ԵՄ-ն ժամանակավոր սահմանափակում է մտցնում «ոչ կենսական» ուղևորությունների համար
Ուղևորությունների ժամանակավոր սահմանափակում կներդրվի դեպի «Եվրոպական միություն+1 տարածք» երրորդ երկրների քաղաքացիների «ոչ կենսական» նշանակության բոլոր ուղևորությունների համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Այս մասին հայտնեցին ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության գրասենյակից։
Որպեսզի ուղևորությունների ժամանակավոր սահմանափակումն ապահովի ցանկալի արդյունքը համաճարակի տարածման սահմանափակման տեսանկյունից, բացառություններ կգործեն միայն կենասկան նշանակության ուևորությունների համար։
Ուղևորությունների ժամանակավոր սահմանափակումը չի տարածվի ԵՄ անդամ բոլոր պետությունների,  Շենգենյան գոտու և Ասոցացված երկրների քաղաքացիների վրա, որոնք վերադառնում են իրենց բնակության վայր։
Սահմանափակումը չի անդրադառնա
-          ԵՄ քաղաքացիություն, Շենգենյան գոտու և Ասոցացված երկրների քաղաքացիություն ունեցող անձանց և նրանց ընտանիքի անդամների վրա;
-          ԵՄ քաղաքացիություն չունեցող անձանց վրա, ովքեր ունեն երկարատև կացության կարգավիճակ, սահամանված Երկարատև կացության դիրեկտիվի դրույթներով,  կացության իրավունք ԵՄ այլ դիրեկտիվների կամ ազգային օրենսդրության համաձայն, կամ ԵՄ անդամ պետության երկարաժամկետ մուտքի արտոնագիր;
Սահմանափակումը չի անդրառադնա նաև հետևյալ անձանց կենսական նշանակության ուղևորներությունների վրա
-          առողջապահության ոլորտի մասնագետներ, բժշկական հետազոտություններ իրականացնող անձինք, տարեցների խնամքով զբաղվող բուժանձնակազմ,
-          սահմանապահ աշխատակիցներ,
-          ապրանքների փոխադրումներով զբաղվող անձնակազմ,
-          դիվանագետներ, միջազգային կազմակերպությունների անձնակազմ, զինվորական անձնակազմ և մարդասիրական օգնություն տրամադրող մասնագետներ՝ իրենց մասնագիտական պարտականություններն իրականացնելու ընթացքում;
-          տարանցիկ ճամփորդներ,
-          անձինք, ովքեր ճամփորդում են ընտանեկան հրամայական կարևորություն ունեցող հարցերով,
-          միջազգային պաշտպանության կարիք ունցող կամ այլ մարդասիրական պատճառների առկայության ենթակա անձինք
-          «Եվրոպական միություն +1» տարածք մուտք գործելու թույլտվություն ունեցող անձինք պետք է անցնեն  համակարգված և ուժեղացված բուժ զննում։
-          Ուղևորությունների ժամանակավոր սահմանափակումը կներդրվի 30-օրյա ժամկետով։ ժամկետի հետագա երկարաձգումը պետք է գնհատվի ելնելով հետագա զարգացումներից։

ЕС вводит временные ограничения на поездки в "нежизненно важных" направлениях
Временное ограничение поездок будет введено на “территории ЕС+1” для всех поездок граждан третьих стран по нежизненно важным направлениям.
ЕС вводит временные ограничения на поездки в
СТЕПАНАКЕРТ, 20 марта , АРЦАХПРЕСС: Об этом «Арменпресс» сообщили в офисе делегации ЕС в Армении. Для того, чтобы временное ограничение поездок обеспечило желаемый результат с точки зрения ограничения распространения эпидемии, будут действовать исключения только на жизненно важных направлениях. Временное ограничение поездок не распространится на граждан всех государств-членов ЕС, Шенгенской зоны и ассоциированных стран, возвращающихся на места проживания. Ограничение не повлияет на - граждан ЕС, лиц, имеющих гражданство Шенгенской зоны и ассоциированных стран, и членов их семей - на лиц без гражданства ЕС, имеющих статус длительного пребывания, устанавливаемый положениями Директивы длительного пребывания, вид на жительство в соответствии с другими директивами ЕС или национальным законодательством, или долгосрочную визу государства-члена ЕС Ограничение не ограничивается также и жизненно важными поездками следующих лиц: - специалисты сферы здравоохранения, лица, осуществляющие медицинские исследования, медперсонал, занимающийся уходом за пожилыми людьми - пограничники, - персонал, занимающийся перевозкой товаров - дипломаты, персонал международных организаций, военный персонал и специалисты, предоставляющие гуманитарную помощь, в ходе выполнения своих профессиональных обязанностей - транзитные путешественники, - лица, путешествующие по вопросам, имеющим важное семейное значение - лица, нуждающиеся в международной защите или по другим гуманитарным причинам Лица, имеющие разрешение на въезд на территорию “Европейский Союз +1”, должны пройти систематизированный и усиленный медосмотр. Временное ограничение поездок будет введено сроком на 30 дней. Дальнейшее продление срока будет зависеть от дальнейших развитий.