Ձևավորվել են նոր գումարման Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովները
Քիչ առաջ Արցախի Հանրապետության նոր յոթերորդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանին ձևավորվել են 7 մշտական հանձնաժողովներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ընդհանուր առմամբ, կգործեն արտաքին հարաբերությունների, արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի, գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի, պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի, պետական-իրավական հարցերի, սոցիալական և առողջապահության հարցերի, ինչպես նաև ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովները:
Այսպես՝ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը կընդգրկի միջազգային պայմանագրեր, միջազգային հարաբերություններ և միջխորհրդարանական կապեր, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքների և եվրոպական օրենսդրության ներդաշնակեցում, զբոսաշրջություն, մամուլ, ռադիո, հեռուստատեսություն բաժինները:
«Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության կողմից հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու է առաջադրվել պատգամավոր Վահրամ Բալայանը: Իր խոսքում նա նշել է, որ արտաքին քաղաքականության ոլորտում բավականին անելիքներ կան, և օրենսդրական առումով պետք է հնարավորություն ստեղծել իրավասու մարմինների աշխատանքի:
Արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովը կընդգրկի արդյունաբերություն, քաղաքաշինություն, էներգետիկա, տրանսպորտ, կապ, հեռահաղորդակցություն, արտադրական ենթակառուցվածքի այլ ճյուղեր, առևտուր և ծառայություններ, գյուղատնտեսություն, բնական պաշարներ, բնության պահպանություն բաժինները:
«Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինքի կողմից հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու է առաջադրվել պատգամաովոր Վլադիմիր Կասյանը: Իր խոսքում նա նշել է, որ կփորձեն իրենց հանձնաժողովում քննարկվող ցանկացած հարց ընդունել միայն ու միայն հանուն հայրենիքի զարգացման:
Գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովն ընդգրկում է գիտություն, կրթություն, հրատարակչական գործ, մշակույթ, երիտասարդություն, սպորտ բաժինները:
«Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինքի կողմից հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու է առաջադրվել պատգամավոր Արամ Հարությունյանը: Իր խոսքում նա նշել է, որ առաջնահերթ է համարում ներառական կրթության համակարգի բարելավմանը, քանի որ այդ ոլորտում, իր իսկ խոսքով, կան խնդիրներ:
Պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովն ընդգրկում է պաշտպանություն, անվտանգություն, արտակարգ իրավիճակներ, ոստիկանություն, ռազմաարդյունաբերական համալիր, ռազմական ուսումնական հաստատություններ, զինվորական և ոստիկանական ծառայություններ բաժինները:
«Միասնական հայրենիք» կուսակցության կողմից հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու է առաջադրվել պատգամավոր Սեյրան Հայրապետյանը: Իր խոսքում նա նշել է, որ գործընկերների հետ համատեղ օգտագործելու է բոլոր հնարավորությունները՝ ի շահ Արցախի պետականաշինության և բանակաշինության զարգացման:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովն ընդգրկում է սահմանադրական փոփոխություններ, ընտրական համակարգ, հանրային ծառայություն, դատարանակազմություն, արդարադատություն, դատախազություն, քաղաքացիական, քրեական, վարչական օրենսդրություն, Ազգային ժողովի կանոնակարգ, տարածքային կառավարում, տեղական ինքնակառավարում, մարդու և քաղաքացու իրավունքներ ու ազատություններ, փաստաբանական և նոտարական ծառայություն, երեխայի իրավունքներ, կուսակցություններ և այլ հասարակական միավորումներ, կրոն, գենդերային հարցեր, ազգային փոքրամասնություններ բաժինները:
«Միասնական հայրենիք» կուսակցության կողմից հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու է առաջադրվել պատգամավոր Սևակ Աղաջանյանը: Իր խոսքում նա նշել է, որ իրենց ջանքերն ուղղված են լինելու օրենսդրական դաշտի բարեփոխումներին՝ հանուն Արցախի զարգացման:
Սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովն ընդգրկում է սոցիալական ապահովություն, հաշմանդամության հիմնահարցեր, աշխատանք, զբաղվածություն, բնակարանային պայմաններ, ժողովրդագրություն և հայրենադարձություն, առողջապահություն, մայրություն և մանկություն բաժինները:
«Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինքի կողմից հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու է առաջադրվել պատգամավոր Արամ Գրիգորյանը: Իր խոսքում նա կարևորել է կառուցողական աշխատանքի իրականացումը և վստահեցրել, որ իր մասնագիտական փորձը ներդնելու է ամբողջ ծավալով աշխատանքները կազմակերպելու համար:
Ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովն ընդգրկում է բյուջետային օրենսդրություն, պետական բյուջե, փոխառություններ, վարկեր, դրամ, դրամաշրջանառություն, ներքին և օտարերկրյա ներդրումներ, տնտեսության պետական կարգավորում, սեփականաշնորհում, շուկայական ենթակառուցվածքներ, բանկային համակարգ, ֆինանսավարկային կազմակերպություններ՝ հարկեր, տուրքեր, վճարներ, տարածքային զարգացում, ձեռնարկատիրական գործունեություն, պետական գույքի կառավարում, արտաքին տնտեսական կապեր, ֆինանսական և տնտեսական բնույթի միջազգային պայմանագրեր բաժինները:
«Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինքի կողմից հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու է առաջադրվել պատգամավոր Արթուր Հարությունյանը: Իր խոսքում նա նշել է, որ վերջին տարիներին բավականին ծավալուն բարեփոխումներ են իրականացվել հարկաբյուջետային և տնտեսական քաղաքականության ոլորտներում:
Գաղտնի փակ քվեարկության արդյունքում հանձնաժողովի նախագահի բոլոր թեկնածուներն ընտրվել են իրենց պաշտոններում:

Сформированы постоянные комиссии НС нового созыва
На первой сессии НС нового седьмого созыва Республики Арцах было сформировано 7 постоянных комиссий.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 мая, АРЦАХПРЕСС. Как сообщает Арцахпресс, в целом, будут работать постоянные комиссии по вопросам внешних связей, производства и производственной инфраструктуры, науки, образования, культуры, молодежи и спорта, обороны, безопасности и правоохранительных органов, государственно-правовые вопросы, социальные и медицинские вопросы, а также по финансово-бюджетному и экономическому управлению.
Таким образом, Постоянная комиссия по международным отношениям будет включать международные договоры, международные отношения и межпарламентские отношения, гармонизацию законов Нагорно-Карабахской Республики и европейского законодательства, туризм, прессу, радио и телевидение. Депутат Ваграм Балаян выдвинут на пост председателя «Армянской революционной федерации дашнакцуцюн» (АРФД). В своем выступлении он отметил, что в сфере внешней политики многое предстоит сделать, а с точки зрения законодательства необходимо создать возможности для работы компетентных органов. Постоянная комиссия по производству и промышленной инфраструктуре будет охватывать промышленность, градостроительство, энергетику, транспорт, связь, телекоммуникации, другие отрасли производственной инфраструктуры, торговлю и услуги, сельское хозяйство, природные ресурсы и охрану природы. От партийного блока «Азат Айреник - ОГА» на пост председателя комиссии выдвинута кандидатура депутата Владимира Касьяна. В своем выступлении он отметил, что они постараются решить любой вопрос, обсуждаемый в их комиссии, только во имя развития Родины.
Постоянная комиссия по науке, образованию, культуре, молодежи и спорту охватывает департаменты науки, образования, издательского дела, культуры, молодежи и спорта. От партийного блока «Азат Айреник - ОГА» на пост председателя комиссии выдвинута кандидатура депутата Арама Арутюняна. В своем выступлении он отметил, что считает совершенствование системы инклюзивного образования приоритетным, так как, по его словам, в этой области существуют проблемы. В состав постоянной комиссии по обороне, безопасности и законодательству входят департаменты обороны, безопасности, чрезвычайных ситуаций, полиции, военно-промышленного комплекса, военно-учебных заведений и служб военной полиции.
Сейран Айрапетян, член партии «Миаснакан Айреник», выдвинут на пост председателя комиссии. В своем выступлении он отметил, что вместе со своими коллегами он будет использовать все возможности для развития в Арцахе государственного и военного строительства. Постоянная комиссия по государственно-правовым вопросам включает конституционные поправки, избирательную систему, государственную службу, судебную систему, правосудие, уголовное преследование, гражданское, уголовное, административное законодательство, правила процедуры Национального собрания, территориальное управление, местное самоуправление, права человека и гражданские права и свободы, а также адвокатская и нотариальная служба, права детей, партии и другие общественные объединения, религия, гендерные вопросы, национальные меньшинства.
Депутат Севак Агаджанян член партии «Миаснакан Айреник», выдвинут на пост председателя комиссии. В своем выступлении он отметил, что их усилия будут направлены на реформирование законодательного поля во имя развития Арцаха. Постоянная комиссия по социальным вопросам и вопросам здравоохранения занимается вопросами социального обеспечения, инвалидности, труда, занятости, жилья, демографии и репатриации, здравоохранения, материнства и детства. От партийного блока «Азат Айреник - ОГА» на пост председателя комиссии выдвинута кандидатура депутата Арама Григоряна. В своем выступлении он призвал к конструктивной работе и заверил, что вложит свой профессиональный опыт в организацию работы. Постоянная комиссия по финансово-бюджетному и экономическому управлению включает бюджетное законодательство, государственный бюджет, займы, кредиты, деньги, валюту, внутренние и иностранные инвестиции, государственную экономику, приватизацию, рыночную инфраструктуру, банковскую систему, финансово-кредитные организации: налоги, пошлины, платежи, территориальное развитие, предпринимательство, управление государственным имуществом, внешнеэкономические связи, международные финансово-экономические соглашения.
От партийного блока «Азат Айреник - ОГА» на пост председателя комиссии выдвинута кандидатура депутата Артура Арутюняна. В своем выступлении он отметил, что в последние годы были проведены довольно масштабные реформы в сферах фискальной и экономической политики. В результате тайного голосования все кандидаты на пост председателя комиссии были избраны на свои должности.