ԼՂՀ կառավարությունը 350 միլիոն դրամ կտրամադրի վերաբնակեցման ծրագրերի համար
Վերաբնակեցման ծրագիրը ԼՂՀ կառավարության առաջնահերթություններից է: Հենց այդ պատճառով ԼՂՀ իշխանությունները տարեցտարի մեծացնում են վերաբնակեցման համար նախատեսված գումարը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ԼՂՀ փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը շեշտում է, որ արդեն երրորդ տարին ԼՂՀ կառավարությունն իրականացնում է վերաբնակիչներին շինանյութ տրամադրելու ծրագիրը:
«Վերջին 3 տարում պետական բյուջեից մեկ միլիարդից ավել գումար է հատկացվել այդ ծրագրին: 2015 թվականին պետական բյուջեով նախատեսված է տրամադրել 350 միլիոն դրամ շինանյութ ձեռք բերելու և այն վերաբնակիչներին հանձնելու համար: Սա շատ կարևոր ծրագիր է, որովհետև նախորդ 10 տարում Քաշաթաղի շրջանում վերաբնակեցված ընտանիքները կարիք ունեն բնակարանային պայմանների բարելավման»,- ասաց Արթուր Աղաբեկյանը` շեշտելով, որ 2014 թ. վերաբնակեցմանն աջակցող կարևոր ծրագրերից է լիբանանահայ համայնքի նախաձեռնած «Արի» ծրագիը, որի շրջանակում այս տարի 50 առանձնատուն կհանձնվի շահագործման:
Վերաբնակեցման առանցքային ծրագրերից մեկն, ըստ փոխվարչապետի, Ազգային վիճակախաղի անցկացումն է: Արթուր Աղաբեկյանի հավաստիացմամբ, արդեն երկրորդ տարին ընթացող ազգային վիճակախաղը բարձր արդյունքներ է ցույց տալիս. հասարակությունն ինքն է աջակցում Արցախի վերաբնակեցմանը` գնելով վիճակախաղի տոմսեր:
«Արցախի կառավարությունը կարևորում է ազգային վիճակախաղի անցկացմամբ վերաբնակեցման ծրագրի խթանումը: Ավարտին է մոտենում Իշխանաձորում 10 առանձնատան կառուցումը, որի գումարն առաջացել է 2013թ. վիճակախաղի շահույթից: 2014 թ. վիճակախաղի շահույթը նույնպես կուղղվի Իշխանաձորում ենթակառուցվածքների բարելավմանը»,- ասաց Արթուր Աղաբեկյանը` հավելելով, որ Իշխանաձոր համայնքն ունի բնակիչներ ընդունելու եւ նրանց բարեկեցությունը ապահովելու բոլոր ռեսուրսները:
«Իշխանաձոր համայնքում այսօր 240 բնակիչ կա, գործում է գյուղապետարան եւ դպրոց: Գյուղն ապահովված է խմելու ջրով եւ ունի հսկայական տարածքներ բնակարանաշինության համար: Մեր առաջնային նպատակն Իշխանաձոր համայնքում բնակիչների թիվը 1000-ի հասցնելն է»,- ասաց Արթուր Աղաբեկյանը` հավելելով, որ Իշխանաձորի վերաբնակեցումը սերտ կապված է մեկ այլ` Արաքսի ափի վերաբնակեցման ծրագրի հետ: Փոխվարչապետի գնահատմամբ, իրենց առջեւ հավակնոտ եւ պատասխանատու նպատակ են դրել և վստահ են, որ արդյունքը դրական է լինելու:
«Արաքսի հովիտ» ծրագրի ուղղությամբ կառավարությունը շարունակում է ենթակառուցվածքների բարելավումը և բիզնես միջավայրի ձևավորումը` նպատակ ունենալով այդ շրջանում ևս իրականացնել վերաբնակեցման աշխատանքներ:
«Արաքսի ափի» վերաբնակեցման ծրագրի իրագործումը նոր աշխատատեղեր կբացի: Կառավարությունը նպատակ է դրել 10 հազար հա հող նախապատրաստել հողագործության համար: Մեկ հա-ի համար ներդրված գումարը 400000 դրամ է: Լավ ենք հասկանում, որ այսօր հողօգտագործողն ի վիճակի չէ իր գրպանից այդ գումարը ներդնել եւ էռոզիայի ենթարկված հողը վերամշակել ու հողագործությամբ զբաղվել: Հետեւաբար, պետական ռեսուրսները ներդրվում են ակնկալիքով, որ հողօգտագործողը մեկ հա-ից կստանա մի քանի միլիոն շահույթ եւ հնարավորություն կունենա 10 տարվա ընթացքում վճարելու պետական ներդրումն ու դառնալու հողի սեփականատեր»,- ասաց Արթուր Աղաբեկյանը:
Արդեն երկրորդ տարին Արցախի կառավարությունն իրականացնում է Ազգային վիճակախաղը, որի հասույթն ուղղվում է երկրում վերաբնակեցման ծրագրերի իրականացմանը: Ազգային վիճակախաղում հաղթածները հնարավորություն են ունենում ձեռք բերել «Ղարաբաղ կարպետ» ընկերության գորգեր: Սա նաեւ խթանում է աշխատատեղերի բացումը, քանի որ նախորդ տարվա ընթացքում գործարանը Արցախի մի շարք շրջաններում արտադրամասեր է բացել:

Правительство НКР предоставит 350 млн драмов на программы заселения
Программы заселения – приоритет для правительства НКР, именно поэтому год от года правительство НКР увеличивает выделяемые на это суммы.
СТЕПАНАКЕРТ 19 ФЕВРАЛЯ АРЦАХПРЕСС-В беседе с корреспондентом «Арменпресс» вице-премьер НКР Артур Агабекян сказал, что уже второй год, как правительство НКР предоставляет переселенцам стройматериалы.
«За последние 3 года из бюджета было выделено более 3 млрд драмов, в 2015 году правительство НКР предоставит 350 млн драмов на приобретение стройматериалов по программам по переселению. Это важная программа; за прошлые 10 лет переселенцы в Кашатахе нуждаются в улучшении жилищных условий»,- сказал Артур Агабекян, выделив при этом инициативу ливанской диаспоры – программу «Ари» («Вернись»), в рамках которой сданы в эксплуатацию 50 особняков.
Проведение национальной лотереи – одна из ключевых программ по переселению. Уже второй год, как она показывает хорошие результаты, и общество способствует заселению Арцаха, покупая лотерейные билеты.
«Правительство Арцаха придает лотерее большое значение. Близится к завершению строительство в Ишханадзоре 10 особняков, средства на это были получены лотереей в 2013 году. Средства за 2014 год пойдут на улучшение инфраструктуры в Ишханадзоре»,- сказал Артур Агабекян.
«Сегодня в Ишханадзоре 240 жителей, работает управа и школа. Село обеспечено питьевой водой, есть огромное пространство для строительства домов. Мы хотим довести число жителей в Ишханадзоре до 1000 человек»,- сказал Артур Агабекян. Программа по заселению Ишханадзора связана с заселением берега Аракса. По его словам, они поставили перед собой амбициозную задачу и уверены, что справятся.
Правительство продолжает улучшение инфраструктуры по проект «Долина Аракса», улучшается также бизнес-среда для будущего заселения области. Откроются новые рабочие места, подготовлена земля под сельхозугодья площадью в 10 тысяч гектаров, в каждый гектар вложено 400 тысяч драмов.
Конечно, землепользователи не смогут оплатить это из своего кармана, поэтому вкладываются госресурсы с тем, что с гектара будет получен доход в миллион драмов. За 10 лет можно будет оплатить землю и стать собственником, - этими мыслями поделился Артур Агабекян.
Правительство Арцаха уже второй год, как проводит лотерею, доход идет на программы по заселению. Участники лотереи имеют возможность выиграть ковры производства «Карабах карпет», что способствует открытию рабочих мест: фабрика откроет филиалы в ряде районов Арцаха.