Ընտրությունները կանցկացվեն առանձնահատուկ պայմաններում. ԿԸՀ
Մարտի 31-ին Արցախում կայանալիք համապետական ընտրությունները կանցկացվեն առանձնահատուկ պայմաններում՝ պայմանավորված աշխարհի առջև ծառացած այնպիսի մարտահրավերով, ինչպիսին նոր կորոնավիրուսի (COVID-19) համախտանիշն է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր կայացած առցանց մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասել է ԱՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանը:
Նրա խոսքով՝ ընտրություններն առավել անվտանգ և ապահով կազմակերպելու նպատակով Արցախի իշխանությունների կողմից ձեռնարկվել են մի շարք միջոցառումներ: Մասնավորապես՝ ԿԸՀ-ն, համագործակցելով հանրապետությունում նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հետ, օպերատիվ կերպով առողջապահության նախարարության միջոցով ձեռք է բերել պաշտպանիչ միջոցներ: Ընտրության բոլոր մասնակիցները, տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի անդամները, զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները, դիտորդները և վստահված անձինք անհատապես կունենան կանխարգելիչ միջոցներ:
«Մինչև ընտրատեղամաս մտնելը յուրաքանչյուր ընտրող նախապես պետք է ախտահանվի տեղում: Նրանց կտրամադրվեն 1-անգամյա օգտագորման ձեռնոց, դիմակ և անհատական գրիչ: Քվեարկությանն ընտրողները պետք է մասնակցեն՝ որոշակի տարածություն պահպանելով: Սա չի նշանակում, որ պետք է խուճապի մատնվել, այլ ընդամենը պետք է հաշվի առնել զգոնությունը: Տեղամասային ընտրական հանձնաժողովում կլինեն ուղեցույցներ: Իսկ արդեն այսօրվանից տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի կենտրոններն ախտահարվում են պատկան մարմինների կողմից»,- մանրամասնել է ԿԸՀ նախագահը:

Выборы пройдут при особых условиях. ЦИК
Общенациональные выборы, которые состоятся в Арцахе 31 марта, будут проходить в особых условиях в связи с глобальной проблемой - эпидемией нового коронавируса (COVID-19).
СТЕПАНАКЕРТ, 30 марта, АРЦАХПРЕСС. Как передает корреспондент Арцахпресс, об этом сегодня на пресс-конференции в Интернете заявила председатель Центральной избирательной комиссии Србуи Арзуманян. По ее словам, власти Арцаха приняли ряд мер для обеспечения безопасных выборов. В частности, ЦИК в сотрудничестве с межведомственной комиссией, координирующей профилактику новой коронавирусной инфекции в стране, получил средства защиты через Министерство здравоохранения. Все участники выборов, члены участковых избирательных комиссий, представители СМИ, наблюдатели и доверенные лица будут обеспечены средствами индивидуальной профилактической защиты.
«Каждый избиратель должен быть продезинфицирован заранее перед входом на избирательный участок. Будут выданы одноразовые перчатки, маски и индивидуальные ручки. Избиратели должны голосовать, сохраняя безопасное пространство. Это не значит, что нужно паниковать, но необходимо быть бдительными. Инструкции будут доступны в участковой избирательной комиссии. И с сегодняшнего дня избирательные участки дезинфицируются соответствующими органами», - сказала председатель ЦИК.