Սահմանային հսկիչ կետերում շարունակվում են իրականացվել կանխարգիչ միջոցառումներ
ԱՀ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության ստորաբաժանումները՝ 2020 թվականի մարտի 17-ի ԱՀ առողջապահության նախարարության, ԱՀ ոստիկանության և ԱՀ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության միջև կնքված համատեղ հրամանի համաձայն՝ Արցախի Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետություն տանող ավտոճանապարհներին տեղակայված սահմանային հսկիչ կետերում իրականացնում են Արցախում նոր տիպի կորոնավիրուսային վարակի տարածման կանխարգելման ուղղությամբ միջոցառումներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Կազմակերպված միջոցառումների շրջանակներում ԱԻՊԾ փրկարար ուժերի վարչության արագ արձագանքման հատուկ ստորաբաժանման և Քաշաթաղի շրջանային արտակարգ իրավիճակների բաժնի հրշեջ-փրկարարական մասի հրշեջ-փրկարարները 4 սահմանային հսկիչ կետերում իրականացնում են շուրջօրյա հերթապահություն:
Վերոնշյալ հրամանի համաձայն՝ ԱԻՊԾ ստորաբաժանումները պարտավոր են՝
Սահմանային հսկիչ կետերում կասկածելի դեպքերի արձանագրման դեպքում իրականացնել ավտոմեքենայի ախտահանում և կասկածելի վարակակրին տեղափոխել մեկուսարան:
Հայաստանի Հանրապետության և օտարերկրյա քաղաքացիների մեկուսարան տեղափոխվելուց հրաժարվելու դեպքում՝ կազմակերպել նրանց վերադարձը Հայաստանի Հանրապետություն (ավտոմեքենայի տրամադրում):
Սահմանային հսկիչ կետերում տեղակայված բժշկասանիտարական հսկիչ կետերում և հարակից շինություններում պարբերաբար իրականացնել ախտահանման աշխատանքներ:

Спасатели Арцаха на четырех пограничных пунктах осуществляют круглосуточное дежурство
Согласно совместному приказу Министерства здравоохранения Республики Арцах, Полиции Республики Арцах и Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах от 17 марта 2020 года, подразделения Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах на пограничных контрольных пунктах, расположенных на дорогах, ведущих из Республики Арцах в Республику Армения, осуществляют мероприятия по предотвращению ввоза и распространения в Арцахе коронавирусной инфекции нового типа.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 марта , АРЦАХПРЕСС: Об этом «Арменпресс» сообщили в Информационном штабе Арцаха. В рамках организованных мероприятий пожарно-спасательная часть специального подразделения быстрого реагирования управления спасательных сил СС и пожарно-спасательной части Кашатагского районного отдела по чрезвычайным ситуациям осуществляют круглосуточное дежурство на 4 пограничных контрольных пунктах. “Согласно указу, эти подразделения обязаны при обнаружении на пограничных контрольных пунктах подозрительных случаев провести дезинфекцию автомобиля и доставить лиц с подозрениями в изолятор. В случае отказа граждан Республики Армения и иностранных граждан от перемещения в изолятор организовать их возвращение в Республику Армения (предоставление автомобиля). В медико-санитарных контрольных пунктах, расположенных на пограничных контрольных пунктах, и прилегающих строениях периодически проводить дезинфекционные работы”, - говорится в сообщении.