Ապրիլյան պատերազմն ականատեսների հուշերում. հետադարձ հայացք
Ապրիլյան պատերազմի օրերին մեր ժողովուրդն աշխարհին ցույց տվեց, որ հայն անպարտելի է, իսկ հայ ազգի ոգին կոտրելը՝ անկարելի:
Ապրիլյան  պատերազմն  ականատեսների  հուշերում.   հետադարձ    հայացք
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ ազատամարտիկների միության աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Խաչատրյանը՝ նշելով, որ, չնայած ապրիլյան պատերազմից անցել է չորս տարի, ժողովուրդը չի կարողանում մոռանալ Ադրբեջանի կողմից իրականացված հերթական չարիքը:
Է. Խաչատրյանի խոսքով՝ միությունը մշտապես համագործակցում է ԱՀ պաշտպանության բանակի հետ և մեծարում ապրիլյան պատերազմի մասնակիցներին՝ կազմակերպելով տարբեր միջոցառումներ, որոնց ընթացքում իրականացնում է պարգևատրման արարողություններ:
«Քանի որ մեր թշնամին թուրքն է, ուստի մենք մշտապես պետք է լինենք զգոն և պատրաստ՝ ցանկաց ոտնձգության տալով ճիշտ պատասխան: Այսօր էլ Ադրբեջանը չի փոխել իր արյունոտ ու վայրագ ձեռագիրը: Մենք ապրիլյան պատերազմի ժամանակ կրկին ականատես եղանք, թե ինչպես խոշտանգեցին խաղաղ բնակիչներին՝ աշխարհին մեկ անգամ ևս ցույց տալով իրենց ցինիզմն ու մարդասպան լինելը: Մենք պետք է կարողանանք մեր երկրի անվտանգությունը պահպանել»,-մասնավորապես ասել է է. Խաչատրյանը:
Խոսելով միության կողմից այս օրերին կազմակերպվող միջոցառումների մասին՝ նա տեղեկացրել է, որ ազատամարտիկները մշտապես այցելում են առաջնագիծ՝ ոգևորում զինվորներին, ինչպես նաև պաշտպանության բանակի ռազմահայրենասիրական բաժնի հետ համատեղ Արցախում և Հայաստանում կազմակերպում տարբեր միջոցառումներ:
Է. Խաչատրյանն դրանցում առանձնացրել է ՀՀ-ում կազմակերպածները. «Անցած տարի հուշ-ցերեկույթ ենք կազմակերպել Արցախի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանի անվան դպրոցում, այցելել Եռաբլուր, իսկ այս տարվա հունվարի 28-ին Արմենակ Ուրֆանյանի ծննդյան օրվա առթիվ կրկին Մայր հայրենիքում միջոցառում ենք կազմակերպել՝ այն ընդհանրացնելով պարգևատրման արարողությամբ»:
Ապրիլյան պատերազմի մասնակից Վարդան Սարգսյանը շատերի պես որպես կամավոր՝ մասնակցել է 2016 թվականի ռազմական գործողություններին:
Վերհիշելով չորս տարի առաջ տեղի ունեցածը՝ Վ. Սարգսյանը մեզ հետ զրույցում ասել է, որ հենց առաջին իսկ օրվանից ԱՀ ազատամարտիկների միությունը՝ ի դեմս նախագահ Սամվել Կարապետյանի, հավաքագրել է բոլոր ազատամարտիկներին և կարճ ժամանակում հասել առաջնագիծ. ավելի քան մեկ ու կես ամիս կամավորները զինվորների կողքին էին:
«Ուրախությամբ պետք է ասել, որ սահմանին կանգնած և մեր երկրի անվտանգությունն ապահովող 18-20 տարեկան տղաներն ունենին ուժեղ ոգի, բավականին պատրաստ էին և ցանկացած գործողության ժամանակ կարողանում էին ճիշտ դրսևորել իրենց: Մենք տեսանք, թե ինչպիսի ջերմ ու անկեղծ մթնոլորտ էր տիրում խրամատում՝ զինվոր, հրամանատար և կամավոր դարձել էինք մի մարդ, բոլորիս նպատակը մեկն էր՝ պաշտպանել մեր հող հայրենին՝ նվազագույն կորուստներով: Մեր թշնամին օգտագործում էր ցանկացած միջոց, կրակում էին անդադար, իսկ մենք հակահարված էինք տալիս: Ապրիլյան պատերազմը ևս մի փորձություն էր հայ ժողովրդի համար, որը կրկին պատվով հաղթահարեցինք: Այդ դժվարին օրերին աշխարհի տարբեր վայրերում ապրող հայերը կարծես թե դարձել էին մի բռունց, անկոտրում ուժ, որը յուրովի ոգևորեց առաջնագիծն ամուր պահողներիս: Տա Աստված, որ այլևս պատերազմ չլինի և մեր ժողովուրդը, գալիք սերունդներն ապրեն խաղաղ ու անվտանգ երկրում»,-մասնավորապես ավելացրել է Վ. Սարգսյանը և շնորհակալություն հայտնել այն մարդկանց, ովքեր ինչ-որ ձևով ձեռք են մեկնել արցախցիներին, ինչպես նաև ուժ ու կորով մաղթել զոհվածների ընտանիքներին:
Ազատամարտիկ Նաիրի Հայրապետյանն էլ մեզ հետ զրույցում ասել է, որ ապրիլյան պատերազմը յուրովի դաս էր ողջ հայ ժողովրդի համար:
«Մենք վերստին հասկացանք, որ մեր դարավոր թշնամին չի փոխել ու չի էլ փոխի իր արյունոտ ձեռագիրը: Մենք՝ կամավորներս, կարողացանք մեր ունեցած փորձն ու գիտելիքները փոխանցել այն տղաներին, ովքեր, սահմանին օր ու գիշեր արթուն մնալով, հայրենիք էին պաշտպանում: Պիտի խոստովանենք, որ 18-20 տարեկան զինվորներն ավելի կոփված էին, «դուխով» էին և շատ ժամանակ էլ ասում էին. «հոպա՛ր ջան, գնացեք, մի քիչ քնեք, որ հանգստանաք, մենք այստեղ ենք»: Իրար թիկունք էինք կանգնել, օգնում էինք ինչով կարողանում էինք: Իհարկե, չէինք ցանկանա, որ նորից ապրիլյան այդ օրերը կրկնվեին, բայց պետք է ասենք, որ մենք միշտ պատրաստ ենք հանուն մեր Արցախ աշխարհի, հանուն մեր երկրի անվտանգության ու պաշտպանության միավորվել ու պատվով դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից»,-ավելացրել է մեր զրուցակիցը:
Հիշեցնենք, որ 2016 թվականի ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ադրբեջանական կողմն արցախա-ադրբեջանական շփման գծի ողջ երկայնքով լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ սկսեց՝ կիրառելով իր զինանոցում եղած ռազմական տեխնիկայի գրեթե բոլոր տեսակները:

Апрельская война в воспоминаниях свидетелей: взгляд в прошлое
В дни апрельской войны наш народ показал миру, что армяне непобедимы и что сломить дух армянского народа невозможно.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 АПРЕЛЯ, АРЦАХПРЕСС. Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» заявил начальник штаба Союза ветеранов Республики Арцах Эдуард Хачатрян, отметив, что, несмотря на то, что после апрельской войны прошло четыре года, народ не может забыть очередное преступление, совершенное Азербайджаном.
По словам Э. Хачатряна, Союз ветеранов постоянно сотрудничает с Армией обороны Арцаха и чествует участников апрельской войны, организуя различные мероприятия, в ходе которых проводятся церемонии награждения. «Поскольку наш враг - Азербайджан, мы всегда должны быть начеку и готовы ответить на любое посягательство с их стороны. И сегодня Азербайджан не изменил свой кровавый и дикий почерк. Мы снова стали свидетелями пыток мирных жителей во время апрельской войны, что еще раз продемонстрировало всему миру цинизм и сущность убийц. Мы должны быть в состоянии поддерживать безопасность нашей страны», - сказал Э. Хачатрян. Говоря о мероприятиях, организованных Союзом ветеранов в эти дни, он сообщил, что они постоянно посещают линию фронта, чтобы вдохновить солдат, а также организовывают различные мероприятия в Арцахе и Армении в сотрудничестве с Военно-патриотическим отделом Армии обороны.
Э. Хачатрян рассказал о мероприятиях, организованных в Армении: «В прошлом году мы организовали памятное мероприятие в школе имени Роберта Абаджяна, посетили Ераблур, а 28 января этого года мы снова организовали мероприятие на Родине по случаю дня рождения Арменака Урфаняна, по окончании которого была проведена церемония награждения».
Ветеран Апрельской войны Вардан Саргсян, как и многие добровольцы, участвовал в военных действиях 2016 года. Вспоминая, что случилось четыре года назад, В.Саргсян рассказал нам, что с самого первого дня Союз ветеранов во главе с председателем Самвелом Карапетяном собрал всех ветеранов в короткие сроки и выехал на линию фронта. Более полутора месяцев добровольцы находились рядом с солдатами.
«Отрадно, что 18-20-летние юноши, стоящие на границе и обеспечивающие безопасность нашей страны, обладали сильным духом; они были вполне готовы и смогли проявить себя в любых военных действиях. Мы увидели, насколько теплой и искренней была атмосфера в окопах – все были равны - солдаты, командиры и добровольцы, и все мы готовы были защитить свою родину с минимальными потерями.
Враг использовал все средства, постоянно обстреливал нас, и мы давали ему отпор. Апрельская война стала еще одним испытанием для армянского народа, которое мы снова с честью преодолели. В те трудные дни армяне, живущие в разных частях света, казалось, стали жесткой, непреклонной силой, которая вдохновляла наших защитников на линии фронта. Дай Бог, чтобы больше не было войны, и наш народ и будущие поколения жили в мирной и безопасной стране », - добавил он.
В. Саргсян поблагодарил людей, которые протянули руку помощи народу Арцаха, и пожелал семьям погибших силы и стойкости.
Ветеран Наири Айрапетян сказал , что апрельская война стала уроком для всего армянского народа. «Мы еще раз поняли, что наш многовековой враг не изменился и не изменит своего кровавого почерка. Мы, добровольцы, смогли передать свой опыт и знания парням, которые днем и ночью на границе защищали свою родину.
Надо признать, что 18-20-летних было труднее победить, они более храбрые и всегда говорили нам: "Идите, поспите немного, отдохните, мы здесь". Мы поддерживали друг друга, помогали, чем могли. Конечно, не хотелось бы, чтобы эти дни повторились, но должны отметить, что мы всегда готовы объединиться ради мира, ради безопасности и обороны нашей страны, и достойно выйти из ситуации”, - добавил наш собеседник.
Напомним, что в ночь на 1 апреля 2016 года азербайджанская сторона начала широкомасштабные военные действия вдоль линии соприкосновения Арцах-Азербайджан, используя имеющиеся в своем арсенале практически все виды военной техники.