաքից են, որտեղ առաջին անգամ ի հայտ են եկել Covid-19 վիրուսով վարակման դեպքերը:
Երկրի իշխանությունները պաշտոնապես հայտարարել են 34 զոհերի և 388 վարակակիրների մասին, սակայն այս ցուցանիշը վեց անգամ գերազանցում է ուրբաթ երկրի առողջապահության նախարարության ներկայացված տվյալները. Իրանում կորոնավիրուսի հետևանքով առնվազն 210 հիվանդ է մահացել, գրում է աղբյուրը:
Աղբյուրը նաև հավելել է, որ Իրանի առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչ Քիանուշ Ջահանփուրը պնդում է, որ հանրությանը ներկայացված թվերը ճշմարիտ են՝ BBC-ին մեղադրելով ստահոդ տեղեկությունների տարածման մեջ:
Ավելի վաղ ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեն հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն օգնություն է առաջարկել Իրանին կորոնավիրուսի դեմ պայքարում:
«Մենք օգնություն ենք առաջարկել Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը»,- ասել է Պոմպեոն: Նա նշել է, որ ներկայում գործում է Շվեյցարիայի իշխանությունների հետ համատեղ ստեղծված մարդասիրական խումբը, որի օգնությամբ հնարավոր կլինի մարդասիրական օգնություն ուղարկել Իրան։
Պետքարտուղարը հավելել է, որ Իրանում չկա առողջապահության ամուր ենթակառուցվածք՝ մտահոգություն հայտնելով, որ Թեհրանը չի հայտնում հիվանդության տարածման վերաբերյալ տեղեկատվությունը:
Փետրվարի 28-ին հայտնի է դարձել, որ Իրանի խորհրդարանը դադարեցնում է աշխատանքը կորոնավիրուսի տարածման սպառնալիքի պատճառով: Նախօրեին հաղորդվել էր, որ կորոնավիրուս է հայտնաբերվել երկրի խորհրդարանի 4 անդամների մոտ:

Coronavirus: Iran's death toll rises at least to 210, hospital sources say
At least 210 people in Iran have died as a result of the new coronavirus disease, sources in the country's health system have told BBC Persian.
STEPANAKERT, FEBRUARY 29, ARTSAKHPRESS: Most of the victims are from the capital, Tehran, and the city of Qom, where cases of Covid-19 first emerged.
The figure is six times higher than the official death toll of 34 given by the health ministry earlier on Friday, BBC News reports. It comes after a member of parliament for Qom accused the authorities of a cover-up and the US expressed concern that they may not be sharing information. "We have made offers to the Islamic Republic of Iran to help," US Secretary of State Mike Pompeo told a congressional committee in Washington on Friday. "Their healthcare infrastructure is not robust and, to date, their willingness to share information about what's really going on inside...
Iran has not been robust." Iranian foreign ministry spokesman Abbas Mousavi dismissed the offer of help. "The claim to help Iran confront coronavirus by a country that has imposed expansive pressures on the Iranian nation through its economic terrorism and has even blocked the way for purchase of medical equipment and medicines is ridiculous and a political-psychological game," he said.