Կորոնավիրուսը որպես «հնարավորություն». Ադրբեջանում ակտիվացել են բռնաճնշումները
Մինչ աշխարհում պայքարում են կորոնավիրուսի դեմ, Ադրբեջանի իշխանությունները կորոնավիրուսի «միջոցով» փորձում են պայքարել նաև ընդդիմադիր գործիչների և լրագրողների դեմ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Համավարակի բռնկման և երկրում սահմանափակումների հաստատման առաջին իսկ օրերից ընդդիմադիր գործիչներն ու լրագրողները բարձրաձայնում են իշխանությունների կողմից չարաշահումների ու «սահմանափակումները խախտելու» պատճառաբանությամբ իրականացվող ձերբակալությունների մասին։ Օրինակները շատ են: Ընդդիմադիր Ժողճակատ կուսակցության անդամ Անար Մելիքովին իր քննադատական ֆեյսբուքայան գրառման համար կալանավորել են 10 օրով, նույն կուսակցության անդամներ` Ֆաիգ Ամիրլին, Նիջաթ Աբդուլաևը, Ռուսլան Ամիրովը, սահմանափակումների խախտման պատրվակով կալանավորվել են 30 օրով, «Ժողովրդավարություն և բարգավաճում ընդդիմադիր շարժման» անդամ Շաքիր Մամեդովը ֆեյսբուքյան քննադատության համար կալանավորվել է 15 օրով: Ընդդիմադիր Ժողովրդական ճակատի ղեկավար Ալի Քերիմլին արդեն ավելի քան մեկ ամիս փաստացի գտնվում է տնային կալանքի մեջ և զրկված է արտաքին աշխարհի հետ ցանկացած (այդ թվում` հեռախոսային) կապի հնարավորությունից, մերձավոր շրջապատի անդամները ձերբակալված են, իսկ նրա հետ կապի դուրս գալ փորձող համախոհները կալանավորվում են:
Համավարակի պայմաններում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից մարդու իրավունքների նման կոպտագույն խախտումներն ու շարունակվող բռնաճնշումները չեն վրիպել միջազգային մի շարք հեղինակավոր կառույցների և կազմակերպությունների ուշադրությունից։
Մասնավորապես, Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպությունն Ադրբեջանի իշխանություններին մեղադրել է այլախոհությունը ճնշելու նպատակով COVID-19-ով պայմանավորված սահմանափակումները չարաշահելու մեջ։ Կազմակերպությունն արձանագրել է, որ համավարակի պայմաններում Ադրբեջանում ձերբակալվածների մեծ մասը կա՛մ քաղաքական ընդդիմության ներկայացուցիչներ են եղել, կա՛մ հանդես են եկել իշխանությունների քննադատությամբ՝ շեշտելով, որ իշխանությունների կողմից այս չարաշահումները տեղավորվում են քաղաքական վրեժխնդրության տրամաբանության մեջ։
Amnesty International կազմակերպությունն ապրիլի 28-ին հրապարակած զեկույցում ևս շեշտել է, որ COVID-19-ը որպես առիթ օգտագործելով, Ադրբեջանում իշխանություններն ուժեղացրել են այլախոհների դեմ ճնշումները։ Զեկույցում մասնավորապես ներկայացվել է նախագահ Ալիևի՝ մարտի 19-ին Նովրուզ բայրամի առիթով (Նոր տարի) ադրբեջանական ժողովրդին ուղղված շնորհավորանքը, որում Ալիևը հայտարարել էր COVID-19 համավարակի պայմաններում «նոր կանոնների» մասին, այդ թվում առանց այն էլ մասնատված քաղաքական ընդդիմության «մեկուսացման» և «զտման» մասին։ Կազմակերպությունն արձանագրել է, որ այս հայտարարությանը հետևել են Ադրբեջանում կեղծ մեղադրանքներով քաղաքական ակտիվիստների և իրավապաշտպանների  ձերբակալությունները։ Նշենք, որ նախագահ Ալիևի այս ելույթը հիշատակել էր նաև HRW-ը` դա համարելով ընդդիմության դեմ պայքարի մասին ակնարկ։
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Ադրբեջանի հարցով զեկուցողը ևս, անդրադառնալով Ալիևի հայտնի ելույթին հաջորդած ձերբակալություններին, քննադատել է Ադրբեջանի կառավարությանը` հանրային առողջապահության ոլորտում արտակարգ իրավիճակից օգտվելու և իր իշխանությունն ամրապնդելու մեջ՝ կառավարության գործողություններն անվանելով համաճարակի «ամոթալի շահագործում»: Իսկ օրերս հրապարակված զեկույցում Ադրբեջանի հարցերով ԵԽԽՎ համազեկուցողն անհանգստություն է հայտնել երկրում լրագրողների նկատմամբ իրականացվող բռնաճնշումների վերաբերյալ, նշելով, որ Ադրբեջանում վերջին շրջանում ձերբակալվում են կառավարության հակահամաճարակային քայլերը քննադատող լրագրողներն, ինչն անընդունելի է։
ԱՄՆ Հելսինկյան հանձնաժողովի համանախագահներ հանրապետական Էլիս Հանսթինգսը և սենատոր Ռոջեր Վիքերը նույնպես համատեղ հայտարարությամբ քննադատել են կորոնավիրուսի պայմաններում Ադրբեջանում ընդդիմադիր գործիչների և լրագրողների նկատմամբ բռնաճնշումները, ձերբակալությունները, նրանց հիմնարար իրավունքների և ազատությունների ոտնահարումները։
Այսպիսով, ադրբեջանական իշխանությունները, չնայած միջազգային կառույցների կոչերին, շարունակում են կորոնավիրուսի համաճարակն օգտագործել որպես գործիք` երկրում լրագրողների նկատմամբ ճնշումներ իրականացնելու և ներքին հակառակորդների դեմ պայքարելու համար։ Իհարկե, Ադրբեջանի իշխանությունների նման բիրտ գործելաոճը նորություն չէ, սակայն համավարակի պայմաններում դրա ակտիվացումը կարող է պայմանավորված լինել նաև մի շարք այլ գործոններով և իշխող քաղաքական էլիտայի շրջանում առկա վախերով։ Մասնավորապես, կորոնավիրուսի պատճառով ադրբեջանական տնտեսության կրած վնասները, նավթի գնի կտրուկ անկումը և դրա արդյունքում չստացված հսկայական եկամուտներն Ադրբեջանի համար ստեղծել են նոր մարտահրավերներ`  գնաճ, ազգային արժույթի արժեզրկում, ինչպես նաև սոցիալական դժգոհության աճ, որը երբեմն ունենում է ինքնաբուխ դրսևորումներ: Նման պայմաններում, անշուշտ, Ալիևյան կլանը ստիպված է գործել առավել քան վճռական` բնում խեղդելով ցանկացած այլակարծություն, չեզոքացնելով բոլոր քննադատներին` այդ կերպ կանխելով ընդդիմադիր գործիչների կողմից սոցիալական բողոքի գլխավորման անգամ փոքր հնարավորությունը:

Коронавирус как “возможность”: в Азербайджане усилились репрессии
Пока во всем мире борются с пандемией коронавируса, власти Азербайджана посредством коронавируса пытаются бороться и с оппозиционными деятелями и с журналистами.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 мая, АРЦАХПРЕСС: С первых же дней вспышки пандемии и введения ограничений в стране, оппозиционные деятели и журналисты поднимали вопросы об арестах, осуществляемых властями по причине злоупотреблений и “нарушения ограничений”. Примеров довольно много. За свою критическую запись в Facebook член оппозиционной Партии Народного фронта Анар Меликов был арестован на 10 дней, члены той же партии - Фаиг Амирли, Ниджат Абдуллаев, Руслан Амиров, под предлогом нарушения ограничений были арестованы на 30 дней, член оппозиционного движения “Демократия и процветание” Шакир Мамедов был арестован на 15 дней также за критику в Facebook. Руководитель оппозиционного Народного фронта Али Керимли уже более месяца фактически находится под домашним арестом и лишен любой возможности (в том числе и телефонной) связи с внешним миром, члены его ближайшего окружения задержаны, а сторонники, пытавшиеся выйти с ним на связь, арестованы.
В условиях кризиса подобные грубейшие нарушения прав человека и продолжающиеся репрессии со стороны азербайджанских властей не ушли от внимания ряда авторитетных международных структур и организаций.
В частности, правозащитная организация “Human Rights Watch” обвинила власти Азербайджана в злоупотреблении ограничениями, обусловленными COVID-19 для подавления инакомыслия. Организация констатировала, что в условиях кризиса большинство арестованных в Азербайджане были либо представителями политической оппозиции, либо выступали с критикой властей, подчеркнув, что эти злоупотребления со стороны властей умещаются в логику политической мести.
Организация “Amnesty International” в опубликованном 28 апреля докладе также подчеркнула, что используя COVID-19 как повод, власти Азербайджана усилили давление на инакомыслящих. В докладе, в частности, было представлено поздравление президента Алиева с Новруз байрамом (Новый год), адресованное азербайджанскому народу 19 марта, в котором Алиев заявил о “новых правилах” в условиях системы COVID-19, в том числе и об “изоляции” и “чистке” и без того расчлененной политической оппозиции. Организация констатировала, что в Азербайджане вслед за этим заявлением последовали аресты политических активистов и правозащитников по сфабрикованным обвинениям. Отметим, что это выступление президента Алиева упомянул также  и “HRW”, назвав это намеком на борьбу с оппозицией.
Докладчик Парламентской ассамблеи Совета Европы по вопросу Азербайджана также, коснувшись арестов, последовавших за известным выступлением Алиева, раскритиковал правительство Азербайджана за использование чрезвычайного положения в сфере общественного здравоохранения и укрепление своей власти, назвав действия правительства “постыдной эксплуатацией эпидемии”. А в опубликованном на днях докладе содокладчик ПАСЕ по вопросам Азербайджана выразил обеспокоенность репрессиями в отношении журналистов в стране, отметив, что в Азербайджане в последнее время задерживаются журналисты, критикующие противоэпидемические шаги правительства, что неприемлемо.
Сопредседатели Хельсинкской комиссии США, республиканец Элис Ханстингс и сенатор Роджер Викер также выступили с совместным заявлением, в котором осудили репрессии в отношении оппозиционных деятелей и журналистов в Азербайджане в условиях коронавируса, аресты, нарушения их основных прав и свобод.
Таким образом, азербайджанские власти, несмотря на призывы международных структур, продолжают использовать эпидемию коронавируса в стране в качестве инструмента для оказания давления на журналистов и борьбы с внутренними противниками. Конечно, подобный жесткий стиль действий властей Азербайджана не является новостью, однако в условиях кризиса его активизация может быть обусловлена и рядом других факторов и страхами правящей политической элиты. В частности, убытки, понесенные Азербайджанской экономикой из-за коронавируса, резкий спад цен на нефть и неудавшиеся в результате этого огромные доходы создали для Азербайджана новые вызовы - инфляция, девальвация национальной валюты, а также рост социального недовольства, которое иногда проявляется довольно спонтанно. В подобных условиях, несомненно, алиевский клан вынужден действовать более чем решительно, душить любое инакомыслие, нейтрализуя всех критиков власти, тем самым предотвращать даже малую возможность социального протеста, обезглавливая оппозицию.