Ադրբեջանի ցավը Թուրքիայի վիշտն է, իսկ Բաքվի ուրախությունը, Անկարայի ուրախությունն է:
Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն՝ Alanya Dim հեռուստաընկերության եթերում:
Ըստ նրա, Թուրքիան միշտ առանձնահատուկ կարևորություն է տվել Ադրբեջանի հետ հարաբերություններին, և երկու երկրների միջև հարաբերությունները հիմնված են «Մեկ ազգ` երկու պետություն» սկզբունքի վրա:
Չավուշօղլուն նշել է, որ երկու եղբայրական երկրները հաջողությամբ համագործակցում են բոլոր ոլորտներում, ինչի մասին վկայում են տրանսպորտի և էներգետիկայի ոլորտներում առկա բազմաթիվ նախագծերը:
Թուրքիայի արտգործնախարարը շեշտել է, որ Անկարան միշտ փորձել է աջակցել Ադրբեջանի եղբայրական ժողովրդին, և շարունակելու է այդպես լինել:
«Անկարան պաշտպանում է Ադրբեջանի շահերը այն հարթակներում, որտեղ Բաքուն ներկայացված չէ: Ադրբեջանական կողմը նույն դիրքորոշումն ունի», - ասել է Չավուշօղլուն:

Турция продолжит поддерживать интересы Азербайджана
Боль Азербайджана – это горе Турции, а радость Баку - это и радость Анкары. Об этом заявил министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в эфире регионального телеканала Alanya Dim TV.
По его словам, Турция всегда придавала особое значение связям с Азербайджаном, а отношения двух стран строятся на принципе «Одна нация - два государства».
Чавушоглу отметил, что две братские страны успешно взаимодействуют по всем направлениям, наглядным свидетельством чему являются многочисленные проекты в транспортной и энергетической сферах.
Глава турецкого МИД подчеркнул, что Анкара всегда старалась поддержать братский народ Азербайджана, и так будет впредь.
«Анкара защищает интересы Азербайджана на платформах, где не представлен Баку. Такую же позицию занимает азербайджанская сторона», - сказал Чавушоглу.