Անհատույց տրամադրվել է մոտ 800 տոննա գարնանացան մշակաբույսերի սերմ. Ժիրայր Միրզոյան
2019 թ.-ին Արցախում «Բուսաբուծության համալիր զարգացման ծրագրի» շրջանակներում իրականացվել են գարնանացան մշակաբույսերի ցանքաշրջանառության խթանման և այգեգործության զարգացման մի շարք ծրագրեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին նախօրեին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասել է ԱՀ գյուղատնտեսության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը:
Նախարարի խոսքով՝ հանրապետության հողօգտագործողներին անհատույց տրամադրվել է գարնանացան 12 տեսակ  մշակաբույսերի շուրջ 790 տոննա սերմ: Ծրագրից օգտվել է 155 համայնքների ավելի քան 1330 հողօգտագործող: Յուղատու մշակաբույսերի սերմերի հետ միասին տրամադրվել է նաև 382 տոննա ֆոսֆորական և կալիումական պարարտանյութ, ինչպես նաև՝ 391 հազար լիտր դիզվառելիք: Տրամադրված սերմերով ցանվել է 16 հազար 424 հա տարածք, ինչը կազմում է ընդհանուր գարնանացան տարածքների 75 %-ը: Բանջարեղենի և կարտոֆիլի մշակությամբ զբաղվող հողօգտագործողներին տրամադրվող անհատույց ֆինանսական միջոցներից օգտվել է 151 հողօգտագործող: 231.7 հա բանջարեղենի և կարտոֆիլի մշակության դիմաց աջակցության գումարը կազմել է 44 հազար 280 դրամ:
Ջերմոցային տնտեսությամբ (նվազագույն մակերեսը՝ 135 քառ. մետր) զբաղվող հողօգտագործողներին տրամադրվող անհատույց ֆինանսական աջակցության ծրագրից էլ օգտվել են 10 համայնքների 12 ջեռուցվող և ոռոգման կաթիլային համակարգով կահավորված ջերմատնային տնտեսությամբ զբաղվող հողօգտագործողներ:
Անդրադառնալով ծխախոտի մշակությանը՝ նախարարն ասել է, որ այդ ճյուղով զբաղվող հողօգտագործողների կողմից ստացված բերքի յուրաքանչյուր կգ-ի մթերման դիմաց տրամադրվել է 10 դրամ լրավճար: Հանրապետությունում շուրջ 24 հողօգտագործողների կողմից ստացված 10 հազար 12.3 տոննա բերքի մթերման դիմաց տրամադրվել է 10 հազար 123 դրամ լրավճար:
Ժ. Միրզոյանը նշել է նաև, որ անցած տարում մկնանման կրծողների և մոլախոտային բուսականության դեմ պայքարի աշխատանքների կազմակերպման նպատակով հողօգտագործողներին անհատույց տրամադրվել է 7500 լիտր հերբիցիդ  և 6470 լիտր թունանյութ: Արդյունքում 2019 թ.-ին 1500 հա-ի վրա իրականացվել են մոլախոտերի և 5000 հա-ի վրա՝ մկնանման կրծողների դեմ պայքարի միջոցառումներ:

Около 800 тонн яровых семян было предоставлено бесплатно. Жирайр Мирзоян
В 2019 году в Арцахе был запущен ряд программ в рамках «Комплексной программы развития растениеводства» по увеличению севооборота яровых культур и развитию садоводства.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 апреля, АРАХПРЕСС. Об этом, как передает корреспондент "Арцахпресс", заявил вчера на пресс-конференции министр сельского хозяйства Республики Арцах Жирайр Мирзоян. По словам министра, около 790 тонн семян 12 видов яровых культур были предоставлены землепользователям республики бесплатно.
Программу использовали более 1330 землепользователей в 155 населенных пунктах. Наряду с семенами овощных культур было обеспечено 382 тонны фосфорных и калийных удобрений, а также 391 тысяча литров дизельного топлива. Предоставленными семенами было засеяно 16 тыс. 424 га, что составляет 75% от общей площади яровых. 151 землепользователь воспользовался безвозмездными финансовыми средствами, предоставленными землепользователям для выращивания овощей и картофеля.2Для выращивания 231,7 га овощей и картофеля потрачено 44 280 драмов. Программа бесплатной поддержки земельных участков для тепличных фермеров (минимальная площадь - 135 квадратных метров) была предоставлена владельцам теплиц, оборудованных 12 отапливаемыми и поливными системами капельного орошения в 10 населенных пунктах.
Касаясь выращивания табака, министр сказал, что за приобретение каждого килограмма урожая, полученного землепользователями, занятыми в этой сфере, была предоставлена дополнительная оплата в размере 10 драмов. Дополнительная сумма в 10 123 драмов была предоставлена для закупки 10 123 тонн урожая, полученного примерно 24 землепользователями в республике. Ж. Мирзоян также отметил, что в прошлом году 7500 литров гербицида и 6470 литров пестицида были бесплатно предоставлены землепользователям для организации борьбы с грызунами и сорняками. В результате в 2019 году 1500 гектаров было очищено от сорняков и 5000 гектаров обработано для борьбы с грызунами.