Արայիկ Հարությունյանը շնորհավորել է Արմեն Սարգսյանին ծննդյան օրվա առթիվ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ծննդյան օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ Նախագահ Արմեն Սարգսյանին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ուղերձում ասված է.
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան օրվա կապակցությամբ:
Արցախում խոր հարգանք են տածում Ձեր հանդեպ՝ որպես հմուտ պետական ու քաղաքական գործչի, գիտնականի ու դիվանագետի:
Մենք բարձր ենք գնահատում Ձեր հետևողական ջանքերն՝ ուղղված հայկական երկու հանրապետությունների զարգացման ու զորացման, նոր աշխարհում հայ ժողովրդի տեղի ու դերի ամրապնդման, մեր սերունդների հուսալի ու ծաղկուն ապագայի կերտման հայրենանվեր գործին: Թող հաջողությունն ուղեկցի Ձեզ համազգային խնդիրների լուծման ճանապարհին:

President Harutyunyan congratulated President of the RA Armen Sargsyan
On 23 June Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan sent a congratulatory address to President Armen Sargsyan of the Republic of Armenia, in connection with his birthday anniversary, the Presidential Office stated.
STEPANAKERT, JUNE 23, ARTSAKHPRESS:  The address runs as follows:
"Honorable Mr. President,
On behalf of the Artsakh people, authorities and personally myself I cordially congratulate you in connection with your birthday anniversary.
You enjoy a profound respect in Artsakh as a skillful statesman and politician, scientist and diplomat.
We rate high your consistent efforts towards the patriotic mission of developing and strengthening the two Armenian republics, enhancing the role and place of the Armenian nation in the new world, creating a reliable and prosperous future for our generations. May good success attend you on the way of solving national issues!