Նոր կորոնավիրուսով վարակվածների վիճակը կայուն է. Տիգրան Աբրահամյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի տեղեկատվական շտաբի համակարգող Տիգրան Աբրահամյանը:
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունն այսօր տեղեկացրել է, որ առավոտյան թեստավորված 9 քաղաքացիներից բացի, ևս 4 անձանցից փորձանմուշ ուղարկվել է հետազոտության: Տ. Աբրահամյանի խոսքով՝ վերջին 4 անձանց մասին հավելյալ տեղեկատվություն կտրվի մի քանի ժամ հետո:
Միաժամանակ նշենք նաև, որ, այսօրվա դրությամբ, Ասկերանի շրջանում 14 քաղաքացիներ ինքնամեկուսացված են՝ պայմանավորված ՀՀ-ից բեռնափոխադրում իրականացրած անձի հետ ունեցած շփումներով:
«Բեռնափոխադրում իրականացնող անձը Արցախի տարածքում եղել է մի քանի ժամ և շփվել է ընկերություններից մեկի պահեստի անձնակազմի հետ: Վերջիններիս, ապահովության նկատառումներից ելնելով, ինքնամեկուսացրել են. այս պահի դրությամբ առողջական խնդիրներ չունեն և գտնվում են բժիշկների վերահսկողության ներքո: ԱՀ ԱՆ «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿմասնագետների կողմից այդ տեղանքում իրականացվել են անհրաժեշտ ախտահանիչ աշխատանքներ»,- ավելացրել է Տ. Աբրահամյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այդ վարորդը ՀՀ-ում մեկուսացվել է՝ հետագայում թեստավորվելու հիմքով, նույն տեղեկության հիմքով էլ ինքնամեկուսացվել են Արցախի վերոնշյալ 14 քաղաքացիները:

В Аскеранском районе 14 человек самоизолировались
Из Минздрава Арцаха сообщили о том, что, помимо протестированных утром 9 граждан, образцы еще 4 человека отправлены на обследование.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 апреля, АРЦАХПРЕСС: О результатах сообщим позже. Об этом говорится в заявлении, распространенном Информационным штабом Арцаха. В заявлении, в частности, отмечено: «Из министерства сообщили о том, что в Аскеранском районе самоизолированы 14 человек, в связи с общением последних с лицом, осуществляющим грузоперевозки из Армении.
Этот человек был на территории Арцаха несколько часов, он имел контакт с сотрудниками склада одной из компаний. Последние, исходя из целей безопасности, самоизолировались. На этот момент у них нет проблем со здоровьем, они находятся под контролем врачей. На упомянутой территории проведены все необходимые работы по дезинфекции. У водителя грузовика, побывавшего в Карабахе, нет симптомов, характерных для коронавируса, но в Армении, исходя из тех же соображений, его изолировали».