Ադրբեջանը փորձում է իր «խաղի կանոնները» թելադրել Վրաստանին
Համաձայն ekhokavkaza լրատվական կայքի տվյալների, Վրաստանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդել է, որ Ազգային գվարդիայի սպասարկման ծառայության 6 աշխատակիցների մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարակի առաջնային աղբյուր է հանդիսացել վարակվածներից մեկի ազգականը, ով եկել էր Ադրբեջանից:
2020թ.փետրվարի կեսերից COVID-19 վիրուսի խնդիրներն Ադրբեջանի առողջապահական ոլորտն ենթարկեցին կոլապսի և այժմ բուժհաստատություններում ոչ միայն անձնակազմի և սարքավորումների պակասի խնդիր կա, այլ նաև առկա է առաջին անհրաժեշտության դեղորայքի դեֆիցիտ: Ադրբեջանի շրջանների մեծ մասի բնակչությունը գրեթե չունի բժշկական սպասարկման հասանելիություն։ Նրանց մեծ մասը ոտքով գնում է մոտակա բժշկական հաստատություններ, իսկ տեղերում դեղորայքի պակասը սովորական երևույթ է: Բնակչության մեծամասնության համար բուժօգնությունը դժվարհասանելի է, քանի որ վերջիններս բժիշկներին վճարելու համար գումար չունեն։ Ադրբեջանում առողջապահության ենթակառուցվածքը խիստ սահմանափակ է: Բժշկական անձնակազմի մոտիվացիայի և նրանց ապահովման համակարգերը թերի են, և նույնիսկ իրենց չափորոշիչներով առաջատար բժիշկներն ու սանիտարներնունեն թերի հակահամաճարակային պատրաստվածություն։
Իսկ մինչև Ադրբեջան-Վրաստան սահմանների փակման երկկողմանի որոշման ընդունումը (2020թ. մարտի 14) Ադրբեջանի իշխանությունները «լռակյաց» միջնորդել են, որպեսզի իրենց վարակակիր քաղաքացիներն (և ոչ միայն Ադրբեջանի քաղաքացիներն) անարգել հատեն սահմանը և մեկնեն Վրաստանի տարածք, այդպիսով հետապնդելով առնվազն երկու նպատակ առաջինը՝ Ադրբեջանի տարածքից որքան հնարավոր է շատ վարակակիրների դուրսբերում և երկրորդը՝ Վրաստանի տնտեսության թուլացում, որը հետագայում Ադրբեջանին կընձեռի հնարավորություն Վրաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում հանդես գալու որպես «խաղի կանոնների» թելադրող և ավելի նպաստավոր պայմաններ ստեղծել ադրբեջանական բիզնեսի զարգացմանը Վրաստանի տարածքում:

Азербайджан пытается диктовать Грузии свои “правила игры”
Согласно данным информационного сайта ekhokavkaza, Минобороны Грузии сообщило, что у шести сотрудников службы обслуживания Национальной гвардии была подтверждена инфекция коронавирусом.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 апреля, АРЦАХПРЕСС Первичным источником инфекции стал родственник одного из инфицированных, который приехал из Азербайджана. С середины февраля 2020 г. проблемы эпидемии COVID-19 подвергли сферу здравоохранения Азербайджана коллапсу и в настоящее время в медучреждениях есть проблема не только нехватки персонала и оборудования, но и дефицита лекарств первой необходимости.
Населению большинства районов Азербайджана медицинское обслуживание почти не доступно. Большинство из них пешком ходят в близлежащие медицинские учреждения, а нехватка медикаментов на местах - обычное явление. Большинству населения медицинская помощь недоступна, так как у них нет денег на оплату врачам. Инфраструктура здравоохранения в Азербайджане крайне ограничена. Системы мотивации и обеспечения медицинского персонала неполноценны, и даже ведущие врачи и санитары имеют неполную противоэпидемическую подготовку. До принятия двустороннего решения о закрытии границ Азербайджан-Грузия 14 марта 2020 г., власти Азербайджана молча позволяли, чтобы их инфицированные граждане (и не только граждане Азербайджана) беспрепятственно пересекали границу и попадали на территорию Грузии, преследуя, по меньшей мере, две цели: вывоза инфицированных граждан с территории Азербайджана и ослабления экономики Грузии.
Что в дальнейшем предоставит Азербайджану возможность выступать в различных сферах экономики Грузии в качестве диктующего “правила игры” и создать более благоприятные условия для развития азербайджанского бизнеса на территории Грузии.