Այսօր ՄԱԿ-ի պետական ծառայության օրն է
2003-ի մարտին ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեան ընդունեց 57/277 բանաձեւը, որով հունիսի 23-ը հռչակվեց որպես Միացյալ Ազգերի Կազմակերպության պետական ծառայության օր (United Nations Public Service Day)։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին հայտնում է news.am-ը:
«Բոլոր երկրները եւ բոլոր մարդիկ կարիք ունեն պետական ծառայության, որը պետք է լինի իրավասու, հագեցած եւ ռեսուրսներով ապահովված: Պետական ծառայությունը պետք է լինի բազմազան եւ բարոյական: Դրա նպատակը պետք է լինի արդյունավետ ծառայել մարդկանց եւ բարելավել հասարակության ամենաաղքատ ու խոցելի անդամների կյանքը»,- ասված է ՄԱԿ-ի 8-րդ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունի ուղերձում:
ՄԱԿ-ը անդամ պետություններին կոչ արեց այդ օրը կազմակերպել հատուկ միջոցառումներ, որոնք կլուսաբանեն պետական ծառայության նշանակությունն ու ներդրումը հասարակության զարգացման գործընթացում, կատարել պետական ծառայողների պարգեւատրումներ, ինչպես նաեւ երիտասարդության հետաքրքրություններն ուղղորդել դեպի պետական ծառայողի կարիերա անելու որոշման ընդունումը։
Ավանդույթի համաձայն, այդ օրն անցկացվում է ՄԱԿ-ի պետական ծառայության համաժողով, կազմակերպվում են տոնական եւ հատուկ միջոցառումներ, ինչպես նաեւ՝ ՄԱԿ-ի կողմից պարգեւատրումներ՝ պետական ծառայության զարգացման գործում ունեցած ավանդի համար։
2003 թվականից նման պարգեւատրման են արժանացել 82 երկրից ներկայացված 250 նախաձեռնություններ, որոնք վերաբերել են սահմանափակ կարողություններով երեխաների վաղ ախտորոշման եւ նրանց ունակությունների զարգացման, գենդերային հավասարության առաջընթացի, դեղագործության եւ առողջապահության ասպարեզում ծառայությունների բարելավման եւ մի շարք այլ ոլորտներին։

Сегодня День госслужбы ООН
В марте 2003 года Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию 57/277, провозгласившую 23 июня Днём государственной службы Организации Объединенных Наций (United Nations Public Service Day).
СТЕПАНАКЕРТ, 23 июня, АРЦАХПРЕСС: С тех пор он отмечается каждый год. «Все страны и все люди нуждаются в государственной службе, которая должна быть компетентной, оснащённой и хорошо обеспеченной ресурсами. Государственная служба должна быть многообразной и этической.
Ее целью должно быть эффективное служение людям и улучшение жизни самых бедных и наиболее уязвимых членов общества» — из послания 8-го Генерального секретаря ООН Пан Ги Муна.
ООН призвала государства-члены организовывать в этот день специальные мероприятия, освещающие значение и вклад государственной службы в процесс развития общества, а также ориентировать жизненные интересы молодёжи в направлении принятия решений о карьере государственного служащего.
Российская Федерация — член ООН с 24 октября 1945 года (до 1991 года — в состав ООН входил Союз Советских Социалистических Республик).
По традиции, в настоящее время к этой дате оргкомитетом Дня приурочено проведение Форума государственной службы ООН, праздничные и специальные мероприятия, а также церемония вручения Премии ООН за вклад в развитие государственной службы.