Ովքեր դեռ չեն հավատում, պետք է հիասթափեցնեմ. Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյան
Արցախի «Ազատ հայրենիք» կուսակցության նախագահ, Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում կատարած գրառման մեջ անդրադառձել է նախընտրական ծրագրի հիմնադրույթներից համարվող այգեգործության զարգացմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Գրառման մեջ, մասնավորապես, նշվում է.
«Հարգելի ՛ հայրենակիցներ
Այսօր կանդրադառնամ մեր նախընտրական ծրագրի հիմնադրույթներից համարվող այգեգործության զարգացմանը և մասնավորապես կխոսեմ մի քանի կարևոր վիճակագրական թվերի, սպասվելիք անելիքների մասին:
Ինչպես գիտեք, մենք հայտարարել ենք 10 հազար հեկտար նոր այգիներ (նուռ, կիվի, ընկույզ, տանձ, արքայանարինջ և այլն) տնկելու և գյուղատնտեսության այդ ճյուղը, որը համարում եմ մեր տնտեսության ունեցած ներուժի ծանրակշիռ և դեռևս ամբողջությամբ չիրացված ոլորտը, որակական նոր մակարդակի հասցնելու մասին:
Որպես համեմատություն՝ նշեմ, որ Արցախում ներկայումս այգիների ամբողջ քանակն ավելի քիչ է՝ 6.800 հա (դրանից 1700 հա-ը՝ խաղող, 2150 հա-ը՝ նուռ), որի զգալի մասը տնկվել է 2008-2019թթ.-ին: Եթե, օրինակ, 2007թ.-ին հանրապետության ողջ տարածքում տնկվել է ընդամենը 50 հա այգի, միայն 2019թ.-ին այն կազմել է 1210 հա, որից 790 հա-ը՝ նուռ:
Տունկը հիմնականում իրականացվել է այն տարածքներում, որոնք պետական եւ բարեգործական աջակցությամբ դարձել են ոռոգովի: Տնկիների մեծ մասն անվճար հիմունքներով տրամադրել է պետությունը. պետական մեծ աջակցություն է սպասվում այդ տնտեսություններին նաև կաթիլային համակարգի տեղադրման գործում: Իսկ որպեսզի զերծ մնանք շահարկման հերթական առիթից, տեղեկացնեմ, որ այդ ծրագրի շահառուները մեր ավելի քան 300 հայրենակիցներն են:
Այս քաղաքականությունը, ինչպես արդեն նախանշել ենք, ոչ միայն շարունակական է լինելու, այլև տրամադրվող պետական հատկացումների հաշվին մեծացվելու են ծավալները, ոռոգովի տարածքները և, ամենակարևորը, հանրային հաշվետվողականությունն ու ծրագրից օգտվելու պայմանների թափանցիկությունը: Ովքեր դեռ չեն հավատում, պետք է հիասթափեցնեմ՝ հայտարարելով, որ անաչառ կառավարումն ու հավասար հնարավորությունները ստեղծվելու են բոլորի համար: Իսկ փոխարենը լինելու ենք խիստ, պահանջկոտ ու հետևողական:

I believe in the prosperous future of Artsakh. Arayik Harutyunyan
Arayik Harutyunyan, the newly elected President of Artsakh Republic and Chairman of “Free Motherland” party, on his Facebook page wrote about the development of horticulture, which is considered one of the principles of his pre-election program.
STEPANAKERT, APRIL 20, ARTSAKHPRESS: “Today I will touch upon the development of horticulture, which is considered one of the principles of our pre-election program. As you know, we have announced about the planting of 10,000 hectares of new orchards (pomegranate, kiwi, walnut, pear, etc.) We will develop this branch of agriculture ( which I consider to be a significant and not yet fully realized sector of our economy) and move it to a new level.
The total number of orchards planted in Artsakh is currently less than 6,800 hectares (1,700 hectares of which are grapes, 2,150 hectares are pomegranates), most of which were planted in 2008-2019. If, for example, in 2007 only 50 hectares of orchards were planted in the whole territory of the republic, only in 2019, this number amounted to 1210 hectares, of which 790 hectares were pomegranate orchards.
The planting was mainly carried out in the areas that have been irrigated with the state support or through charitable means. Most of the saplings have been provided by the state on a free basis. And in order to avoid another chance of speculation, let me inform you that the beneficiaries of this program are our more than 300 compatriots,” Harutyunyan noted, in particular.
“This policy, as we have already mentioned, will not only be continuous, but at the expense of state allocations , the volumes, irrigated areas and the most important, public accountability and transparency of the conditions for using the program will be increased.
I believe in the prosperous future of Artsakh. Together we will make it visible,” wrote Arayik Harutyunyan.