Հայաստանի կառավարությունը ԵՄ-ից նախորդ տարի ստացել է փաստացի 8, 6 մլրդ դրամ դրամաշնորհ
ՀՀ կառավարությունը Եվրամիությունից նախորդ տարի փաստացի ստացել է 8.6 մլրդ դրամ՝ դրամաշնորհային ծրագրերի համար:
Հայաստանի կառավարությունը ԵՄ-ից  նախորդ տարի ստացել է փաստացի 8, 6 մլրդ դրամ դրամաշնորհ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ազգային ժողովում մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2019թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության` եկամուտների և ծախսերի կատարողականի նախնական քննարկմանն այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսերի նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Ջանջուղազյանը անդրադառնալով պաշտոնական դրամաշնորհներին՝ նախ հիշեցրեց, որ ունենք բյուջետային աջակցության դրամաշնորհներ և նպատակային դրամաշնորհներ: Նպատակային դրամաշնորհներից բացի, կան նաև ԵՄ-ի և անդամ երկրների վարկային ծրագրեր, որոնք նույնպես պետբյուջեի մաս են կազմում:
«Ընդհանուր առմամբ դրամաշնորհային ծրագրերի համար ԵՄ-ից փաստացի ստացվել է 8.6 մլրդ դրամ՝ ճշտված ծրագրերի շուրջ 31տոկոսը: Կան ծրագրեր, որոնք ընդհանրապես չեն իրականացվել կամ իրականացվել են տարբեր չափերով: Ոչ նպատակային կամ բյուջետային աջակցության դրամաշնորհները կազմել են գրեթե կեսը կամ 4 մլրդ 451 մլն դրամ: Վարկային միջոցների հաշվին ճշտված ծրագիրը կազմել է շուրջ 20 մլրդ դրամ, փաստացի արձանագրվել է 57 տոկոս ստացում»,-ասաց նախարարը:
Նա շեշտեց՝ նպատակային ծրագրերի դեպքում միջոցները հասանելի և առկա են, սակայն դրանք օգտագործվում են և արտացոլվում են պետբյուջեում այն չափով, որքանով այն ծրագրերն ու միջոցառումներն իրականացվում են:

Правительство Армении в прошлом году получило от ЕС фактический грант в размере 8,6 млрд драмов
Правительство Армении в прошлом году получило от ЕС 8,6 млрд драмов на различные грантовые программы.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 июня, АРЦАХПРЕСС: Как передает Арменпресс, об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС Армении   по предварительному обсуждению годового отчета “Об исполнении государственного бюджета” заявил министр финансов Армении Атом Джанджугазян.
Касаясь грантов, Джанджугазян напомнил, что есть гранты бюджетного содействия и целевые гранты. Помимо целевых грантов, есть также и кредитные программы ЕС и стран-членов, которые также являются частью госбюджета.
“В общей сложности на грантовые программы из ЕС фактически было получено 8,6 млрд. драмов -около 31% уточненных программ. Есть программы, которые вообще не были осуществлены или осуществлены в разных степенях. Гранты на нецелевую или бюджетную поддержку составили почти половину или 4 млрд 451 млн драмов. За счет кредитных средств уточненная программа составила около 20 млрд драмов, фактическая зафиксирована 57%”, - сказал министр.
Он подчеркнул, что в случае целевых программ средства есть и они доступны, однако они используются и отражаются в госбюджете в той мере, в какой реализуются программы и мероприятия.