ՕՊԵԿ+-ի երկրները կարող են երկարաձգել նավթի արդյունահանման կրճատման քվոտան
ՕՊԵԿ+-ի երկրները մոտ են ոչ թե մինչեւ հունիսի վերջ, այլ մինչեւ սեպտեմբերի սկիզբ նավթի արդյունահանումն օրական 9.7 միլիոն բարելով կրճատելու շուրջ համաձայնության ձեռքբերմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է News.am-ը:
ՕՊԵԿ+-ի երկրների համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել մայիսի 1-ից, այն մայիս-հունիս ամիսներին երկրների կողմից արդյունահանման՝ 9.7 միլիոն խորանարդ մետրով կրճատում է ենթադրում: Ռուսաստանը եւ Սաուդյան Արաբիան, ըստ համաձայնագրի, կկրճատեն նավթի արդյունահանումը հավասար բաժնեմասերով՝ 2.5 միլիոն բարել՝ 11 միլիոն բարել բազային մակարդակից: Համաձայնություններն ուժի մեջ կլինեն երկու տարի, բայց 2020 թվականի հուլիսից դեկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում կկրճատվի արդեն 7.7 միլիոն բարել, իսկ 2021-ի հունվարից մինչեւ 2022-ի ապրիլի վերջը՝ 5,8 միլիոն բարել: Գործարքի պարամետրերը կարող են վերանայվել 2021 թվականի դեկտեմբերին:
Ըստ պատվիրակություններում պարբերականի աղբյուրների՝ երկրները «մոտ են պայմանավորվածությանը», որ արդյունահանման կրճատման ընթացիկ քվոտան պետք է պահպանվի մինչեւ սեպտեմբերի սկիզբ: Կողմերը նաեւ վիդեոկոնֆերանս անցկացնել հունիսի 4-ին, որն ավելի վաղ նախատեսված էր հունիսի 9-ին:
Ինչպես նշվում է նկութում, Սաուդյան Արաբիան ակնկալում է, որ ՕՊԵԿ+-ի երկրների կողմից նավթի արդյունահանման՝ 9,.7 միլիոն բարելով կրճատումը կտեւի մինչեւ այս տարվա վերջ: Պարբերականի աղբյուրները կարծում են, որ գործարքը Ռուսաստանի համար շահեկան է այս տեսքով: Հրապարակումը պնդում է, որ կողմերը «փոխզիջումային տարբերակ» են քննարկում, որը ընթացիկ քվոտաների ՝ մինչեւ սեպտեմբերի 1-ը պահպանում է ենթադրում:
Մայիսի վերջին Ռուսաստանի նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ գլոբալ էներգետիկ շուկաներում իրավիճակի բացասական զարգացումից հնարավոր է լինում խուսափել հիմնականում ՕՊԵԿ+-ի նոր գործարքի շնորհիվ: Նա նշել էր, որ Կրեմլում այն անշուշտ հաջողակ են համարում:
Մամուլի խոսնակը հիշեցրել է, որ «գործարքը հստակ սահմանված ժամանակային շրջանակներն ունի»: «Ռուսաստանը միջազգային հարաբերությունների պատասխանատու մասնակից է, այդ թվում՝ նման արխիկարեւոր ծնդրի լուծման եւ զգայուն ոլորտում, ինչպիսին էներգետիկ շուկաներն են»,- նշել էր նա՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյոք Ռուսաստանի Դաշնությունը կշարունակի գործել կնքված համաձայնագրի շրջանակներում:

WSJ: страны ОПЕК+ могут продлить квоту по сокращению добычи нефти
Страны ОПЕК+ близки к достижению договоренностей о сокращении ими добычи нефти на 9,7 млн баррелей в сутки (б/с) не до конца июня, а до начала сентября.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 июня, АРЦАХПРЕСС: С таким утверждением выступила в понедельник газета The Wall Street Journal, передает ТАСС.
Соглашение стран ОПЕК+ вступило в силу 1 мая, оно предполагает сокращение добычи странами на 9,7 млн б/с в течение мая-июня. Россия и Саудовская Аравия, согласно договоренности, сократят добычу нефти на равные доли - 2,5 млн б/с от базового уровня в 11 млн б/с. Договоренности будут действовать два года, но с июля по декабрь 2020 года под сокращение в рамках альянса уже попадает 7,7 млн б/с, а с января 2021 года до конца апреля 2022 года - 5,8 млн б/с. Параметры сделки могут быть пересмотрены в декабре 2021 года.
По версии источников издания в делегациях, страны "близки к договоренности" о том, чтобы текущая квота по сокращению добычи сохранялась до начала сентября. Стороны также якобы решили провести 4 июня телеконференцию, которая ранее была запланирована на 9 июня.
Как говорится в материале, Саудовская Аравия рассчитывает, что сокращение странами ОПЕК+ добычи нефти на 9,7 млн баррелей продлится до конца текущего года. Источники издания считают, что Россию сделка устраивает в ее нынешнем виде. В публикации утверждается, что стороны обсуждают "компромиссный вариант", который предполагает сохранение текущей квоты до 1 сентября.
В конце мая пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил, что негативного развития ситуации на глобальных энергорынках удается избежать во многом благодаря новой сделке ОПЕК+. Он отметил, что в Кремле считают ее безусловно успешной.
Пресс-секретарь тогда напомнил, что "сделка имеет свои временные рамки, четко очерченные". "Россия - это ответственный участник международных отношений, в том числе и в такой архиважной и чувствительной отрасли, как энергорынки", - указал он, отвечая на вопрос, продолжает ли РФ действовать в рамках заключенного соглашения.