Եկել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու ժամանակը. Ռումինիայի խորհրդարանի հայ պատգամավորներ
Ռումինիայի խորհրդարանի հայ պատգամավորներ՝ Հայ-ռումինական բարեկամության խորհրդարանական խմբի ղեկավար, Ռումինիայի Հայոց միության նախագահ Վարուժան Ոսկանյանի և ազգային փոքրամասնությունների խմբի ղեկավար Վարուժան Փամբուկչյանի՝ Ռումինիայի խորհրդարանին ներկայացված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման վերաբերյալ քաղաքական հայտարարությունը հրապարակվել է Պատգամավորների պալատի պաշտոնական կայքում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Ռումինիայում ՀՀ դեսպան Սերգեյ Մինասյանը։
«1915 թ. գարնանից սկսած, ընդամենը մի քանի ամսում, բազմահազարամյա քաղաքակրթությունը, որը տեղակայված էր իր պատմական բնօրրանում, ոչնչացվեց: Մինչև Առաջին աշխարհամարտի ավարտը պատմական Հայաստանում ապրող երեք միլիոն հայերից սպանվեց մեկուկես միլիոն մարդ, իսկ մնացածներն ապաստան գտան աքսորում կամ փոխեցին իրենց ինքնությունը:
Հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության ճանաչումը ոչ միայն բարոյական, այլև միջազգային հասարակական կարծիքի հստակեցման հարց է: Եթե այդ ճանաչումը կատարվեր Առաջին աշխարհամարտի ավարտին, ապա դրան հաջորդած ողբերգությունները՝ սկսած Օսմանյան կայսրությունում հունական համայնքների դեմ իրականացված կոտորածներից և հրեա ժողովրդի Հոլոքոստից մինչև հանցագործությունները նախկին Հարավսլավիայում և առավել վերջերս՝ ցեղասպանություններն Աֆրիկայում, գուցե, և տեղի չունենային»,-նշել են նրանք:
Պատգամավորները հիշեցրել են, որ վերջին տասնամյակների ընթացքում մի շարք երկրների խորհրդարաններ ընդունել են բանաձևեր, որոնցում Օսմանյան կայսրությունում հայերի կոտորածները որակել են որպես ցեղասպանություն: «Եվրամիության այն պետությունների շարքում, որոնց օրենսդիր մարմիններն ընդունել են նման բանաձևեր, մենք հիշատակում ենք Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Ավստրիան, Նիդեռլանդները, Շվեդիան, Հունաստանը, Սլովակիան, Չեխիան, Լեհաստանը, Բուլղարիան, Բելգիան, Կիպրոսը, Լիտվան և Լյուքսեմբուրգը: Նրանց են միացել աշխարհի շատ այլ երկրներ՝ Կանադան, Արգենտինան, Ուրուգվայը, Բոլիվիան, Վենեսուելան, Պարագվայը, Չիլին, Բրազիլիան, Շվեյցարիան, Ռուսաստանը և Սուրբ Աթոռը: Հատկանշական է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի քայլը 2019 թ. վերջին, երբ Ներկայացուցիչների պալատը ճնշող մեծամասնությամբ, և Սենատը միաձայն ընդունեցին Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևեր: Դրանց գումարվել են բանաձևերն ընդունված այնպիսի միջազգային հարթակներում, ինչպիսիք են Եվրախորհրդարանը, Եվրոպայի խորհուրդը, Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը և այլն:
Ռումինիայում, հասարակության կարծիքի մասով, առկա է կարևոր աջակցություն հայերի դեմ ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված ջանքերին:
Մենք՝ սույն հայտարարությունը ստորագրողներս, կարծում ենք, որ եկել է ժամանակը, որ Ռումինիայի Խորհրդարանն իր հերթին բանաձև ընդունի այս ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ և հույս ենք հայտնում, որ մեծ թվով սենատորներ և պատգամավորներ կմիանան մեր մոտեցմանը»,- հայտարարության մեջ ընդգծել են Վարուժան Ոսկանյանը և Վարուժան Փամբուկչյանը:

Настало время признать Геноцид армян: депутаты-армяне парламента Румынии
Политическое заявление депутатов – армян парламента Румынии, руководителя парламентской группы армяно-румынской дружбы, председателя Союза армян Румынии Варужана Восканяна и руководителя группы национальных меньшинств Варужана Памбукчяна, представленное парламенту Румынии, о признании и осуждении Геноцида армян опубликовано на официальном сайте Палаты депутатов Румынии.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 мая, АРЦАХПРЕСС: Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал посол Армении в Румынии Сергей Минасян.
“С весны 1915 года, всего за несколько месяцев, многотысячная цивилизация, расположенная на территории своей исторической колыбели, была уничтожена. До конца Первой мировой войны из трех миллионов армян, проживающих в исторической Армении, было убито полтора миллиона человек, а остальные нашли убежище на чужбине, или изменили свою идентичность.
Признание Геноцида армян - вопрос не только моральный, но и вопрос определения международного общественного мнения. Если бы это признание было сделано в конце Первой мировой войны, то возможно, и не произошло бы последовавших за этим трагедий, начиная с резни греческих общин в Османской империи и Холокоста еврейского народа до преступлений в бывшей Югославии и геноцидов в Африке”, - написали они.
Депутаты напомнили, что в течение последних десятилетий парламенты ряда стран приняли резолюции, в которых квалифицировали резню армян в Османской империи как Геноцид. “Среди государств Евросоюза, законодательные органы которых приняли подобные резолюции, мы упоминаем Францию, Германию, Италию, Австрию, Нидерланды, Швецию, Грецию, Словакию, Чехию, Польшу, Болгарию, Бельгию, Кипр, Литву и Люксембург. К ним присоединились многие другие страны мира - Канада, Аргентина, Уругвай, Боливия, Венесуэла, Парагвай, Чили, Бразилия, Швейцария, Россия и Святой Престол. Примечателен шаг, сделанный Конгрессом США в 2019 году.  Палата представителей подавляющим большинством и Сенат единогласно приняли резолюции, осуждающие Геноцид армян. Есть и резолюции, принятые на таких международных площадках, как Европарламент, Совет Европы, Европейская народная партия, Всемирный Совет Церквей и т. д.
В Румынии общественность прилагает усилия, направленные на признание Геноцида армян.
Мы, подписавшие данное заявление, считаем, что настало время, чтобы парламент Румынии также принял резолюцию о признании Геноцида армян и выражаем надежду, что большое количество сенаторов и депутатов присоединится к нашему призыву”, - подчеркнули в заявлении Варужан Восканян и Варужан Памбукчян.
Геноцид, осуществленный в отношении армян Османской империей в 1915 г., был величайшим преступлением начала 20-го века. Армяне всего мира отметили 105-ю годовщину Геноцида армян. Геноцид признали и осудили около трех десятков государств.