Էմանուել Մակրոնը զորակցության նամակ է հղել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,  նամակում նշված է.
«Պարոն Վարչապետ, թանկագին Նիկոլ,
Տեղեկացա վերջերս կորոնավիրուսով Ձեր ապաքինման մասին և ուրախ եմ, որ Դուք և Ձեր ընտանիքն առողջ եք:
Այսօր Ֆրանսիայի, ինչպես նաև Հայաստանի առջև առողջապահական, տնտեսական և սոցիալական առումով ծառացել են խոշոր մարտահրավերներ: Ճգնաժամը չպետք է մեզ ստիպի ընկրկել: Ընդհակառակը, համավարակը պետք է համագործակցության եզակի առիթ հանդիսանա՝ պայքարելու համաճարակի և դրա հետևանքների դեմ:
Այս ոգով էլ ցանկանում եմ հավաստիացնել Ձեզ Ֆրանսիայի համերաշխության և Հայաստանին կոնկրետ աջակցություն ցուցաբերելու վերջինիս պատրաստակամության մեջ: Միաժամանակ և՛ Եվրամիության աննախադեպ ֆինանսական օժանդակության մեջ ունեցած ներդրմամբ, և՛ երկկողմ աջակցությամբ Ֆրանսիան Ձեր կողքին է: Առաջիկա օրերին Ֆրանսիան կրկին Հայաստան կգործուղի կամավորական բժիշկների նոր թիմ, որը փոխարինման կգա արդեն իսկ ներկաներին, ովքեր իրենց հայ գործընկերներին օգնում են Covid-19-ի դեմ մղվող պայքարում:
Այս ճգնաժամը նաև մարտահրավեր է մեր երկու երկրների տնտեսության համար: Հայաստանում արդեն գործող Զարգացման ֆրանսիական գործակալության (ԶՖԳ) շնորհիվ Ֆրանսիան պատրաստ է դիտարկել 50-80 միլիոն եվրո գնահատվող պետական քաղաքականության վարկի տրամադրումը, ինչը հնարավորություն կընձեռի մասամբ հոգալ բյուջետային ֆինանսավորման լրացուցիչ կարիքները, որոնց Ձեր երկիրը դիմագրավում է այս տարի: ԶՖԳ այս ծրագիրը, որը նպատակ ունի ամրապնդել ճգնաժամերին դիմագրավելու երկրի կարողությունները, կիրականացվի այլ վարկատու կազմակերպությունների հետ համատեղ, ինչպիսին, օրինակ, Համաշխարհային բանկն է: Շեշտը կարող է դրվել առողջապահության և սոցիալական պաշտպանության ոլորտների, ինչպես նաև կլիմայական փոփոխությունների հետևանքների սահմանափակմանն ուղղված գործողությունների վրա:
Հույս հայտնելով, որ մեր համերաշխության և բարեկամության կապերն ամրապնդված դուրս կգան այս փորձությունից՝ հաճեցեք ընդունել, պարոն Վարչապետ, հարգանացս հավաստիքը»:

President of France Emmanuel Macron has sent a letter of support to Prime Minister Nikol Pashinyan, Information and Public Relations Department of Staff of the Prime Minister of the Republic of Armenia stated.
French President Emmanuel Macron offers his support to Prime Minister Pashinyan
STEPANAKERT, JUNE 30, ARTSAKHPRESS: “Dear Mr. Prime Minister,
I was pleased to learn of your recovery from COVID-19, and I am happy that you and your family are in good health again.
Today both France and Armenia are facing major healthcare, social and economic challenges. The crisis cannot force us to back down. Instead, we should see it as a unique opportunity to make joint efforts against the pandemic and its consequences.
Strong with this spirit, I want to assure you that France will stand by you and is ready to assist Armenia. France will back you with both its contribution to EU’s unprecedented support package and through bilateral assistance channels. Over the next couple of days France will send a new team of volunteer doctors to relieve those who are helping their Armenian colleagues in fighting COVID-19.
This crisis is also a challenge for our economies. Mediating the French Development Agency, France is prepared to consider providing a state policy loan worth Euro 50-80 million, which will come to partially cover those additional budgetary needs that your country is facing this year. Aimed at strengthening Armenia’s capacity to withstand emergencies, the project shall be co-funded by other international lenders, such as the World Bank. The emphasis can be placed on healthcare and social protection needs, as well as on efforts to defy the impact of climate change.
Hoping that mutual support and friendship will help us overcome this trial, Mr. Prime Minister, please accept the assurances of my highest respect.”