Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրաքի արտաքին գործերի նախարարի հետ
Հունիսի 25-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը Իրաքի փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Ֆուադ Հուսեյնի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից։
Նախարար Մնացականյանը շնորհավորել է իր իրաքցի գործընկերոջը՝ փոխվարչապետի և ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով հաջողություններ այդ կարևոր առաքելության մեջ:
Արտգործնախարարներն անդրադարձել են նոր տիպի կորոնավիրուսով պայմանավորված իրադրությանը և վերջինիս մարտահրավերների հասցեագրման ու բնականոն կյանքի վերականգնման ուղղությամբ ազգային մակարդակներում իրականացվող քայլերին և միջոցառումներին:
Նախարարներ Մնացականյանն ու Հուսեյնը գոհունակություն են հայտնել  պատմական կապերով միահյուսված հայ-իրաքյան բազմադարյա հարաբերությունների կապակցությամբ և վերահաստատեցին փոխադարձ պատրաստակամությունը՝ ջանքեր գործադրելու այն առավել խորացնելու և ընդլայնելու ուղղությամբ: Այս համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են հայ-իրաքյան միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը։
ԱԳ նախարարները բարձր են գնահատել երկրի սոցիալ-տնտեսական, քաղաքական կյանքի տարբեր ոլորտներում նշանակալի ներդրում ունեցած իրաքահայ համայնքի դերակատարությունը երկու ժողովուրդներին և երկրներին մերձեցման գործում: Նախարար Մնացականյանը շնորհակալություն է հայտնել իր իրաքցի գործընկերոջը՝ հայ համայնքի նկատմամբ դրսևորված ավանդական ջերմ վերաբերմունքի և հոգատարության համար:
ԱԳ նախարարներն անդրադարձ են կատարել միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք հարցերի՝ երկուստեք ընդգծելով տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության կարևորությունը:
Զոհրաբ Մնացականյանը և Ֆուադ Հուսեյնը հանգամանալից մտքեր են փոխանակել Մերձավոր Արևելքում զարգացումների շուրջ: Այդ համատեքստում երկուստեք ընդգծվել է մերձավորարևելյան տարածաշրջանում ազգային, կրոնական և էթնիկ փոքրամասնությունների իրավունքների, հոգևոր և պատմական ժառանգության պահպանման կարևորությունը:

Зограб Мнацаканян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Ирака
25 июня состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна с вице-премьером, министром иностранных дел Ирака Фуадом Хусейном
СТЕПАНАКЕРТ, 26 июня, АРЦАХПРЕСС: Министр Мнацаканян поздравил своего иракского коллегу с назначением на должность вице-премьера и министра иностранных дел, пожелав ему успехов в этой важной миссии.
Министры иностранных дел коснулись ситуации, обусловленной пандемией COVID-19, шагов и мероприятий, осуществляемых на национальном уровне в направлении противостояния ее вызовам и восстановления нормального образа жизни.
Министры Мнацаканян и Хусейн выразили удовлетворение многовековыми армяно-иракскими отношениями, переплетенными историческими связями, и подтвердили взаимную готовность приложить усилия для их дальнейшего углубления и расширения. В этом контексте собеседники отметили важность деятельности армяно-иракской межправительственной комиссии.
Министры иностранных дел высоко оценили роль армянской общины Ирака, внесшей значительный вклад в различные сферы социально-экономической и политической жизни страны, в дело сближения двух народов и стран. Зограб Мнацаканян поблагодарил своего иракского коллегу за традиционное теплое отношение и заботу, проявляемую к армянской общине.
Министры иностранных дел коснулись ряда международных и региональных вопросов, обоюдно подчеркнув важность регионального мира и стабильности.
Зограб Мнацаканян и Фуад Хусейн обменялись мнениями о развитиях на Ближнем Востоке. В этом контексте стороны подчеркнули важность сохранения в ближневосточном регионе прав, духовного и исторического наследия национальных, религиозных и этнических меньшинств.