Այսօր Ապրիլյան պատերազմի հերոս Մանվել Գևորգյանի ծննդյան օրն է
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Մանվել Գևորգյանը ծնվել է 1997 թ.-ին, Երևան քաղաքում: 2003-2014 թթ․ սովորել է Երևանի թիվ 198 ավագ դպրոցում: Նույն տարում ընդունվել է Երևանի ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտի ադապտիվ ֆիզկուլտուրայի բաժինը: 2005 թ.-ից զբաղվել է կարատեով։ 2006 թ.-ին եղել է Եվրոպայի առաջնության չեմպիոն։ 2015 թ.-ին հուլիսի 7-ին զորակոչվել էր բանակ։ Ծառայում է Պաշտպանության բանակի N զորամասում: Ստացել էր կրտսեր սերժանտի կոչում։
2016 թ.-ի ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը Ադրբեջանի Հանրապետությունը հարձակում է գործում Արցախի Հանրապետության վրա։ Մանվել Գևորգյանը ապրիլի 1-ից եղել է դիրքերում: Ապրիլի 14-ին շուրջ 30 անդամից բաղկացած ադրբեջանական խումբը հարձակում է գործում դիրքի վրա։ Դիրքում եղել են երկուսով և, կապի ոչ մի միջոց չունենալով, չեն կարողացել զեկուցել իրավիճակի մասին։ Երկուսով անցել են պաշտպանության, հակառակորդի նռնակից զոհվել է ընկերը, միայնակ մնալով շարունակել է դիրքի պաշտպանությունը, սկսելով կրակել շարժական թիրախի ձևով, որպեսզի թշնամին մտածի, թե դիրքում մի քանի զինվոր կա։ Նկատելով, որ փամփուշտները վերջանում են, սկսում է լիցքավորել և լիցքավորման ժամանակ զոհվում է ձախ կողքի շրջանում հրազենային վնասվածքից:
Մերօրյա հերոսը հետմահու պարգևատրվել է ԱՀ Նախագահ Բակո Սահակյանի կողմից «Արիության», իսկ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից՝ «Մարտական ծառայություն» պետական մեդալներով:

Сегодня день рождения героя Апрельской войны Манвела Геворкяна
Сегодня, 14 мая, день рождения армянского военнослужащего Манвела Геворкяна, погибшего в ходе инициированной Азербайджаном против Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Апрельской войны 2016 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 мая, АРЦАХПРЕСС: Манвелу исполнилось бы 23 года. Манвел Геворкян погиб во время боевых действий при обороне одной из боевых позиций Мартунинского района.
С 1 апреля 2016 года Манвел Геворкян находился на боевых позициях. 14 апреля группа азербайджанских военнослужащих в составе около 30 человек атаковала позицию. На боевой позиции находились 2 человека и, не имея никаких средств связи, не сумели доложить о ситуации. Вдвоем перешли к обороне, от гранаты противника погиб его друг, затем в одиночку он продолжил оборону боевой позиции, начал обстрел, однако, погиб от огнестрельного ранения в левый бок.
Напомним, Манвел Геворкян родился в городе Ереван. В 2003-2014 гг. учился в №198 школе города Ереван. В 2006-2013 гг. обучался каратэ, был удостоен медалей. В 2014 г. поступил на факультет Физического воспитания и оздоровительных технологий (кафедра Адаптивной физической культуры и анатомии) Государственного Института физической культуры и спорта Армении. 7-го июля был призван в Армию. Служил в N-ской воинской части АО РА в качестве старшего стрелка, командира отделения. Погиб 14-го апреля 2016 года на N-ской боевой позиции 3-го оборонительного района при отражении попытки диверсионного проникновения врага.