Իրաքում պատմել են ալ-Բաղդադիի հնարավոր իրավահաջորդի ձերբակալման մասին
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման չեզոքացված առաջնորդ Աբու Բաքր ալ-Բաղդադիի՝ չորեքշաբթի օրը ձեռբակալված հնարավոր իրավահաջորդներից մեկը՝ Աբդուլլահ Քարդաշը, պատասխանատու էր իպրիտի՝ մանանեխի գազի արտադրության համար, որն օգտագործվում էր իրաքյան զորքերի վրա հարձակման համար, նշվում է Իրաքի անվտանգության մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ավելի վաղ Իրաքի ազգային հետախուզությունը հաղորդել էր Քարդաշի ձերբակալության մասին: Հայտարարության համաձայն՝ 2011-ի վերջին Քարդաշը ծանոթացել էր Ալ-Բաղդադիի հետ: Հաղորդվում է, որ հետագայում Քարդաշը գտնվում էր Սիրիայում, որտեղ, մասնավորապես, զբաղվում էր «զենքի եւ զինամթերքի արտադրության գործարաններով», ինչպես նաեւ մի շարք բարձրաստիճան պաշտոններ էր զբաղեցնում ԻՊ-ում, հայտնում է News.am-ը:
Իրաքի անվտանգության մարմինների մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ Քարդաշը պատասխանատու էր նաեւ Իրաքում մանանեխի գազի արտադրության համար, որն օգտագործվում էր իրաքյան ուժերի վրա հարձակման համար եւ կարևոր դեր էր խաղում «Իսլամական պետության» եւ այլ ահաբեկչական խմբավորումների միջեւ բանակցություններում:
Լրատվամիջոցներն Աբդուլլահ Քարդաշին «Իսլամական պետության» նոր առաջնորդ էին անվանում, ըստ Guardian թերթի, պարզվել էր, որ դա խմբավորման հիմնադիրներից մեկը՝ Ամիր Մոհամմադ Աբդուլ Ռահման ալ-Մավլյա ալ-Սալբին էր: Ըստ թերթի տվյալների, որոնք ստացվել էին երկու հետախուզական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից, իրաքցի Ամիր ալ-Սալբին «Իսլամական պետության» առաջնորդ է նշանակվել 2019 թվականի հոկտեմբերին՝ խմբի նախկին ղեկավար Աբու Բաքրա ալ-Բաղդադիի չեզոքացումից մի քանի ժամ անց: Պարբերականը գրում է, որ նա հայտնի է նաեւ Հաջի Աբդուլլա եւ Աբդալլա Քարդաշ կեղծանուններով:

В Ираке рассказали о задержанном возможном преемнике аль-Багдади
Задержанный в среду Абдалла Кардаш, один из возможных преемников ликвидированного лидера террористической группировки «Исламское государство» Абу Бакра аль-Багдади, отвечал за производство иприта (горчичного газа), который использовался для нападения на иракских военнослужащих, сообщает пресс-служба иракских органов безопасности.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 мая, АРЦАХПРЕСС: Ранее иракская национальная разведка сообщила о задержании Кардаша.
Согласно заявлению, в конце 2011 года состоялось знакомство Кардаша с аль-Багдади. Сообщается, что в дальнейшем Кардаш находился в Сирии, где, в частности, занимался «фабриками по производству оружия и боеприпасов», а также занимал ряд высокопоставленных постов в ИГ.
Пресс-служба иракских органов безопасности сообщила, что Кардаш также был ответственным за производство иприта в Ираке, который использовался для нападений на иракские войска, и играл важную роль в переговорах между ИГ и другими террористическими формированиями.
СМИ называли Абдаллу Кардаша «новым главарем» ИГ, по данным газеты Guardian, им оказался один из основателей банды Амир Мухаммед Абдул Рахман аль-Мауля аль-Сальби. По информации газеты, полученной от представителей двух разведывательных организаций, уроженец Ирака Амир аль-Сальби был назначен главарем ИГ в октябре 2019 года спустя несколько часов после ликвидации прежнего главы группировки Абу Бакра аль-Багдади. Издание пишет, что он также известен под псевдонимами Хаджи Абдалла и Абдалла Кардаш.