Կորոնավիրուսի դեմ պայքարը նոր փուլ է մտնում. ԱՀ Նախագահը խոսել է հետագա անելիքներից (Տեսանյութ)
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր ուղիղ եթերի ընթացքում հայտարարել է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ պայքարի նոր փուլի մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ իր խոսքում Արայիկ Հարությունյանն ասել է, որ նախօրեին հանրապետությունում առաջին անգամ եղել են 8 վարակակիրներ, որոնք բոլորն էլ սահմանային Նոր Խարխափուտի հսկիչ կետում ծառայություն իրականացնող ոստիկանության աշխատակիցներ են և իրենց ընտանիքի անդամներ ու հարազատներ:
Համավարակի տարածմամբ Արցախում առկա վիճակը պայմանավորված է Հայաստանում տիրող վիճակով: Ամեն օր Հայաստանից Արցախ են ժամանում ավելի քան 500 հայրենակիցներ, ինչը, ըստ Նախագահի, ավելի է մեծացնում հավանականությունը, որ նրանց շարքերում կլինեն մարդիկ, ովքեր կրում են վարակը և վարակի պոտենցիալ տարածողներ են:
«Պետք է հստակեցվեն մեր քայլերը: Մենք կփորձենք խստացնել մուտքի և ելքի սահմանափակումները, և նախօրեին կայացած խորհրդակցության ժամանակ քննարկվել է սահմանային անցակետերում արագ թեստավորման լաբորատորիա ունենալու հարցը: Այդ առումով դեռևս խնդիրներ ունենք, քանի որ, ըստ մասնագետների, արդյունավետությունը բարձր չի լինելու»,- ավելացրել է Ա. Հարությունյանը:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ եղել են փոքր սխալներ, որոնց արդյունքում էլ հսկիչ կետերում աշխատողների մոտ արձանագրվել է վարակը, ինչն էլ թույլ է տալիս արձանագրել, որ հսկիչ կետերում աշխատողները բավարար պայմաններ չեն ապահովել: Այս առումով Ա. Հարությունյանը նշել է, որ արդեն իսկ նախատեսվել են մի շարք քայլեր:
Արցախի Նախագահը ներկայացրել է նաև Հանրապետությունում կորոնավիրուսային համավարակի արդյունքում արձանագրված վերջին տվյալները: Այսօրվա դրությամբ, ընդհանուր առմամբ, գրանցվել է 57 դեպք, առողջացել՝ 26 քաղաքացի: Առ այսօր, վարակակիրների մեջ ծանր դեպքեր չեն գրանցվել, բարեբախտաբար, մահվան դեպքեր՝ ևս:
Ի դեպ, այսօր առավոտյան ԱՀ Ռազմահայրենասիրության, երիտասարդության, սպորտի և զբոսաշրջության նախարար Սամվել Շահրամանյանի հետ հանդիպմանն Արայիկ Հարությունյանը հանձնարարել է հասարակական կազմակերպությունների ներգրավմամբ հավաքագրել կամավորական մեծ խումբ, որի անդամներն ամենուր պետք է աշխատեն հասարակության հետ՝ այդ ընթացքում խստորեն պահպանելով հակահամաճարակային կանոնները:
«Փորձում ենք հանրային գիտակցության աստիճանի բարձրացման ուղղությամբ ճիշտ աշխատանք կատարել: Վարակը չպետք է դառնա ազգային սպառնալիք, իսկ զգոնությունը թույլ է տալու կանխարգելել հետագա տարածումը: Համոզված եմ, որ մեր հասարակական գիտակցության ու պատասխանատվության աստիճանն այնքան բարձր է լինելու, որ Արցախը կարողանալու է շրջանցել այս վտանգը և չհայտարարված պատերազմում չերևացող թշնամու դեմ, ինչպես միշտ, հաղթելու է»,- եզրափակել է Ա. Հարությունյանը:

Борьба с коронавирусом вступает в новую фазу. Президент Республики Арцах рассказал о дальнейших действиях (Видео)
Сегодня в прямом эфире президент Республики Арцах Араик Арутюнян объявил о новом этапе борьбы с коронавирусной инфекцией (COVID-19).
СТЕПАНАКЕРТ, 3 июня. АРЦАХПРЕСС. Корреспондент Арцахпресс сообщает, что в своем выступлении Араик Арутюнян сказал, что вчера в республике впервые было зарегистрировано 8 инфицированных. Все они являются сотрудниками полиции, проходящими службу на пограничном контрольно-пропускном пункте Нор Хархапут, а также члены их семей, родственники. Нынешняя ситуация в Арцахе обусловлена ситуацией в Армении.
Каждый день более 500 соотечественников прибывают в Арцах из Армении, что, по словам президента, увеличивает вероятность того, что среди них могут быть люди, которые уже инфицированы и являются потенциальными распространителями инфекции. «Необходимо определиться с дальнейшими действиями. Мы попытаемся ужесточить ограничения на въезд и выезд, и на вчерашнем заседании обсуждался вопрос о наличии лаборатории быстрого тестирования на пограничных контрольно-пропускных пунктах. В этом смысле у нас все еще есть проблемы, так как, по мнению экспертов, эффективность не будет высокой», - добавил А. Арутюнян.
Президент Республики отметил, что были допущены небольшие ошибки, в результате которых среди работников контрольно-пропускных пунктов была зарегистрирована инфекция, что позволяет утверждать, что работники контрольных пунктов не обеспечили достаточных условий. А. Арутюнян отметил, что в этом направлении уже запланирован ряд шагов.
Президент Арцаха также представил последние данные, зарегистрированные в результате эпидемии коронавируса в республике. На сегодняшний день зафиксировано 57 случаев заражения и 26 граждан выздоровели.
До настоящего времени не было зарегистрировано тяжелых случаев среди инфицированных, к счастью, как и случаев смерти. Кстати, сегодня утром во время встречи с министром военного патриотизма, молодежи, спорта и туризма Республики Арцах Самвелом Шахраманяном Араик Арутюнян поручил набрать большую группу добровольцев с привлечением неправительственных организаций, которые должны работать с общественностью повсюду, строго соблюдая антиэпидемические правила. «Мы пытаемся проделать надлежащую работу в направлении повышения осведомленности общественности. Инфекция не должна стать национальной угрозой, а бдительность позволит предотвратить ее дальнейшее распространение.
Я убежден, что уровень нашего общественного сознания и ответственности будет настолько высок, что Арцах сможет избежать этой опасности и, как всегда, победит невидимого врага в необъявленной войне», - сказал в заключении А. Арутюнян.