Խորհրդարանի դռները բաց են ցանկացած արցախցու և քաղաքական ուժի համար. ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը քաղաքական խորհրդատվությունների շրջանակում այսօր հանդիպել է 2020 թվականի մարտի 31-ին կայացած համապետական ընտրություններին մասնակցության հայտ ներկայացրած նախագահի կին թեկնածու Բելլա Լալայանի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ հանդիպմանն Արթուր Թովմասյանը ողջունել է Արցախի նորօրյա պատմության մեջ նախագահական ընտրություններին կին թեկնածուների առկայությունը և կարևորել կանանց դերը Արցախի պետականաշինության գործում։
Ա․ Թովմասյանը նշել է, որ քաղաքական ուժերի հետ հանդիպումների հիմքում ընդգրկված են օրակարգային մի շարք հարցեր, որոնք համընդհանուր են համայն հայության համար։
Ըստ այդմ ԱԺ նախագահը առանձնացրել է օրակարգային երեք հարց՝ Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորումը, հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը և Արցախի անվտանգությունը։
«Կարծում եմ՝ խորհրդարանական և արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի կողմից ներկայացված ծրագրային դրույթները, որոնք մեր առաջնահերթություններում ընդգրկված չեն, պետք է տեղի տալ և ընդառաջել նաև այդպիսի ծրագրերի կյանքի կոչմանը։ Հավաստիացնում եմ, որ Խորհրդարանը պետք է դառնա մեր ժողովրդի հայելին։ Այս առումով Խորհրդարանի դռները բաց են ցանկացած արցախցու և քաղաքական ուժի համար»,- ավելացրել է Ա․ Թովմասյանը։
Իր հերթին Բելլա Լալայանը շնորհավորել է Արթուր Թովմասյանին՝ յոթերորդ գումարման ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ, և համոզմունք հայտնել, որ նոր գումարման Խորհրդարանը՝ պայմանավորված Ա․ Թովմասյանի ղեկավարմամբ, առանձնանալու է գործունեության արդյունավետությամբ։
«Ինչ վերաբերում է նոր Խորհրդարանի արհեստավարժությանը, հուսով եմ, որ, որպես փորձառու և տարիների կենսագրություն ունեցող պատգամավոր ու նախկին Ազգային ժողովի նախագահ, Խորհրդարանի նորընտիր ղեկավարը նրանց համար կլինի ուղեցույց։ Հուսով եմ, որ նոր Խորհրդարանում կքննարկվեն իսկապես ժողովրդին հուզող հարցեր։ Ողջունելով նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հանդուրժողականություն և համերաշխություն քարոզելու սկզբունքը և միաժամանակ պատրաստակամությունը՝ համոզված եմ, որ քաղաքական ուժերի հետ համագործակցությունը կտա իր արդյունքները, հատկապես այն պարագայում, եթե մենք՝ բոլորս, մեր երկիրը սիրենք այնպես, ինչպես սիրում ենք մեր երեխաներին»,- մասնավորապես նշել է Բ․ Լալայանը։

Двери парламента открыты для любой политической силы и любого гражданина Арцаха. Председатель Национального Собрания Республики Арцах.
Сегодня в рамках политических консультаций председатель Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян встретился с подавшей заявку на участие в общенациональных выборах 31 марта 2020 года кандидатом в президенты Беллой Лалаян.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 мая, АРЦАХПРЕСС. Как сообщает корреспондент “Арцахпресс”, Артур Товмасян поприветствовал участие женщин-кандидатов на президентских выборах в современной истории Арцаха и подчеркнул роль женщин в государственном становлении Арцаха.
A. Товмасян отметил, что встречи с политическими силами основаны на ряде вопросов повестки дня, которые являются общими для всех армян.
Соответственно, председатель НС выделил в повестке дня три пункта: урегулирование арцахского вопроса, международное признание Геноцида армян и безопасность Арцаха.
«Я думаю, что программные положения, представленные парламентскими и внепарламентскими политическими силами, которые не включены в наши приоритеты, должны дать место реализации таких программ. Уверяю, парламент должен стать зеркалом нашего народа. В этом смысле двери парламента открыты для любого гражданина и политической силы Арцаха», - добавил А.Товмасян.
Белла Лалаян, в свою очередь, поздравила Артура Товмасяна с избранием на пост председателя Национального Собрания Республики Арцах седьмого созыва и выразила уверенность в том, что парламент нового созыва под руководством А. Товмасяна отличится своей эффективностью.
«Что касается профессионализма нового парламента, я надеюсь, что, будучи опытным депутатом парламента и бывшим председателем Национального Собрания, новоизбранный председатель парламента станет для них путеводителем. Я надеюсь, что в новом парламенте будут обсуждаться вопросы, действительно волнующие людей. Приветствую принцип пропаганды терпимости и солидарности новоизбранного президента Араика Арутюняна; я убеждена, что сотрудничество с политическими силами даст результаты, особенно если мы все будем любить нашу страну так же, как любим своих детей », - в частности отметила Б. Лалаян.