Ջոն Բոլթոնը հայտարարել է, որ պատրաստ է վկայություն տալ Թրամփի դեմ
ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնը հայտարարել է, որ պատրաստ է երդման միջոցով հաստատել իր խոսքերն այն մասին, որ Դոնալդ Թրամփը ՉԺՀ ղեկավար Սի Ցզինփինին խնդրել է օգնել իրեն վերընտրման հարցում:
Ավելի վաղ «Սենյակը, որտեղ տեղի է ունեցել այդ ամենը. Սպիտակ տան հուշագրություններ» (The Room Where It Happened: A White House Memoir) գրքում Բոլթոնը նկարագրել է Թրամփի և Սի Ցզինփինի միջև տեղի ունեցած խոսակցությունը, որում ամերիկացի առաջնորդն իր չինացի գործընկերոջը խնդրել է ավելացնել մի շարք ամերիկյան նահանգներից գյուղատնտեսական ապրանքների գնումները, քանի որ դա Թրամփի համար հաղթանակ կապահովեր ընտրություններում։ Ավելի ուշ ԱՄՆ առևտրային ներկայացուցիչ Ռոբերթ Լայթհայզերը Կոնգրեսի լսումների ժամանակ հերքել է այդ պնդումները։
«Բոլորս, ովքեր ներկա ենք եղել այդ հանդիպմանը, կարող ենք վկայություն տալ, ես էլ ուրախ կլինեի դա անել։ Դրանք իմ հիշողություններն են։ Սակայն, ըստ իս, շատ ավելի կարևոր է, թե ինչ է հիշում չինական կողմը»,- նշել է Բոլթոնը Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ընթացքում։
Նա հավելել է, որ այդ հարցը քննարկել է Ազգային անվտանգության խորհրդի անդամների, Սպիտակ տան իրավաբանի և գլխավոր դատախազի հետ։

Болтон заявил, что готов дать показания против Трампа
Бывший советник президента США Джон Болтон заявил, что готов под присягой подтвердить свои слова о том, что Дональд Трамп просил лидера КНР Си Цзиньпина помочь ему переизбраться.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 июня, АРЦАХПРЕСС:  Ранее в своей книге "Комната, где это произошло: мемуары из Белого дома" Болтон описал разговор Трампа и Си Цзиньпина, в котором американский лидер просил китайского коллегу увеличить закупки сельхозпродукции из ряда штатов, так как это помогло бы обеспечить Трампу победу на выборах. Позднее торговый представитель США Роберт Лайтхайзер на слушаниях в конгрессе под присягой опроверг эти утверждения.
"Все мы, кто был на той встрече, могли бы (дать показания) под присягой, и я бы тоже был рад это сделать. Это мои воспоминания. Но гораздо важнее, как я думаю, это то, что помнит китайская сторона", — сказал Болтон в интервью телеканалу Fox News.
По его словам, он обсуждал этот вопрос с членами Совета национальной безопасности, юристом Белого дома и генпрокурором.