Արցախ տանող ճանապարհներին ավտոմեքենաները նվազել են 4 անգամ
Արցախի Հանրապետության ոստիկանությունը շարունակում է սահմանային հսկիչ անցակետերում նոր տիպի կորոնովիրուսային վարակի տարածումը կանխելուն ուղղված աշխատանքներ իրականացնել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության ոստիկանությունը շարունակում է սահմանային հսկիչ անցակետերում նոր տիպի կորոնովիրուսային վարակի տարածումը կանխելուն ուղղված աշխատանքներ իրականացնել: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
Հաշվի առնելով ՀՀ պարետի` 2020 թվականի մարտի 31-ի որոշումը` ապրիլի 3-ից մինչև ապրիլի 12-ը ներառյալ սահմանափակվել է Հայաստանի Հանրապետությունից Արցախի Հանրապետություն և հակառակ ուղղությամբ սահմանային հսկիչ կետերով անձանց տեղաշարժվելու իրավունքը՝ բացառությամբ հետևյալ դեպքերի. բեռնափոխադրումներ իրականացնող տրանսպորտային միջոցների վարորդներ և մեկական ուղեկցողներ,  սահմանամերձ շրջաններում գյուղատնտեսական կամ այգեգործական աշխատանքներ իրականացնող անձինք, անհետաձգելի առողջական խնդիրներով պայմանավորված հիվանդանոց ու բժշկական այլ հաստատություններ այցելող անձինք:
Սահմանափակումներից հետո «Աղավնո», «Խարխափուտ» ու «Կովսական» անցակետերով ավտոմեքենաների շարժը նվազել է մոտ 4 անգամ:
ԱՀ ոստիկանության ծառայողները հսկիչ անցակետերում կանգնեցնում են տրանսպորտային միջոցները, ստուգում սահմանը հատող անձանց ինքնությունը հաստատող փաստաթղթերը, բեռնափոխադրման հետ կապված փաստաթղթերը, ՀՀ մեկնող անձանց մոտ ՀՀ տարածքում տեղաշարժվելու համար Ձև 1-ով կամ Ձև 2-ով սահմանված տեղեկություններ պարունակող փաստաթղթի առկայությունը, ջերմաչափման նպատակով ապահովում վերջիններիս ներկայանալը բուժսանիտարական հսկիչ կետեր:

На автодорогах, ведущих в Арцах, число автомобилей сократилось в 4 раза
Полиция Республики Арцах на пограничных КПП продолжает осуществлять работы по предотвращению распространения короновирусной инфекции нового типа.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 апреля, АРЦАХПРЕСС; Учитывая решение патруля Армении от 31 марта 2020 года, с 3 апреля по 12 апреля включительно было ограничено право передвижения лиц из Республики Армения в Республику Арцах и в обратном направлении через пограничные контрольные пункты, за исключением следующих случаев: транспортные средства, осуществляющие грузоперевозки, с водителем и одним сопровождающим лицом, транспортные средства, осуществляющие сельскохозяйственные или садоводческие работы в приграничных районах, лица, посещающие больницы и другие медицинские учреждения, по неотложным проблемам, связанным со здоровьем. Как передает «Арменпресс», после ограничений движение автомобилей на КПП “Агавно”, “Хархахут” и “Ковсакан” сократилось примерно в 4 раза.
Сотрудники полиции Республики Арцах на контрольно-пропускных пунктах останавливают транспортные средства, проверяют документы, удостоверяющие личность пересекающих границу лиц, документы, связанные с грузоперевозками, наличие документа лиц, содержащего сведения, установленные формой 1 или формой 2 для передвижения на территории Республики Армения, обеспечивают их явку в медико-санитарные контрольные пункты с целью измерения температуры. Полиция Республики Арцах еще раз призывает для предотвращения распространения коронавируса нового типа передвижение людей из Арцаха в Армению и обратно свести к минимуму.