Լուկաշենկոն վարչապետ է նշանակել Ռոման Գոլովչենկոյին
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հանրապետության նոր վարչապետ է նշանակել Պետական ռազմաարդյունաբերական կոմիտեի ղեկավար Ռոման Գոլովչենկոյին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին, news.am-ի փոխանցմամբ, հայտնում է ԲԵԼՏԱ-ն:
«Բելառուսի Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Ռոման Գոլովչենկոյին նշանակել է վարչապետ, ով մինչ այժմ զբաղեցնում էր Պետական ​​ռազմարդյունաբերական կոմիտեի նախագահի պաշտոնը»,- նշվում է հայտարարության մեջ:
Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ ոչինչ չունի կառավարության ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնող Սերգեյ Ռումասի դեմ, սակայն ողջունում է բիզնեսով զբաղվելու նրա ցանկությունը: «Մեծ բողոքներ չկան, բայց մարդը ցանկանում է բիզնեսով զբաղվել: Ես ողջունում եմ»,- ասել է նախագահը:
Նա նաեւ նշանակել է Նիկոլայ Սնոպկովին Բելառուսի վարչապետի առաջին տեղակալի պաշտոնում: Դրանից առաջ Սնոպկովն աշխատել է որպես Չինաստանում Բելառուսի դեսպան:
Իր հերթին Դմիտրի Կրուտոյը, ով նախկինում զբաղեցնում էր երկրի առաջին փոխվարչապետի պաշտոնը, նշանակվել է նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ: Ըստ ԲԵԼՏԱ-ի՝ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Վալերի Բելսկին կդառնա նախագահի օգնական, ով պատասխանատու է տնտեսական եւ բանկային հարցերի համար:
Ֆինանսների նախարարության նոր ղեկավար է նշանակվել Յուրի Սելիվերստովը: Դրանից առաջ Սելիվերստովն աշխատել է որպես գերատեսչության ղեկավարի առաջին տեղակալ:
Լուկաշենկոն նաեւ նշանակել է Դմիտրի Պանտուսին Բելառուսի Պետական ​​ռազմարդյունաբերական կոմիտեի նախագահ: Մինչ այդ նա ռազմաարդյունաբերության պետական ​​կոմիտեի ղեկավարի տեղակալն էր:
Անդրեյ Խմելը նշանակվել է բնակարանային եւ կոմունալ տնտեսության նախարար, իսկ Դմիտրի Մատուսեւիչը ղեկավարել է Պետգույքի հանձնաժողովը:

Лукашенко назначил премьер-министром Романа Головченко
Президент Белоруссии Александр Лукашенко назначил главу Госкомвоенпрома Романа Головченко новым премьером республики
СТЕПАНАКЕРТ, 4 июня, АРЦАХПРЕСС: «Президент Беларуси Александр Лукашенко назначил премьер-министром Романа Головченко, который до настоящего времени занимал пост председателя Государственного военно-промышленного комитета», - говорится в сообщении.
Лукашенко заявил, что не имеет претензий к занимавшему пост главы правительства Сергею Румасу, но приветствует его желание заниматься бизнесом. «Больших претензий нет, но человек хочет заниматься бизнесом. Я приветствую», - сказал президент.
Он также назначил Николая Снопкова первым вице-премьером Белоруссии. До этого Снопков работал послом Белоруссии в Китае.
В свою очередь Дмитрий Крутой, занимавший ранее пост первого заместителя премьер-министра страны, назначен замглавы администрации президента. По информации БелТА, бывший замглавы администрации президента Валерий Бельский станет помощником президента, курирующим вопросы экономики и банковской деятельности.
Новым главой Минфина назначен Юрий Селиверстов. До этого Селиверстов работал в должности первого заместителя главы ведомства.
Лукашенко также назначил Дмитрия Пантуса председателем Государственного военно-промышленного комитета Белоруссии. Он до этого времени был заместителем председателя Госкомвоенпрома.
Министром жилищно-коммунального хозяйства назначен Андрей Хмель, а Дмитрий Матусевич возглавил Государственный комитет по имуществу.