ԱՄՆ Պետդեպը բարձրացրել է ԻՊ-ի նոր ղեկավարի գտնվելու վայրի մասին տեղեկատվության համար պարգեւատրումը
Պետդեպարտամենտը 5 միլիոն դոլարից 10 միլիոնի է հասցրել պարգեւավճարի չափը այն տեղեկատվության համար, որը թույլ կտա գտնել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման պարագլուխ Ամիր Մուհամմեդ Սաիդ Աբդել Ռահման ալ Մաուլին։
Այս մասին ասվում է ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության հայտարարության մեջ, որը տարածվել է չորեքշաբթի օրը:
Փաստաթղթում նշվում է, որ այս ահաբեկիչը, ըստ Վաշինգտոնի տվյալների, առնչություն ունի Իրաքում եզդիների սպանություններին եւ առեւանգումներին, ինչպես նաեւ ղեկավարել է ԻՊ տարբեր ճյուղեր: ԱՄՆ-ը նրան համարում է «Իսլամական պետության» նախկին առաջնորդ Աբու Բահրա ալ-Բաղդադիի իրավահաջորդը։
Անցյալ տարվա հոկտեմբերի 27-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց ամերիկյան ուժերի կողմից ալ-Բաղդադիի ոչնչացման մասին: Թրամփի խոսքով՝ «Իսլամական պետության» առաջնորդի հետ միասին, սիրիական Իդլիբ նահանգում ԱՄՆ-ի ուժերի հատուկ գործողության արդյունքում ոչնչացվել են խմբի բազմաթիվ զինյալներ եւ ալ-Բաղդադի հանցակիցներ:

Госдеп США повысил награду за информацию о местонахождении нового главаря ИГ
Госдепартамент повысил с $5 млн до 10 млн награду за сведения, которые позволят установить, где находится новый главарь террористической группировки «Исламское государство» Амир Мухаммед Саид Абдель Рахман аль-Мауля.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 июня, АРЦАХПРЕСС: Об этом говорится в заявлении внешнеполитического ведомства США, распространенном в среду, сообщает ТАСС
В документе констатируется, что указанный террорист, согласно сведениям Вашингтона, причастен к убийствам и похищениям езидов в Ираке, а также руководил различными вылазками ИГ. США считают его преемником Абу Бакра аль-Багдади, который ранее являлся главарем ИГ.
27 октября прошлого года президент США Дональд Трамп объявил о ликвидации аль-Багдади американскими военнослужащими. Как сообщил Трамп, вместе с главарем ИГ в результате спецоперации сил США в сирийской провинции Идлиб было уничтожено множество боевиков группировки и сообщников аль-Багдади. Трамп тогда выразил благодарность России, Турции, Сирии и Ираку за содействие в проведении операции. По его словам, РФ открыла для США воздушное пространство над определенными районами Сирии. При этом в Минобороны РФ заявляли, что ведомство не располагает достоверной информацией об уничтожении аль-Багдади и не открывало воздушное пространство над Сирией для американской авиации.