Ինչ նպատակով պետք է օգտագործվի ԱՄՆ կողմից Հայաստանին տրվող 1.1 մլն դոլարը. ԱՄՆ դեսպանատունը ներկայացնում է
Միացյալ Նահանգները կհատկացնի 274 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ COVID-19 համավարակի դեմ առավել արդյունավետ պայքարի նպատակով առողջապահական խնդիրներին աջակցելու եւ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը:
Հայտարարությունում նաեւ ասվում է. «Ուրախությամբ փաստենք, որ այս միջոցներից 1,1 միլիոն դոլարը կհատկացվի Հայաստանին։
Այս աջակցությունը կցուցաբերվի Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եւ Կարմիր խաչի ու կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի միջոցով եւ հիմնականում նպատակաուղղված կլինի ազգային լաբորատոր կարողությունների, հիվանդությունների վերահսկման, դեպքերի բացահայտման եւ արագ արձագանքման, վարակի վերահսկման եւ կանխարգելման, գործերի վարման, պատրաստականության պլանավորման, ռիսկի վերաբերյալ հաղորդակցության, համայնքի ներգրավման եւ առողջության ու հիգիենայի պահպանման խթանման հարցերին»:
Նշենք, որ բացի Հայաստանից, ԱՄՆ-ի պետքարտուղարությունը համաճարակի դեմ պայքարի համար նախատեսում է օգնություն տրամադրել բազմաթիվ այլ երկրների առողջապահության ոլորտներին: Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակում Հայաստանի հարևան երկրներ Ադրբեջանն ու Վրաստանը կստանան համապատասխանաբար 1.7 միլիոն ու 1.1 միլիոն դոլար օգնություն:

Выделенные США Армении 1.1 млн долларов будут направлены на лабораторные возможности, контроль за заболеваниями, выявление случаев и быстрое реагирование
Посольство США в Армении сообщает, что Соединенные Штаты предоставят 274 миллиона долларов на содействие вопросам здравоохранения и оказания гуманитарной помощи для более эффективной борьбы с вирусом COVID-19.
СТЕПАНАКЕРТ, 28  марта , АРЦАХПРЕСС: СТЕПАНАКЕРТ, 28  марта , АРЦАХПРЕСС: «С радостью констатируем, что 1,1 миллиона долларов из этих средств будут выделены Армении.
Эта поддержка будет оказываться через Всемирную организацию здравоохранения и Международную федерацию обществ Красного Креста и Красного Полумесяца и будет в первую очередь направлена на национальные лабораторные возможности, контроль за заболеваниями, выявление случаев заражения и быстрое реагирование, контроль и профилактику вируса, ведение дел, планирование подготовки, информирование о рисках, стимулирование соблюдения правил гигиены и сохранения здоровья», - говорится в заявлении посольства.