MI6-ի նախկին ղեկավարի կարծիքով՝ նոր կորոնավիրուսը հայտնվել է չինական լաբորատորիայում
MI6 բրիտանական հետախուզական գործակալության նախկին ղեկավար Ռիչարդ Դիրլուվը կարծում է, որ նոր կորոնավիրուսը հայտնվել է Ուհանի չինական լաբորատորիայում, եւ դրա տարածումն անվանել է համընկնում:
«Ես իսկապես կարծում եմ, որ սա սկսվել է որպես դժբախտ պատահար»,- ասել է Դիրլուվը՝ վկայակոչելով  Լոնդոնի համալսարանի Սուրբ Գեորգիի հիվանդանոցից պրոֆեսոր Անգուս Դալգլիշի եւ նորվեգացի վիրուսաբան Բիրգեր Սորենսենի հոդվածը:
Հեղինակները պնդում են, որ վիրուսը կապ ուներ մարդկանց հետո. «Մենք գիտենք, որ այս եզրահանգումները կարող են ունենալ քաղաքական նշանակություն եւ տագնապալի հարցեր առաջացնել»:
«Չինացիները մեզ շատ լավ են հասկանում: Նրանք մեզ ուսումնասիրել են վերջին տասնամյակի ընթացքում կամ ավելի շատ, հատկապես մեր համալսարաններ հաճախելիս: Մենք շատ վատ ենք հասկանում չինարեն: Սա այդ իմաստով չհավասարակշռված հարաբերություն է»,- նշել է Դիրլուվը:

Бывший глава MI6 считает, что новый коронавирус появился в китайской лаборатории
Бывший глава британского разведывательного агентства MI6 Ричард Дирлув считает, что новый коронавирус появился в китайской лаборатории в Ухане, и назвал его распространение совпадением.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 июня, АРЦАХПРЕСС: Об этом он заявил подкасту The Telegraph «Planet Normal».
«Я действительно думаю, что это началось как несчастный случай», - сказал Дирлув, сославшись на рецензированную статью профессора Ангуса Далглиша из больницы Святого Георгия в Лондонском университете и норвежского вирусолога Биргера Соренсена.
Авторы утверждают, что вирус был связан с людьми: «Мы знаем, что эти выводы могут иметь политическое значение и вызывать тревожные вопросы».
«Китайцы очень хорошо нас понимают. Они изучали нас за последнее десятилетие или дольше, особенно благодаря посещению наших университетов. Мы очень плохо понимаем китайский язык. Это несбалансированные отношения в этом плане»,  - отметил Дирлув.