ԵՄ-ն ժամանակավոր սահմանափակում է մտցնում «ոչ կենսական» ուղևորությունների համար
Ուղևորությունների ժամանակավոր սահմանափակում կներդրվի դեպի «Եվրոպական միություն+1 տարածք» երրորդ երկրների քաղաքացիների «ոչ կենսական» նշանակության բոլոր ուղևորությունների համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Այս մասին հայտնեցին ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության գրասենյակից։
Որպեսզի ուղևորությունների ժամանակավոր սահմանափակումն ապահովի ցանկալի արդյունքը համաճարակի տարածման սահմանափակման տեսանկյունից, բացառություններ կգործեն միայն կենասկան նշանակության ուևորությունների համար։
Ուղևորությունների ժամանակավոր սահմանափակումը չի տարածվի ԵՄ անդամ բոլոր պետությունների,  Շենգենյան գոտու և Ասոցացված երկրների քաղաքացիների վրա, որոնք վերադառնում են իրենց բնակության վայր։
Սահմանափակումը չի անդրադառնա
-          ԵՄ քաղաքացիություն, Շենգենյան գոտու և Ասոցացված երկրների քաղաքացիություն ունեցող անձանց և նրանց ընտանիքի անդամների վրա;
-          ԵՄ քաղաքացիություն չունեցող անձանց վրա, ովքեր ունեն երկարատև կացության կարգավիճակ, սահամանված Երկարատև կացության դիրեկտիվի դրույթներով,  կացության իրավունք ԵՄ այլ դիրեկտիվների կամ ազգային օրենսդրության համաձայն, կամ ԵՄ անդամ պետության երկարաժամկետ մուտքի արտոնագիր;
Սահմանափակումը չի անդրառադնա նաև հետևյալ անձանց կենսական նշանակության ուղևորներությունների վրա
-          առողջապահության ոլորտի մասնագետներ, բժշկական հետազոտություններ իրականացնող անձինք, տարեցների խնամքով զբաղվող բուժանձնակազմ,
-          սահմանապահ աշխատակիցներ,
-          ապրանքների փոխադրումներով զբաղվող անձնակազմ,
-          դիվանագետներ, միջազգային կազմակերպությունների անձնակազմ, զինվորական անձնակազմ և մարդասիրական օգնություն տրամադրող մասնագետներ՝ իրենց մասնագիտական պարտականություններն իրականացնելու ընթացքում;
-          տարանցիկ ճամփորդներ,
-          անձինք, ովքեր ճամփորդում են ընտանեկան հրամայական կարևորություն ունեցող հարցերով,
-          միջազգային պաշտպանության կարիք ունցող կամ այլ մարդասիրական պատճառների առկայության ենթակա անձինք
-          «Եվրոպական միություն +1» տարածք մուտք գործելու թույլտվություն ունեցող անձինք պետք է անցնեն  համակարգված և ուժեղացված բուժ զննում։
-          Ուղևորությունների ժամանակավոր սահմանափակումը կներդրվի 30-օրյա ժամկետով։ ժամկետի հետագա երկարաձգումը պետք է գնհատվի ելնելով հետագա զարգացումներից։

COVID-19: EU applies temporary restriction on non-essential travel from third countries
The temporary travel restriction should apply to all non-essential travel from third countries to the EU+ area, the EU Delegation to Armenia said.
STEPANAKERT, MARCH 20, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: For such a temporary travel restriction to have the desired effect in terms of restricting the spread of the coronavirus, exceptions need to be limited to travel for essential purposes.
The temporary travel restriction must exempt nationals of all EU Member States and Schengen Associated States, 3 or the purposes of returning to their homes. This exemption must apply to:
- all EU citizens4 and citizens of the Schengen Associated States, and their family members;
- third-country nationals who are long-term residents under the Long-term Residence Directive and persons deriving their right to reside from other EU Directives or national law or who hold national long-term visas. It should also not apply to other travellers with an essential function or need, including:
- Healthcare professionals, health researchers, and elderly care professionals;
- Frontier workers;
- Transport personnel engaged in haulage of goods and other transport staff to the extent necessary;
- Diplomats, staff of international organisations, military personnel and humanitarian aid workers in the exercise of their functions;
- Passengers in transit;
- Passengers travelling for imperative family reasons; - Persons in need of international protection or for other humanitarian reasons. Coordinated and reinforced health checks should be carried out for the individuals allowed to enter the EU+ area.
- The temporary travel restriction should apply for 30 days. Any possible prolongation of this period should be assessed depending on further developments.