The Washington Times-ում հրապարակել են Ադրբեջանի հայատյաց և ագրեսիվ քաղաքականության մասին հոդվածներ
Մայիսի 24-ին ամերիկյան The Washington Times պարբերականի կայքում հրապարակվել է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի (ANCA) գործադիր տնօրեն Արամ Համփարյանի «Ադրբեջանը կանգնած է խաղաղության ճանապարհին» հոդվածը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Մայիսի 25-ին ամերիկյան պարբերականը տեղադրել է նաև ամերիկահայ հասարակական գործիչ, մարդու իրավունքների պաշտպան Աննա Աստվածատուրյան-Թերքոթի «Ադրբեջանը ոտնահարում է մարդու իրավունքները» հոդվածը։
Ա․ Համփարյանի հեղինակած հոդվածում նշվում է, որ հայաստանյան կողմը ամբողջությամբ սատարում է Ռոյս-Էնգելի առաջարկած հրադադարի վերահսկման մեխանիզմների ներդրմանը։ «Միայն Ադրբեջանն է, որ արգելափակում է այս խելամիտ միջոցառումները՝ ուղղված թափանցիկության ապահովմանը, մասնավորապես որովհետև վախենում է առերեսվել իր հրադադարի խախտումների համար հաշվետվողականությանը», – նշում է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի համանախագահը։
Ա․ Համփարյանն ավելացնում է, որ տրամաբանությունը պարզ է․ «միայն հարձակումներ նախաձեռնող կողմը կարող է ընդդիմանալ հրադադարը խախտողին արձանագրող տեխնոլոգիայի կիրառմանը։ Ռոյս-Էնգելի խաղաղության առաջարկի մերժումն Ադրբեջանի կողմից ի ցույց է դնում անպատասխանատվության գագաթնակետը, որը մեծացնում է տարածաշրջանային պատերազմի վտանգը համաշխարհային համավարակի շրջանում»։
Հիշեցնենք, որ 2015թ. հոկտեմբերի 26-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդվարդ Ռոյսը և ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի տարբեր կուսակցությունների 85 անդամ նամակ էին հղել ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքին: Ամերիկացի կոնգրեսականները առաջարկել էին շփման գծի երկայնքով տեղակայել ԵԱՀԿ կողմից դիտարկվող կրակի տեղորոշման ժամանակակից համակարգեր և ձայնային տեղորոշման սարքավորումներ՝ կրակի աղբյուրը որոշելու համար։ Այս առաջարկը քննարկվել է նաև 2016 թ․ ապրիլին Ադրբեջանի նախաձեռնած հարձակումից հետո, սակայն, ի տարբերություն ՀՀ և Արցախի ղեկավարությունների, Ադրբեջանը հրաժարվում է մեխանիզմների ներդրումից։
Ա․ Համփարյանի հոդվածի հրապարակումից մեկ օր անց տեղադրվել է նաև Ա․ Աստվածատուրյանի՝ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների և հայատյացության քաղաքականության վերաբերյալ հոդվածը։ Պատասխանելով ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպանի կողմից նույն պարբերականում մայիսի 19-ին հրապարակված քարոզչական նյութին՝ Ա․ Աստվածատուրյանը նշում է, որ ինքը ծնվել է Ադրբեջանում, և Է․ Սումեյմանովը չի ներկայացնում ճշմարտությունը, որովհետև նա բռնապետի (ի նկատի ունի Ադրբեջանի նախագահ Ի․ Ալիևի) խոսափողն է։
«30 տարի առաջ 350,000 հայ էր ապրում Ադրբեջանում, և նրանցից շատերը սպանվել են, խեղվել կամ բռնաբարվել։ Բոլորը վտարվել են (բռնագաղթեցվել)։ Որպես հպարտ ամերիկացի և մեծ Մեյն նահանգի ընտրված պաշտոնյա, ես ապրում և շնչում եմ այս երկրի գաղափարներով, և վճռականորեն մերժում եմ պարոն Սուլեյմանովի աղաղակող ստերը, հակահայկականությունը և անամոթ քարոզչությունը։
Ճշմարտությունն այն է, որ այսօր Ադրբեջանում չկա հայկական մշակույթի որևէ վկայություն՝ պատմության խեղաթյուրման և էթնիկ զտման համակարգված քաղաքականության հետևանքով։ Արցախի ինքնորոշման ժողովրդավարական շարժմանն ի պատասխան ամեն ոք, ում ես գիտեի, եթե չի սպանվել՝ բռնագաղթեցվել է։ Բաքվում իմ պապերի գերեզմանները քանդվել են, ինչպես բոլոր հայկական գերեզմանոցներն Ադրբեջանում։ Իմ հարևանները սպանվել են, իմ հարազատները՝ ծեծվել։ Ես 11 տարեկանում ֆիզիկական բռնության եմ ենթարկվել», – նշել է Ա․ Աստվածատուրյան-Թերքոթը։
Ամերիկահայ մարդու իրավունքների պաշտպանն ավելացրել է, որ Բաքվում մնացած միակ հայկական եկեղեցին Ադրբեջանի իրական դեմքի մասին է հիշեցնում։ Եկեղեցու խաչերը հանվել են, ինչպես նաև վերացվել են այդ խոշտանգված և վանդալիզմի զոհ դարձած կառույցի հայկական բոլոր խորհրդանիշները։
«Հանդուրժամիտ (տոլերանտ) Բաքվի կերպարը հակասության մեջ է մտնում ԱՄՆ պետքարտուղարության զգուշացմանը ցանկացած հայի, անգամ ՀՀ քաղաքացու՝ չայցելելու Ադրբեջան։ 2020 թ․ ԱՄՆ միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովի հրապարակած նոր զեկույցը խորհուրդ է տալիս Ադրբեջանն ավելացնել պետքարտուղարության դիտարկման ենթակա [երկրների] ցանկ՝ կրոնական ազատությունների պարբերական խախտումների համար», – նշել է ամերկահայ գործիչը։
Ա․ Աստվածատուրյան-Թերքոթը նշում է, որ տարածաշրջանում խաղաղության գլխավոր խոչնդոտը Ադրբեջանն է։ «ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպանի հոդվածը հուսահատ ջանք է ուշադրությունը շեղելու Ադրբեջանի կողմից շարունակվող լրջագույն մարդու իրավունքների խախտումների Արցախի, Հայաստանի և իր բնակչության նկատմամբ։ Սա Արցախի ժողովրդի համար հերթական հաստատումն է, որ ազատության և ինքնորոշման ուղին որևէ այլընտրանք չունի: Սա պարզ ինքնապահպանում է»։

Articles about Azerbaijan’s anti-Armenian and aggressive policy published in The Washington Times
Artcile by Aram Hamparian, Executive Director of the Armenian National Committee of America (ANCA), titled “Azerbaijan Stands In Way Of Peace”, has been published in The Washington Times on May 24.
STEPANAKERT, MAY 26, ARTSAKHPRESS: On May 25 the American newspaper published another article, this time by American-Armenian public figure, human rights advocate Anna Astvatsaturian Turcotte, which was titled “Azerbaijan Tramples Human Rights”.
In his article, ANCA Executive Director Aram Hamparian says the Armenian side fully backs the Royce-Engel peace proposal, a bipartisan U.S. congressional initiative to deploy internationally monitored gunfire locators and add international observers along the line of contact. “It is Azerbaijan — and Azerbaijan alone — that is blocking these common-sense measures to promote transparency, precisely because it fears facing accountability for its ceasefire violations. It’s simple logic: Only the party initiating attacks would oppose the use of technology that identifies the ceasefire violator”, Hamparian said, adding: “Azerbaijan’s rejection of the Royce-Engel peace proposal represents the height of irresponsibility, raising the risk of a regional war amid a global pandemic”.
Let us remind that back to October 26, 2015 Chairman of the US House of Representatives Committee on Foreign Affairs Edward Royce and 85 members of various parties addressed a letter to US Co-Chair of the OSCE Minsk Group James Warlick, proposing to place OSCE-monitored, advanced gunfire-locator systems and sound-ranging equipment to determine the source of attacks along the Nagorno Karabakh line of contact.
Commenting on the propaganda article published by the Azerbaijani Ambassador to the US, Anna Astvatsaturian Turcotte in her article says she was born in Azerbaijan, and states that “Mr. Suleymanov does not write about Azerbaijan as we both know it, because he is a mouthpiece for a dictator”.
“Thirty years ago 350,000 Armenians lived in Azerbaijan, and many of them were murdered, maimed and/or raped. All were exiled. As a proud American and an elected official in the great state of Maine, I live and breathe the ideals of this country, and with those I vehemently reject Mr. Suleymanov’s blatant lies, anti-Armenianism and shameless propaganda.
The truth is that in today’s Azerbaijan there is no evidence of Armenian culture due to the systematic policy of ethnic cleansing and history erasure. In response to the Artsakh’s democratic movement of self-determination, everyone I knew was exiled, if not killed. My grandparents’ graves in Baku were destroyed, as were all Armenian cemeteries in Azerbaijan. My neighbors were killed, my relatives beaten. I was physically attacked at age 11”, the human rights advocate says.
She added that the lone Armenian church in Baku is a stark reminder of Azerbaijan’s true face. The Christian crosses of the church were removed.
The guise of a tolerant Azerbaijan is contradicted by U.S. State Department warning against any Armenians — even American citizens — visiting Azerbaijan. The newly released 2020 report of the U.S. Commission on International Religious Freedom recommends that Azerbaijan be added to the State Department’s special watchlist for severe violations of religious liberty.
The main obstacle to peace in the region is Azerbaijan. The ambassador’s op-ed is a desperate effort to distract attention from Azerbaijan’s continued gross human-rights violations towards Artsakh, Armenia and its own people. It is a confirmation for the people of Artsakh that the path of freedom and self-determination has no alternative. It is simply self-preservation”, Anna Astvatsaturian Turcotte said.