Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել Մարաղայի հայերի ջարդերի 28-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Այսօր լրանում է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Մարաղա հայական ավանում խաղաղ բնակչության դեմ իրականացված կոտորածի 28-րդ տարելիցը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:ԱՀ ԱԳՆ հայտարարությունը ներկայացնում ենք ստորև.
Մարաղայի կոտորածը Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից կազմակերպված և հայերի նկատմամբ ատելության շարժառիթով իրագործված աննախադեպ պատերազմական հանցագործություն էր, որի նպատակն էր հայ ագգաբնակչության ոչնչացումը։
1992 թ. ապրիլի 10-ին՝ մի քանի ժամ տևած հրետակոծությունից հետո Ադրբեջանի զինված ուժերը ներխուժեցին Մարաղա։ Մինչ այդ բնակչության մեծամասնությունը տարհանվել էր, սակայն նրանք, ովքեր մնացել էին ավանում, ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից անմարդկային կտտանքների և սպանությունների ենթարկվեցին։ Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերին հաջողվեց ազատագրել Մարաղան, սակայն երկու շաբաթ անց ադրբեջանական զորքերը կրկին հարձակվեցին և նոր ոճրագործություններ իրագործեցին իրենց հարազատներին հուղարկավորելու նպատակով ավան վերադարձած բնակիչների նկատմամբ։
Մարաղան զավթվեց ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից և մինչ օրս գտնվում է Ադրբեջանի օկուպացիայի տակ։ Ըստ տարբեր տվյալների, այդ թվում՝ Human Rights Watch և Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունների զեկույցների, Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Մարաղայում իրագործված պատերազմական հանցագործությունների արդյունքում 50 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ 30 կին, դաժանաբար սպանվեց, ևս 50 հոգի, այդ թվում՝ 29 կին և 9 երեխա պատանդ վերցվեց, որոնցից 19 հոգու ճակատագիրն առ այսօր անհայտ է։
Ինչպես վկայում է Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ և նախկին փոխխոսնակ, իրավապաշտպան բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը, ով ողբերգությունից անմիջապես հետո «Christian Solidarity Worldwide» կազմակերպության մի խումբ ներկայացուցիչների հետ այցելել էր ավան, Մարաղայի գազանաբար սպանված բնակիչների մարմիններն անդամահատված էին, այլանդակված և հրկիզված։ Լեդի Քոքսը Մարաղան անվանեց «ժամանակակից Գողգոթա, միայն թե՝ շատ ավելի սարսափելի»։
Մարաղայի հայ բնակչության կոտորածը հերթական դրսևորումն էր Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հայերի նկատմամբ էթնիկ զտման հետևողական քաղաքականության, որն իրականացվել էր 1988-1991 թթ. Սումգայիթում, Բաքվում և Ադրբեջանի այլ բնակավայրերում, իսկ այնուհետև՝ Հյուսիսային Արցախում։ Այն փաստը, որ Մարաղայի սպանդն իրականացրած ադրբեջանական զինված կազմավորումների հրամանատար Տագիև Շահին Տալիբօղլուն պաշտոնապես արժանացել է Ադրբեջանի ազգային հերոսի կոչմանը, վկայում է, որ այս ոճրագործության համար պատասխանատվությունն ամբողջությամբ ընկնում է Ադրբեջանի իշխանությունների վրա:
Հայերի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրագործված հանցագործությունների անպատժելիությունը և դրանց նկատմամբ միջազգային հանրության կողմից համարժեք քաղաքական և իրավական գնահատականի բացակայությունը բարենպաստ հող ստեղծեցին Ադրբեջանում պետական մակարդակով հայերի և ողջ հայկականի նկատմամբ ատելության մթնոլորտի արմատավորման համար։ 24 տարի անց՝ 2016 թ. ապրիլին, Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի ժամանակ Ադրբեջանը փորձեց նույն մեթոդներով նոր ցեղասպանական ակտեր իրականացնել Արցախում, որը սակայն կանխվեց Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի վճռական գործողությունների շնորհիվ։
Մարաղայի խաղաղ բնակչության զանգվածային կոտորածները վաղեմություն չունեցող հանցագործություն են՝ ընդդեմ մարդկության ու քաղաքակրթության և միջազգային հանրության կողմից պետք է դատապարտվեն, իսկ այդ ոճրագործության կազմակերպիչներն ու կատարողները՝ ստանան արժանի պատիժ։
Այսօր մենք գլուխ են խոնարհում Մարաղայի կոտորածների զոհերի հիշատակի առջև և վստահեցնում, որ Արցախի Հանրապետության իշխանությունները ձեռնարկելու են բոլոր միջոցները՝ երաշխավորելու իր հայրենիքում ազատ և անվտանգ ապրելու արցախցիների անբեկանելի իրավունքը։

Maragha massacres are crime with no statute of limitations: Artsakh MFA issues statement
The Foreign Ministry of the Republic of Artsakh issued a statement on the 28th anniversary of the massacre of Armenians in Maragha.
STEPANAKERT, APRIL 10, ARTSAKHPRESS: The statement reads as follows: “Today marks the 28th anniversary of the massacre of civilians of the Armenian settlement of Maragha, Martakert region of the Republic of Artsakh, committed by the armed forces of Azerbaijan. The massacre in Maragha is an unprecedented war crime committed by the Republic of Azerbaijan, on the basis of hatred against Armenians aimed at the annihilation of the Armenian population. On April 10, 1992, after several hours of shelling, the Azerbaijani armed units invaded Maragha. Prior to this, a significant part of the population was evacuated, but the people who remained in the village, were subjected to inhuman torture and massacre by the Azerbaijani servicemen. The self-defense forces of Artsakh managed to liberate Maragha, but two weeks later, the Azerbaijani troops attacked the settlement again and committed new crimes against the civilians who had returned to bury their relatives. Maragha was captured by the Azerbaijani armed forces and to this day is under the occupation of Azerbaijan. According to various data, including the reports of the human rights organizations Human Rights Watch and Amnesty International, as a result of the war crimes committed by the Azerbaijani armed forces in Maragha over 50 civilians, including 30 women, were brutally killed. About 50 more people, including 29 women and 9 children, were taken captive, and the fate of 19 civilians is still unknown. As testified by Member and former Vice Speaker of the House of Lords of Great Britain, human rights activist Baroness Caroline Cox, who visited the village with representatives of the organization Christian Solidarity Worldwide immediately after the tragedy, the bodies of the brutally murdered residents of Maragha were dismembered, mutilated, and burned. Lady Cox called Maragha “contemporary Golgotha many times over”. The massacre of Armenians of Maragha became another manifestation of the consistent policy of ethnic cleansing carried out by the Azerbaijani authorities against the Armenian people, first in Sumgait, Baku and other settlements of Azerbaijan in 1988-1990, and later in Northern Artsakh. The fact that commander of the Azerbaijani armed units Taghiyev Shahin Taliboglu, who had committed the massacre in Maragha, was awarded the title of national hero of Azerbaijan testifies that the responsibility for this crime lies entirely with the Azerbaijani authorities. The impunity of the crimes committed by Azerbaijan against Armenians and the lack of an adequate political and legal assessment by the international community created favorable conditions for rooting an atmosphere of hatred towards Armenians and all Armenian at the state level in Azerbaijan. 24 years later, in April 2016, during the aggression unleashed against Artsakh, Azerbaijan attempted to use the same methods to carry out new genocidal acts in Artsakh that were prevented by the decisive actions of the Defense Army of the Republic of Artsakh. The massacres of civilians in Maragha are a crime against humanity with no statute of limitations, and they must be condemned by the international community, and their organizers and executors must be justly punished. Today we bow our heads in commemoration of the victims of the massacre in Maragha and assure that the authorities of the Republic of Artsakh will take all measures to guarantee the inalienable right of the people of Artsakh to live freely and safely in its homeland”.