ՀԱՊԿ ԽՎ խորհուրդը հունիսի 15-ին նիստ կանցկացնի տեսակոնֆերանսի ռեժիմով
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) խորհրդի նիստը կկայանա հունիսի 15-ին՝ տեսակոնֆերանսի ռեժիմով, նախատեսվում է քննարկել անվտանգության ապահովման հարցերը կորոնավիրուսի համավարակի իրավիճակում, հայտնում է ՀԱՊԿ ԽՎ-ի կայքը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:«Նիստի ընթացքում կքննարկվեն միջազգային, կոլեկտիվ եւ ազգային անվտանգության ապահովման արդի հարցերը կորոնավիրուսի համավարակի իրավիճակում»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Ինչպես նշվում է, ՀԱՊԿ ԽՎ նախագահ, Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինն իր խոսքը կնվիրի «Ռուսաստանի Դաշնության առաջնահերթ խնդիրներին 2020 թվականը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության նախագահության ընթացքում»:
Բացի այդ, ավագանու անդամները մանրամասն կքննարկեն 2016-2020 թվականներին ազմակերպության անդամ պետությունների ազգային օրենսդրության համախմբման եւ ներդաշնակեցմանն ուղղված ՀԱՊԿ ԽՎ գործունեության ծրագրի իրականացման արդյունքները եւ 2021-2025 թվականների ՀԱՊԿ ԽՎ գործունեության ծրագրի նախագծի հարցերը:
«ՀԱՊԿ պետությունների խորհրդարանական պատվիրակությունների ղեկավարները կծանոթանան ՀԱՊԿ կոլեկտիվ անվտանգության խորհրդի նոյեմբերյան (2019) նստաշրջանի արդյունքներին, ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության ոլորտում տիրող իրավիճակին, հավաքական անվտանգությանն ուղղված մարտահրավերներին եւ սպառնալիքներին հակազդելու միջոցառումներին եւ ՀԱՊԿ-ի կազմում կնքված միջազգային պայմանագրերի վավերացմանը, կծանոթանան ՀԱՊԿ ԽՎ-ի գործունեության ծրագրի իրականացման արդյունքներին»,- ասվում է տեքստում:
Նշվում է, որ հանդիպման մասնակիցները մտադիր են առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնել համավարակի բռնկման դեպքում անվտանգությունն ապահովման համապարփակ միջոցառումների մշակման օրենսդրական առաջարկներին:
ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստին կմասնակցեն ՀԱՊԿ անդամ պետությունների՝ Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի Դաշնություն եւ Տաջիկստանի խորհրդարանական պատվիրակությունների ղեկավարները, ՀԱՊԿ ԽՎ ԽՎ-ում դիտորդները Սերբիայից, Աֆղանստանից, Ռուսաստանից եւ Բելառուսից, ՀԱՊԿ եւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ի քարտուղարությունների ներկայացուցիչները:

Совет ПА ОДКБ проведет 15 июня заседание в режиме видеоконференции
Заседание совета Парламентской ассамблеи Организации Договора о коллективной безопасности (ПА ОДКБ) пройдет 15 июня в режиме видеоконференции, планируется обсудить вопросы обеспечения безопасности в ситуации пандемии коронавируса, сообщается на сайте ПА ОДКБ.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 июня, АРЦАХПРЕСС: «В ходе заседания будут рассмотрены актуальные вопросы обеспечения международной, коллективной и национальной безопасности в ситуации пандемии коронавируса», - говорится в сообщении.
Как отмечается, председатель ПА ОДКБ, спикер Госдумы Вячеслав Володин посвятит свое выступление «вопросам приоритета РФ в период председательства в Организации Договора о коллективной безопасности в 2020 году».
Кроме того, участники совета подробно рассмотрят итоги реализации программы деятельности ПА ОДКБ по сближению и гармонизации национального законодательства государств – членов организации на 2016-2020 годы и вопросы проекта программы деятельности ПА ОДКБ на 2021-2025 годы.
«Руководители парламентских делегаций государств ОДКБ ознакомятся с итогами ноябрьской (2019 года) сессии совета коллективной безопасности ОДКБ, обстановке в зоне ответственности ОДКБ, мерах по противодействию вызовам и угрозам коллективной безопасности и ратификации международных договоров, заключенных в рамках ОДКБ, ознакомятся с итогами реализации программы деятельности ПА ОДКБ», - говорится в тексте.
Отмечается, что особое внимание участники заседания намерены уделить законодательным предложениям для выработки комплексных мер по обеспечению безопасности при возникновении пандемий.
В заседании совета ПА ОДКБ примут участие руководители парламентских делегаций государств-членов ОДКБ - Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, РФ и Таджикистана, наблюдатели в ПА ОДКБ - представители Народной скупщины Сербии, Волеси Джирга (нижняя палата парламента Афганистана), Парламентского собрания союза Белоруссии и России, представители секретариатов ОДКБ и ПА ОДКБ.