Այսօր կորոշվի արտակարգ դրություն հայտարարելու հարցը. ՀՀ վարչապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 16-ին, Facebook-ի իր էջում ուղիղ եթերում նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, հայտնում է News.am-ը:
«Պետք է մասնավորապես, պատասխանենք հարցին, թե արդյոք կարիք կա Հայաստանում կորոնավիրուսի հետ կապված արտակարգ դրություն հայտարարել Հայաստանում կամ հանրապետության առանձին հատվածներում: Ամեն դեպքում, ինչ որոշում էլ կայացնենք, դրա միակ նպատակը լինելու է կորոնավիրուսի հետագա տարածումը կանխելը: Կկայացնենք  մաքսիմալ արդյունավետ որոշում եւ կտեղեկացնենք բոլորիդ:
Այս պահին միայն ուզում եմ կոչ անել՝ շարունակեք պահպանել այն բոլոր հորդորները, որ հրապարակվել են կառավարության կողմից»,-ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով, առաջիկա 1,5 ժամվա ընթացքում կառավարությունում կհրավիրվի խորհրդակցություն եւ եթե դրա արդյունքում որոշվի, որ անհրաժեշտ է հանրապետությունում կամ նրա որոշ հատվածներում արտակարգ դրություն հայտարարել, այդ որոշումը կկայացվի. «Իհարկե, արտակարգ դրությունը, եթե նույնիսկ հայտարարվի, շատ բանով չի փոխի մեևր կյանքը, ընդամենը համաճարակային առավել ռիսկային գոտիներում առավել խիստ հսկողություն կսահմանվի: Գիտեք, որ Էջմիածնի 27 մուտքերից միայն 3-ն են գործում»,-ասաց վարչապետը:
Նա կոչ արեց քաղաքացիներին շատ չլարվել. «Որովհետեւ կորոնավիրուսը, ինչպես ցույց է տալիս փորձը, մի հիվանդություն է, որը ցավոք վտանգ պարունակում է 70 եւ ավելի տարիքի մարդկանց համար, նրանց նկատմամբ լինենք ուշադիր: Իսկ մյուսների դեպքում միակ վտանգն այն է, որ կվարակենք ուրիշներին: Տարիքով մեծ եւ խրոնիկ հիվանդություն ունեցողներին կոչ եմ անում տանը մնալ, դուրս չգալ»:
Պարենի հետ կապված պրոբլեմ չունենք, ասաց վարչապետը՝ հորդորելով ավելորդ աժիոտաժ չստեղծել, չափազանցված գնումներ չանել, վստահել միայն կառավարության կողմից տարածվող լուրերին: «Այո, սա ճգնաժամ է, բայց էս ճգնաժամից պետք է դուրս գանք ավելի ուժեղացած: Պատրաստեք ձեզ մեր հետագա հաղթանակներին»:

Премьер-министр Армении: Сегодня решится вопрос объявления ЧП по всей стране или в отдельных частях
В Правительстве Армении в течение полутора часов будет обсужден вопрос объявления чрезвычайного положения по всей Армении или в отдельных частях республики. Об этом в прямом эфире на своей странице в Facebook 16 марта заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 марта , АРЦАХПРЕСС: «Сегодня мы должны принять важные решения. Проанализировав нынешнюю ситуацию, нужно ответить на вопрос о том, существует ли необходимость в объявлении чрезвычайного положения в связи с коронавирусом по всей Армении или в отдельных частях нашей республики. Будет принято максимально эффективное решение, и дана информация об этом. Призываю продолжать соблюдать все призывы Министерства здравоохранения.
В целом, если будет объявлено чрезвычайное положение, в жизни наших граждан это мало что изменит, однако, в зонах с наибольшим риском эпидемии, будет установлен строжайший контроль»,- добавил он. Пашинян напомнил, что из 27 выездов из Эчмиадзина открытыми остаются пока только 3.
Премьер призвал граждан сильно не напрягаться. «Коронавирус, как показывает опыт, является болезнью, которая, к сожалению, представляет опасность для людей старше 70 лет. А для других единственная опасность состоит в том, что можно заразить других. Я призываю людей в возрасте или хронически больных не выходить из дома», - пояснил премьер. По его словам, проблем с продовольствием нет, поэтому не нужно создавать ненужный ажиотаж, а доверять информации, распространяемой Правительством. «Мы должны выйти из этого кризиса сильнее, чем мы есть сейчас»,- заключил Пашинян. Отметим, что число подтвержденных случаев коронавируса в Армении достигло 30. Первый заразившийся уже выздоровел и выписан из больницы.