Ապրիլի 7-ը Առողջության համաշխարհային օրն է
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) ապրիլի 7-ը հռչակել է Առողջության համաշխարհային օր` խորհրդանշելով 1948 թվականին կառույցի հիմնադրումը: Այսօր արդեն ԱՀԿ-ին անդամակցում է աշխարհի 194 երկիր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ առողջապահության նախարարությունը։
«Օրը նշելը նպատակ ունի մարդկանց ցույց տալու, թե որքան կարևոր է առողջությունը, և որոշել, թե ինչ կարելի է անել աշխարհում մարդկանց առողջական վիճակը բարելավելու համար: Ուստի, ամեն տարի Առողջության համաշխարհային օրը նվիրվում է առողջապահական որևէ խնդրի` տարբեր կարգախոսներով և նշանաբաններով, կենտրոնացնելով հանրության ուշադրությունն առողջապահական գլոբալ միտումների և առանձին խնդրի շուրջ:
2020 թվականը ԱՀԿ-ն հայտարարել է քույրական գործի և մանկաբարձական ծառայությունների աշխատողների միջազգային տարի` ընդգծելով նրանց կարևոր դերը բնակչության առողջության պահպանման գործում, ինչպես նաև այս ոլորտների հզորացման և ամրապնդման անհրաժեշտությունը:
Սա առիթ է ևս մեկ անգամ անդրադառնալու ու գնահատելումեր բժիշկներին ու բուժքույրերին, ովքեր ամենօր պայքարում են մեր բնակչության առողջության պահպանման համար`հաճախիրենցսեփականառողջությանհաշվին:
Բոլորիս անունից երախտագիտության խոսքեր ենք ուղղում այս օրերին մասնագիտական պարտքը կատարող մեր բուժաշխատողներին: Պինդ և առողջ եղեք»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

7 апреля - Всемирный День здоровья
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) провозгласила 7 апреля Всемирным Днем здоровья, символизируя этим создание структуры в день 7 апреля 1948 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 апреля, АРЦАХПРЕСС; Сегодня членами ВОЗ являются 194 страны мира. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Министерство здравоохранения Армении. “Цель празднования Дня - показать людям, насколько важно здоровье, и определить, что можно сделать для улучшения состояния здоровья людей во всем мире.
Поэтому каждый год Всемирный День здоровья посвящается какой-либо здравоохранительной проблеме, концентрируя внимание общественности на глобальных тенденциях в сфере здравоохранения и на каждой отдельной проблеме. 2020 год ВОЗ объявила Международным годом работников сестринского дела и акушерских служб, подчеркнув их важную роль в сохранении здоровья населения, а также необходимость усиления и укрепления этих сфер. Это повод еще раз обратиться к деятельности врачей и медсестер, которые изо дня в день борются за сохранение здоровья нашего населения, и оценить ее. От имени всех нас направляем слова благодарности нашим медицинским работникам, выполняющим свой профессиональный долг в эти дни. Будьте сильны и здоровы”, - говорится в сообщении министерства.