ՀՀ ԱԱԾ-ն բացահայտել է ադրբեջանական քարոզչության հերթական անհաջող փորձը
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում ՀՀ օրենսդրությամբ իրեն վերապահված գործառույթների և լիազորությունների իրականացմանը, շարունակում է բացահայտել համացանցում՝ պետության, հասարակության և անձի անվտանգությանը վնաս հասցնող կեղծ տեղեկատվություն հրապարակող և տարածող կեղծ օգտատերերին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրեցին ՀՀ ԱԱԾ-ից, ընթացիկ տարվա մայիսի 21-ին «WhatsApp» բջջային հավելվածում գրանցված ուկրաինական +380963496856 հեռախոսահամարի բաժանորդ ոմն «Alex»-ի և «YouTube» սոցիալական կայքում «Armen Tigranian» տվյալներով օգտատիրոջ կողմից տարածվել է տեսանյութ, որում իբրև Ադրբեջանի քաղաքացիներն անարգել շրջում են Երևանում, որտեղ մնացել են կորոնավիրուսի պատճառով, և իրականացնում տեսանկարահանումներ, իսկ Հայաստանի հատուկ ծառայություններն անգործության են մատնված:
Իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է, որ տարածված տեսանյութը մոնտաժման արդյունք է, որին կցվել է նախապես պատրաստված ձայնագրությունը: Պարզվել է նաև, որ նշված տեսագրությունը տարածելու համար ուկրաինական +380963496856 հեռախոսահամարի բաժանորդը «Վոթսափ» հավելվածում գրանցել է խումբ, որում ներառել է մի քանի տասնյակ հայկական հեռախոսահամարներ և միաժամանակ վերջիններիս ուղարկել այդ տեսագրությունը:
«Նշված հանգամանքը մեկ անգամ ևս վկայում է, որ ադրբեջանական կողմը փորձում է կեղծ և սիրողական մակարդակով բարձրացնել անդունդում գտնվող ադրբեջանական ժողովրդի «մարտական ոգին»: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին մեկ անգամ ևս հորդորում ենք բջջային հավելվածներով և սոցիալական կայքերով շփումներում լինել առավել զգոն, ցուցաբերել զգուշավորություն ու շրջահայացություն, չմատնվել խուճապի ու չտարածել նման օրինակ տեսանյութեր, իսկ այդպիսի տեսանյութերի ստացման դեպքում ուղարկող օգտատերերի մասին տեղեկացնել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

The National Security Service of Armenia continues revealing fake users who publish and spread false information which damages the security of the state, the society and the individual, the NSS stated.
Armenia’s National Security Service reveals another unsuccessful attempt of Azerbaijani propaganda
STEPANAKERT, JUNE 23, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The NSS revealed another failed attempt of the Azerbaijani propaganda.
In particular, on May 21 a video has been spread on YouTube by a so-called Alex subscriber registered in WhatsApp under a Ukrainian phone number +380963496856 and Armen Tigranian user, in which Azerbaijani citizens allegedly freely tour in Yerevan where they have stayed due to the coronavirus and are making videos, whereas Armenia’s special services do not take any actions.
As a result of the investigative operations it was revealed that the aforementioned video is a result of an editing, and the pre-made recording has been attached to it. It was also revealed that in order to spread this video the subscriber of the Ukrainian phone number +380963496856 created a group in WhatsApp where he included several dozen Armenian phone numbers and sent them that video.
“This fact once again proves that the Azerbaijani side is trying to raise the “combat spirit” of the Azerbaijani people at fake and amateur level. We once again urge the citizens of Armenia to be more vigilant, show caution in their conversations in mobile apps and social networks, not to panic and not to spread such videos, but in case of receiving such videos inform the NSS”, the NSS said in a statement.